Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 01-01-13, 13:02   #16
kinezool

Stage 4
 
kinezool's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 229
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 INCHIDERE CENTRALIZATA

vezi acuatorul ce vine montat in usa! se scoate usor, trebuie doar sa dai jos panoul.
http://www.realoem.com/bmw/photos/67111387726.jpg

si eu am patit acelasi lucru cand am facut recarosarea la masina mea. Aveam o inchidere aftermarket din cheie, dar se foloseste de inchiderea centralizata care exista deja pe masina. Am luat instalatia veche si am pus-o pe masina noua, dar inchiderea centralizata din cheie n-a mai mers. Singurul lucru "nou" din toata schema erau cele 2 acuatoare din usi. A fost deajuns sa schimb unu din ele si s-a rezolvat problema.
__________________
If you want to finish first, first you have to finish.
kinezool is offline   Reply With Quote
Old 01-01-13, 13:53   #17
GaLu_Bv

Stage 5
 
GaLu_Bv's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 442
Default Re: E36 INCHIDERE CENTRALIZATA

nu cred ca e actuatorul,ca daca ma duc si inchid masina din cheie de pe partea dreapta se inchide / deschide tot inafara de usa de la sofer, daca ma duc si inchid / deschid de la sofer tot inafara de usa de pe dreapta....ele imi merg daca le inchid din cheie dar nu comunica intre ele....si din alarma imi merge inafara de cea de pe dreapta,si iala aia cu actuatorul e a 2-a...am schimbat-o pe e mea cu alta cu tot cu iala ca sa fiu sigur ca elimin sa nu fie nimic nici din iala...
GaLu_Bv is offline   Reply With Quote
Old 01-01-13, 13:58   #18
GaLu_Bv

Stage 5
 
GaLu_Bv's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 442
Default Re: E36 INCHIDERE CENTRALIZATA

am gasit pe un site in america,nu a mai mers deloc dintr-o data usa de pe dreapta si dupa ceva timp nici aia de la sofer,si a schimbat tot vreo 3 module actuatoarele si cica defapt sub scaun la sofer,sub mocheta sub plasticul ala negru pe unde vine instalatie mai e ceva ce face legatura intre usi,ceva ce tine de inchidere ,instalatia lor sau ceva de genu,si cica ar fi prinse intr-un capac de plastic si cica ar ajunge apa acolo si se oxideaza.....ciudat e ca la mine 1 data la 1 sau 2 luni cand o lua pe ea nu stiu....mergea,adica se inchidea complect sau se deschidea depinde de cum o lua pe ea...si ma gandesc sa dau scaunul jos si sa ma uit sa vad ce e acolo....
GaLu_Bv is offline   Reply With Quote
Old 01-01-13, 14:04   #19
GaLu_Bv

Stage 5
 
GaLu_Bv's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 442
Default Re: E36 INCHIDERE CENTRALIZATA

si inca ceva ...exista kit de reparatie ptr instalatia de portbagaj :


http://bmwfans.info/parts/catalog/E3...for_trunk_lid/

aceasta din urma fiind problematica atunci cand deschizi si inchizi firele se rup,si nu mai merge deloc inchiderea sau becurile de pe spate....am avut si eu vreo 2 fire si le-am facut....mai ramane sa vad unde se mufeaza sa le verific sa nu fie ceva oxidat.....
GaLu_Bv is offline   Reply With Quote
Old 01-01-13, 14:14   #20
kinezool

Stage 4
 
kinezool's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 229
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 INCHIDERE CENTRALIZATA

Nu o sa gasesti nimic sub scaun, te asigur. Am facut o recarosare de unu singur si am mai dezmembrat vreo 5-6 pisici si nu este nimic sub scaunul soferului. Ia mai bine bentley-ul si urmareste schema inchiderii. Si nu elimina varianta care ti-am dat-o eu pana nu verifici fizic. E mai usor sa schimbi in portiera acuatorul decat sa ajungi sub mocheta sub scaunul soferului... desi nu ai ce cauta acolo!
kinezool is offline   Reply With Quote
Old 01-01-13, 14:17   #21
GaLu_Bv

Stage 5
 
GaLu_Bv's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 442
Default Re: E36 INCHIDERE CENTRALIZATA

da-mi te rog un link cu schema ca am tot cautat dar nu gasesc
GaLu_Bv is offline   Reply With Quote
Old 01-01-13, 14:19   #22
kinezool

Stage 4
 
kinezool's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 229
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 INCHIDERE CENTRALIZATA

cauta bentley e36 service manual pe torrente sau pe forumurile bmw, google

http://lmgtfy.com/?q=bentley+e36+ser...anual+download
kinezool is offline   Reply With Quote
Old 01-01-13, 14:31   #23
GaLu_Bv

Stage 5
 
GaLu_Bv's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 442
Default Re: E36 INCHIDERE CENTRALIZATA

o sa ma uit pe ele sa vad de unde sa incep si sa caut sa ii dau de cam...instalatie usii are continuitate,nu am fire intrerupte,imi merge tot ce e pe ea,si asta e chestia cea mai ciudata ca pot inchide "mecanic" din cheie ambele usi dar ele nu "se vad" si nu comunica intre ele.....undeva e ceva un fir sau mortii lui....ti-am zis cateodata merge RAR dar o ia si ori se inchide ori se deschide....
GaLu_Bv is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 00:00   #24
GaLu_Bv

Stage 5
 
GaLu_Bv's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 442
Unhappy Re: E36 INCHIDERE CENTRALIZATA

astazi dupa ce am reusit de am facut rost de inca 2 module de pe 2 masini care merg toate functiile,am constatat ca mie imi merge alarma si fara ca modulul de comfort sa fie mufat
in concluzie cred ca de vina e alarma ...ramane sa vad ce e acolo la fire si cine a pus-o cum a legat-o si pe ce...si sper sa ii dau de cap
GaLu_Bv is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 02:15   #25
GaLu_Bv

Stage 5
 
GaLu_Bv's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 442
Default Re: E36 INCHIDERE CENTRALIZATA

am reusit sa fac sa mearga inchiderea centralizata !

era de la alarma ,erau 2 fire taiate care vin din modulul de inchidere,si pe care era legata alarma

poate cineva sa ma ajute cu o schema sau cum sa leg firele de la alarma prin modul ?

trebuiesc puse 2 diode sau un releu ceva? ca din cate am inteles e putin mai complicat sa legi alarma prin modul


va multumesc
GaLu_Bv is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 02:21   #26
GaLu_Bv

Stage 5
 
GaLu_Bv's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 442
Default Re: E36 INCHIDERE CENTRALIZATA

modulul e GRUNDMODUL IV 61.35-8 360 060 110 187 , HW 13 SW 12

ma intereseaza o schema cu firele sau pinii , din cate am inteles ar fii mufa X13253 cea galbena....dar nu stiu exact ce si cum sa fac....
GaLu_Bv is offline   Reply With Quote
Old 10-01-13, 02:32   #27
GaLu_Bv

Stage 5
 
GaLu_Bv's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 442
Unhappy Re: E36 INCHIDERE CENTRALIZATA

nu ma poate ajuta nimeni cu o schema ceva? sau nu a mai legat nimeni alarma pe modulul de confort? o idee un sfat sa ma indrume ?
GaLu_Bv is offline   Reply With Quote
Old 11-01-13, 15:02   #28
GaLu_Bv

Stage 5
 
GaLu_Bv's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 442
Default Re: E36 INCHIDERE CENTRALIZATA

haideti fratilor ajutati-ma cum sa leg o alarma pe modulu de comfort la e36.....

o idee , o schema ceva orice
GaLu_Bv is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -