Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Bmw (https://forum.4tuning.ro/291-discutii-bmw.html)
-   -   cum se monteaza proiectoarele (https://forum.4tuning.ro/291-discutii-bmw/231478-monteaza-proiectoarele.html)

tony18 07-01-11 13:01

cum se monteaza proiectoarele
 
cum se monteaza proiectoarele si suporti in bara la bmw e36 daca se poate ajutatima si cu foto mersi

Tzzantaru 07-01-11 23:58

Re: cum se monteaza proiectoarele
 
ai firele si butonu trase in masina?daca nu le ai iti trebuie un electrician care sa ti le lege.iar daca ai bagate odata sub masina in fata si ai sa vezi cum sunt prinderile.nu am E36 am E30 da in principiu trebuie sa fie cam la fel.sunt doar niste suporti de plastic care nu au decat o pozitie in care se pot prinde si se tin in 3 suruburi.

bmw_4ever 10-01-11 23:27

Re: cum se monteaza proiectoarele
 
mie mi lea pus un electrician la service... iti trebuie o instalatie de proiectoare o siguranta un intrerupator dar daca nu le ai cu electronica dute la service ca e mai bine pe mine ma ajuns 90 de lei manopera cu tot cu instalatia care e 30 de lei cleme si buton, cat proiectoarele aproape:D.

tensyon89 24-12-13 17:33

Re: cum se monteaza proiectoarele
 
Salut! Am un 318 e36 si a avut proiectoare din fabrica pt ca am modulul de lumini cu butoanele cele doua si sub capota am multe fire fara mufe ,mai exact 6 fire si nu stiu care s de la proiectoare.Stie cineva cum le pot indentifica? Mersi!

silvester 47 25-12-13 11:11

Re: cum se monteaza proiectoarele
 
Quote:

Originally Posted by tensyon89 (Post 5636542)
Salut! Am un 318 e36 si a avut proiectoare din fabrica pt ca am modulul de lumini cu butoanele cele doua si sub capota am multe fire fara mufe ,mai exact 6 fire si nu stiu care s de la proiectoare.Stie cineva cum le pot indentifica? Mersi!

pune o lampa de control pe fiecare in parete si actioneaza comutatorul din bord, pana le identifici.(metoda e "Babeasca" dar nu da gres...) O alta metoda r fi sa cauti schema electrica si sa identifici firele dupa codul culorilor...

tensyon89 25-12-13 11:23

Re: cum se monteaza proiectoarele
 
am incercat si asa,nu vine curent pe nici unul,nu s sigurante arse,doar dupa culori cred ca le pot indentifica sau sa urmaresc firele care ies din releu?

Florian328 25-12-13 12:21

Re: cum se monteaza proiectoarele
 
Quote:

Originally Posted by tensyon89 (Post 5636784)
am incercat si asa,nu vine curent pe nici unul,nu s sigurante arse,doar dupa culori cred ca le pot indentifica sau sa urmaresc firele care ies din releu?

normal trb sa ai niste mufe ca la semnale si din c imi aduc minte unul este galben iar celalalt maro

silvester 47 25-12-13 13:11

Re: cum se monteaza proiectoarele
 
Quote:

Originally Posted by tensyon89 (Post 5636784)
am incercat si asa,nu vine curent pe nici unul,nu s sigurante arse,doar dupa culori cred ca le pot indentifica sau sa urmaresc firele care ies din releu?

verifica la releu. Initial pune pe cineva sa manevreze comutatorul (vezi ca din cate stiu eu, proiectoarele primesc curent doar daca farurile sunt aprinse...)Cand cuplezi, asculta daca se aude zgomot specific in releu.

marius3030 27-12-13 12:21

Re: cum se monteaza proiectoarele
 
corect.proiectoarele se aprind ori pe pozitii ori pe faza scurta.(am intalnit masini la care proiectoarele functionau doar cu faza sc. aprinsa)


All times are GMT +2. The time now is 09:28.

- Copyright 2024 4Tuning