Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 07-01-11, 14:01   #1
tony18

Stage 5
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 465
Default cum se monteaza proiectoarele

cum se monteaza proiectoarele si suporti in bara la bmw e36 daca se poate ajutatima si cu foto mersi
tony18 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 00:58   #2
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: cum se monteaza proiectoarele

ai firele si butonu trase in masina?daca nu le ai iti trebuie un electrician care sa ti le lege.iar daca ai bagate odata sub masina in fata si ai sa vezi cum sunt prinderile.nu am E36 am E30 da in principiu trebuie sa fie cam la fel.sunt doar niste suporti de plastic care nu au decat o pozitie in care se pot prinde si se tin in 3 suruburi.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 00:27   #3
bmw_4ever

Stage 5
 
bmw_4ever's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 411
Default Re: cum se monteaza proiectoarele

mie mi lea pus un electrician la service... iti trebuie o instalatie de proiectoare o siguranta un intrerupator dar daca nu le ai cu electronica dute la service ca e mai bine pe mine ma ajuns 90 de lei manopera cu tot cu instalatia care e 30 de lei cleme si buton, cat proiectoarele aproape.
bmw_4ever is offline   Reply With Quote
Old 24-12-13, 18:33   #4
tensyon89

Stage 1
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 21
Default Re: cum se monteaza proiectoarele

Salut! Am un 318 e36 si a avut proiectoare din fabrica pt ca am modulul de lumini cu butoanele cele doua si sub capota am multe fire fara mufe ,mai exact 6 fire si nu stiu care s de la proiectoare.Stie cineva cum le pot indentifica? Mersi!
tensyon89 is offline   Reply With Quote
Old 25-12-13, 12:11   #5
silvester 47

Stage 3
 
silvester 47's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 135
Default Re: cum se monteaza proiectoarele

Quote:
Originally Posted by tensyon89 View Post
Salut! Am un 318 e36 si a avut proiectoare din fabrica pt ca am modulul de lumini cu butoanele cele doua si sub capota am multe fire fara mufe ,mai exact 6 fire si nu stiu care s de la proiectoare.Stie cineva cum le pot indentifica? Mersi!
pune o lampa de control pe fiecare in parete si actioneaza comutatorul din bord, pana le identifici.(metoda e "Babeasca" dar nu da gres...) O alta metoda r fi sa cauti schema electrica si sa identifici firele dupa codul culorilor...
silvester 47 is offline   Reply With Quote
Old 25-12-13, 12:23   #6
tensyon89

Stage 1
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 21
Default Re: cum se monteaza proiectoarele

am incercat si asa,nu vine curent pe nici unul,nu s sigurante arse,doar dupa culori cred ca le pot indentifica sau sa urmaresc firele care ies din releu?
tensyon89 is offline   Reply With Quote
Old 25-12-13, 13:21   #7
Florian328

Stage 5
 
Florian328's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 1,071
Default Re: cum se monteaza proiectoarele

Quote:
Originally Posted by tensyon89 View Post
am incercat si asa,nu vine curent pe nici unul,nu s sigurante arse,doar dupa culori cred ca le pot indentifica sau sa urmaresc firele care ies din releu?
normal trb sa ai niste mufe ca la semnale si din c imi aduc minte unul este galben iar celalalt maro
Florian328 is offline   Reply With Quote
Old 25-12-13, 14:11   #8
silvester 47

Stage 3
 
silvester 47's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 135
Default Re: cum se monteaza proiectoarele

Quote:
Originally Posted by tensyon89 View Post
am incercat si asa,nu vine curent pe nici unul,nu s sigurante arse,doar dupa culori cred ca le pot indentifica sau sa urmaresc firele care ies din releu?
verifica la releu. Initial pune pe cineva sa manevreze comutatorul (vezi ca din cate stiu eu, proiectoarele primesc curent doar daca farurile sunt aprinse...)Cand cuplezi, asculta daca se aude zgomot specific in releu.
silvester 47 is offline   Reply With Quote
Old 27-12-13, 13:21   #9
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: cum se monteaza proiectoarele

corect.proiectoarele se aprind ori pe pozitii ori pe faza scurta.(am intalnit masini la care proiectoarele functionau doar cu faza sc. aprinsa)
marius3030 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -