Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 07-02-12, 20:07   #1
madalin_pyf

Stage 3
 
madalin_pyf's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 86
Default bmw e87 120d 163hp clapetii admisie

salut ma poate ajuta si pe mine cineva daca se poate?
am schimbat bujiile incandescente si a trebuit sa dau admisia jos pentru a le putea schimba si mecanicu mi-a sugerat sa dam clapetii din admisie jos pentru ca exista riscul de a se rupe si sa ii traga in motor
din ce am inteles eu clapetii folosesc doar pentru a frana de motor pentru a fii mai lina
voi ce stiti despre treaba asta am facut bine ca i-am scos sau nu?
multumesc si astept daca se poate parerile voastre
madalin_pyf is offline   Reply With Quote
Old 07-02-12, 22:27   #2
gxg_85

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 135
Default Re: bmw e87 120d 163hp clapetii admisie

Quote:
Originally Posted by madalin_pyf View Post
salut ma poate ajuta si pe mine cineva daca se poate?
am schimbat bujiile incandescente si a trebuit sa dau admisia jos pentru a le putea schimba si mecanicu mi-a sugerat sa dam clapetii din admisie jos pentru ca exista riscul de a se rupe si sa ii traga in motor
din ce am inteles eu clapetii folosesc doar pentru a frana de motor pentru a fii mai lina
voi ce stiti despre treaba asta am facut bine ca i-am scos sau nu?
multumesc si astept daca se poate parerile voastre
nu au nici o treaba cu ceea ce zici tu.sunt intradevar pe galeria de admisie si sunt actionati vacumatic.se deschid la o anumita turatie.nu am intalnit cazuri sa se rupa.
gxg_85 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-12, 21:46   #3
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: bmw e87 120d 163hp clapetii admisie

Claptele de acceleratie scoase de pe 320d din 2003 si 530d din 2005 m sport , efecte negative : o usoara pierdere de cuplu la ture joase [ insesizabila pentru unii ] , dar care se poate compensa printr-o resoftare stage 1.

Daca tii masina , recomandarea mea e sa asculti mecanicul , am vazut live ce pot face porcariile alea , daca sunt scapete in motor !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 12-02-12, 21:12   #4
gxg_85

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 135
Default Re: bmw e87 120d 163hp clapetii admisie

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Claptele de acceleratie scoase de pe 320d din 2003 si 530d din 2005 m sport , efecte negative : o usoara pierdere de cuplu la ture joase [ insesizabila pentru unii ] , dar care se poate compensa printr-o resoftare stage 1.

Daca tii masina , recomandarea mea e sa asculti mecanicul , am vazut live ce pot face porcariile alea , daca sunt scapete in motor !
atunci da i afara.decat sa de rupa sa cada in motor mai bine ii scoti.intradevar daca ajung in motor fac ravagii.
gxg_85 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-12, 14:46   #5
Adutu

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 79
Default Re: bmw e87 120d 163hp clapetii admisie

sal,eu am varianta 118d (1995 cmc) eu nu am acele clapete,dar daca aveam le scoteam se cumpara niste capacele care astupa gaurile acelea ramase,am desfacut live pe un 320d si una din ele era rupta din ax,le am scos pe toate masina trage ca inainte..deci scoatele

ps avem masini identice la culoare
Adutu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -