Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 16-01-12, 20:31   #1
onuu

Stage 5
 
onuu's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 301
Default bucse spate e36

am si eu o problema.imi sare masina de fund.astazi a inghetat pe jos si imediat ma ia de fund.telescoape bune.stiti cumva ce bucse trebuie sa schimb...k vreau sa le comand de pe net dar nu stiu cum arata..ms!
onuu is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 21:49   #2
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: bucse spate e36

Quote:
Originally Posted by onuu View Post
am si eu o problema.imi sare masina de fund.astazi a inghetat pe jos si imediat ma ia de fund.telescoape bune.stiti cumva ce bucse trebuie sa schimb...k vreau sa le comand de pe net dar nu stiu cum arata..ms!
in ce sens " te ia de fund"? iti recomand sa te duci la un magazin de piese auto respectabil..... stiu ei ce sa comande..este mult mai bine asa......difera anumite grosimi..etc etc.etc...si daca nu te pricepi ,cel mai bine pt tine este sa te duci la ei ..
__________________
office@freaktuning.ro
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 23:31   #3
onuu

Stage 5
 
onuu's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 301
Default Re: bucse spate e36

Quote:
Originally Posted by myky99 View Post
in ce sens " te ia de fund"? iti recomand sa te duci la un magazin de piese auto respectabil..... stiu ei ce sa comande..este mult mai bine asa......difera anumite grosimi..etc etc.etc...si daca nu te pricepi ,cel mai bine pt tine este sa te duci la ei ..
adica daca dau peste o piatra gropa etc face asa de fund stanga sau dreapta depinde
onuu is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 00:05   #4
Seryoga

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: bucse spate e36

Din descrierea ta vaga ma duce la telescoape-arcuri dar da mai multe detalii si cat mai aproape de situatie. Zgomote se aud? cand pui frana brusca masina se lasa de bot,ridica de spate?daca ai bagaje sau 2 adulti pe locurile spate masina se lasa de spate mult, gen intra roata sub aripa sau...? In mers normal cand tragi brusc de volan stanga dreapta masina reationeaza ca o "barca" miscandu-se brusc urmarind directia volanului?Arcurile sunt rupte? telescoapele curg?
Seryoga is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 00:08   #5
onuu

Stage 5
 
onuu's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 301
Default Re: bucse spate e36

Quote:
Originally Posted by Seryoga View Post
Din descrierea ta vaga ma duce la telescoape-arcuri dar da mai multe detalii si cat mai aproape de situatie. Zgomote se aud? cand pui frana brusca masina se lasa de bot,ridica de spate?daca ai bagaje sau 2 adulti pe locurile spate masina se lasa de spate mult, gen intra roata sub aripa sau...? In mers normal cand tragi brusc de volan stanga dreapta masina reationeaza ca o "barca" miscandu-se brusc urmarind directia volanului?Arcurile sunt rupte? telescoapele curg?
am suspensie sport pe ea...in curbe este fff stabila doar cand trec peste unele denivelari sau pintr.o groapa parca nu stiu zici ca ramane roata asa in spate si se simte cum ma fura putin asa de fund..deci nu balanseaza nu nimic doar ma fura asa
onuu is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 00:12   #6
Seryoga

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: bucse spate e36

O revizie la bucsaraie si verifica starea telescoapelor,arcurilor iti va spune ce e stricat/ in neregula.Masina are joc in rulmentii spate?uruit ceva? pune-o pe cric , asigura masina si verifica suspensia spate, imposibil sa nu gasesti ceva. Cat de joasa e masina ta fata de normal?conteza mult cat o cobori sa nu schimbi centrul de gravitatie, o masina joasa nu inseamna neaparat stabilitate masina,dar aici discutia e mai ampla.
Seryoga is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 00:15   #7
onuu

Stage 5
 
onuu's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 301
Default Re: bucse spate e36

Quote:
Originally Posted by Seryoga View Post
O revizie la bucsaraie si verifica starea telescoapelor,arcurilor iti va spune ce e stricat/ in neregula.Masina are joc in rulmentii spate?uruit ceva? pune-o pe cric , asigura masina si verifica suspensia spate, imposibil sa nu gasesti ceva. Cat de joasa e masina ta fata de normal?conteza mult cat o cobori sa nu schimbi centrul de gravitatie, o masina joasa nu inseamna neaparat stabilitate masina,dar aici discutia e mai ampla.
inainte nu facea asa...acum deodata deci pe autostrada merg fara probleme 180 200 nu am nici o problema la denivelarile acelea doar gropi sau si piatra mica da este gata o simt si denivelarea nu stiu cum sa explic daca o iau in lateral asa....in fine nu stiu daca ai inteles
onuu is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 00:16   #8
Seryoga

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: bucse spate e36

Fa o verificare la puntea spate si sigur gasesti ceva, asa pe net e mai greu. Bafta.
Seryoga is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 06:42   #9
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: bucse spate e36

S-ar putea sa fie bucsele de la puntea spate... Vezi daca are joc puntea.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 12:17   #10
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: bucse spate e36

Verifica bucsile din prag de la puntea spate
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 12:49   #11
onuu

Stage 5
 
onuu's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 301
Default Re: bucse spate e36

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
Verifica bucsile din prag de la puntea spate
va multumesc frumos!am sa le verific
onuu is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 13:06   #12
pitzy-850

Stage 5
 
pitzy-850's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 376
Default Re: bucse spate e36

Quote:
Originally Posted by onuu View Post
va multumesc frumos!am sa le verific
Am avut si eu probleme asemanatoare. In mers daca dadeam de o denivelare, imi fuge fundul de parca nu era legat de masina. Am verificat bucse, telescoape, arcuri in service si a spus ca nu au nimic si m-am apucat eu de verificat. Problema era la bucsa de la bratul superior care e una mai speciala.La mine pe langa stabilitate proasta se auzea si un zgomot pe care l-am depistat doar atunci cand miscam in sus discul cu totul. Si dupa ce am schimbat acea bucsa si-a schimbat radical compotamentul.
La inceput nu imi venea sa cred ca de la o simpla bucsa poate sa mearga atat de prost.
__________________
" It's only a car "
pitzy-850 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -