Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 01-10-12, 12:46   #1
roky28

Stage 3
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 131
Default ajutor,sunet enervant e36

salut,mai de vreo saptamana incoace cand accelerez de pe loc se aude un sunet ciudat asta dupa ce se incalzeste motorul. Motorul merge rotund trage bine dar cand accelerez din turatii joase se aude un carait.A mai patit cineva? atasez 2 inregistrari sper sa functioneze

https://www.youtube.com/watch?v=miiyF...ature=youtu.be


https://www.youtube.com/watch?v=l-XpK...ature=youtu.be
roky28 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-12, 10:37   #2
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: ajutor,sunet enervant e36

Se aude urat... Nu stiu ce poate fi dar imi dau cu presupusul... Mie mi se pare ca ar fi din distributie... Poate iti atinge lantul de ceava. S-o fi dus patina de la lant si iti atinge lantul de ceva... Imi pare un zgomot de ungere proasta. Nu o lua ca pe un lucuru cert, doar ca pe o simpla parere...
La cum se aude nu-i mai da forje pana nu rezolvi...

Daca te pricepi cat de cat , da-i capacul chiulasei jos si uita-te dupa urme de uzura. Daca se vad urme de uzura iti vei da seama ce se intampla asta e clar.
Bafta
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 02-10-12, 11:40   #3
roky28

Stage 3
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 131
Default Re: ajutor,sunet enervant e36

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Se aude urat... Nu stiu ce poate fi dar imi dau cu presupusul... Mie mi se pare ca ar fi din distributie... Poate iti atinge lantul de ceava. S-o fi dus patina de la lant si iti atinge lantul de ceva... Imi pare un zgomot de ungere proasta. Nu o lua ca pe un lucuru cert, doar ca pe o simpla parere...
La cum se aude nu-i mai da forje pana nu rezolvi...

Daca te pricepi cat de cat , da-i capacul chiulasei jos si uita-te dupa urme de uzura. Daca se vad urme de uzura iti vei da seama ce se intampla asta e clar.
Bafta
multumesc the_rifle,tu mereu cand am intrebat ceva pe forum mi-ai raspuns primul,esti de treaba..stii ce nu inteleg eu?ca tot timpul am mers linistit cu masina asta de cand o am,nu drifturi nu burnuri si altele.Ulei schimbat mereu la timp,tot ce trebuia i-am pus..si ce naiba o apuca sa se strice?
cred ca la motoarele astea le place forja sau nu prea le place sa circule mult in oras..

intrebare:nu cumva sa fie vreo pompa care face urat?
roky28 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-12, 15:02   #4
roky28

Stage 3
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 131
Default Re: ajutor,sunet enervant e36

mai stie cineva ce poate fi sau ma apuc de desfacut?
roky28 is offline   Reply With Quote
Old 09-11-12, 13:49   #5
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: ajutor,sunet enervant e36

Quote:
Originally Posted by roky28 View Post
multumesc the_rifle,tu mereu cand am intrebat ceva pe forum mi-ai raspuns primul,esti de treaba..stii ce nu inteleg eu?ca tot timpul am mers linistit cu masina asta de cand o am,nu drifturi nu burnuri si altele.Ulei schimbat mereu la timp,tot ce trebuia i-am pus..si ce naiba o apuca sa se strice?
cred ca la motoarele astea le place forja sau nu prea le place sa circule mult in oras..

intrebare:nu cumva sa fie vreo pompa care face urat?
Numa cand pleci cu ea de pe loc face asa sau si cand o accelerezi la liber,poti sa verifici fuliie de la alternator,pompa servo,cele doua role,tot ce ai pe cureaua de transmisie,am mai auzit asa ceva asemanator,(nu facea ca la tine dar asemanator) nime nu stia ce are ,pana la urma erau lulmentii din alternator,poti sa dai cureaua jos si sa invarti cu mana fuliile sa vezi poate agata vreuna
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 11-11-12, 08:59   #6
3m

Stage 5
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,331
Default Re: ajutor,sunet enervant e36

sunt si eu curios care e motivul pentru care iti face asa , sa postezi dupa ce gasesti rezolvarea
3m is offline   Reply With Quote
Old 11-11-12, 10:07   #7
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: ajutor,sunet enervant e36

Da,sa ne lamuresti si pe noi,urat zgomotul
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 12-11-12, 21:40   #8
roky28

Stage 3
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 131
Default Re: ajutor,sunet enervant e36

Quote:
Originally Posted by BaiatBun View Post
Numa cand pleci cu ea de pe loc face asa sau si cand o accelerezi la liber,poti sa verifici fuliie de la alternator,pompa servo,cele doua role,tot ce ai pe cureaua de transmisie,am mai auzit asa ceva asemanator,(nu facea ca la tine dar asemanator) nime nu stia ce are ,pana la urma erau lulmentii din alternator,poti sa dai cureaua jos si sa invarti cu mana fuliile sa vezi poate agata vreuna
Face si cand o accelerez la liber,dar nu asa tare si un sunet scurt...cand e in sarcina si o iau de pe loc se aude tare si mai lung aproximativ pana in 1500 de ture si doar cand motorul e cald.

Acum ma folosesc mult de masina dar, cand o sa am timp o sa verific tot ce ai zis ,daca nu-i dau de nas o duc la un service si va spun si voua ce are.
roky28 is offline   Reply With Quote
Old 26-12-12, 21:56   #9
roky28

Stage 3
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 131
Default Re: ajutor,sunet enervant e36

de cand cu frigul nu mai face zgomotul ala
roky28 is offline   Reply With Quote
Old 26-12-12, 22:58   #10
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: ajutor,sunet enervant e36

Pai in cazul asta cred ca m-am prins de la ce e...
In primul post spui ca atunci cand este cald motorul iti face asa...
Acum cu frigul asta nu-ti mai face...


Cand uleiul este rece deci mai gros , mai vascos nu-ti face... cand se incalzeste face. Acum cand temperatura este mai rece automat uleiul este mai vascos... Concluzia pe care o trag :
Folosesti ulei prea subtire pt uzura motorului tau... ( Este doar un rationament )

Probabil folosesti 5w sau 0w... Incearca un 10w sau un 15 w...

Hai ca sunt curios sa spui ce ulei folosesti...

Last edited by the_rifle; 26-12-12 at 23:01.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 28-12-12, 19:34   #11
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: ajutor,sunet enervant e36

Ce an e masina ? Parca un sunet din asta a avut volantul meu dubla masa cand era pe duca.
Cand se incalzeste bine de tot, la plecarile de pe loc cu treapta a1a , mai are momente cand pleaca trepidat ?
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 11:36   #12
roky28

Stage 3
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 131
Default Re: ajutor,sunet enervant e36

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Pai in cazul asta cred ca m-am prins de la ce e...
In primul post spui ca atunci cand este cald motorul iti face asa...
Acum cu frigul asta nu-ti mai face...


Cand uleiul este rece deci mai gros , mai vascos nu-ti face... cand se incalzeste face. Acum cand temperatura este mai rece automat uleiul este mai vascos... Concluzia pe care o trag :
Folosesti ulei prea subtire pt uzura motorului tau... ( Este doar un rationament )

Probabil folosesti 5w sau 0w... Incearca un 10w sau un 15 w...

Hai ca sunt curios sa spui ce ulei folosesti...
acum 11000km am pus castrol edge 10w60,probabil ca e pe duca si frigul il ajuta sa se tina mai gros.ce ulei recomandati sa pun acum?ma gandeam la motul 10 w40
roky28 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 11:39   #13
roky28

Stage 3
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 131
Default Re: ajutor,sunet enervant e36

Quote:
Originally Posted by TheEnZo View Post
Ce an e masina ? Parca un sunet din asta a avut volantul meu dubla masa cand era pe duca.
Cand se incalzeste bine de tot, la plecarile de pe loc cu treapta a1a , mai are momente cand pleaca trepidat ?
e 320 din 95..da, mai pleaca trepidat si ma enerveaza ,de multe ori cred ca eu nu las bine ambreiajul si trebuie sa o turez putin mai tare
roky28 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 22:14   #14
rrm012001

Stage 5
 
rrm012001's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 347
Default Re: ajutor,sunet enervant e36

poti sa iei prin eliminare. scoate cureaua de accesorii si vezi role, pompa apa, alternator. verifici jocurile. poate scartiie cureaua sau una dintre ele daca ai doua. toarna un pic de apa pe curea vezi daca mai face.
rrm012001 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-13, 04:41   #15
hanneman

Stage 5
 
hanneman's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,019
Default Re: ajutor,sunet enervant e36

Ulei subtire!Sau vanosul!
hanneman is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -