Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 24-06-11, 20:23   #1
djlupu11

Stage 5
 
djlupu11's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 365
Default Problema ABS

Salutare
Ma poate ajuta cineva in lagatura cu ABS-ul la o pisicuta am ledul aprins in bord si nu mai funtioneaza abs-ul!
De vreo 2 ori s-a stins beculetul si a funtionat aprox 10 min dar s-a reaprins si momentan asa este de 3 saptamani
Astep ajutorul vostru
Va multumesc!
djlupu11 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 21:38   #2
zepolikahhh_

Stage 5
 
zepolikahhh_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 753
Default Re: Problema ABS

vreun senzor.verifica-i pe rand
zepolikahhh_ is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 21:52   #3
djlupu11

Stage 5
 
djlupu11's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 365
Default Re: Problema ABS

Quote:
Originally Posted by zepolikahhh_ View Post
vreun senzor.verifica-i pe rand
sal pai eu l-am scos pe fiecare la rand leam curatat si tot nimic!
se poate verifica si altfel?
djlupu11 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 21:55   #4
zepolikahhh_

Stage 5
 
zepolikahhh_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 753
Default Re: Problema ABS

citez un user de pe forum
Nu exista ABS care sa nu lucreze in parametrii normali. ABSul ori lucreaza in parametrii, ori nu lucreaza de loc. In momentul cand ai becul aprins, ABS-ul e automat dezactivat.
Best guess: Unul dintre senzori. masoara-i cu un multimetru dat pe Ohm. Ridici masina pe cric, dai roata jos, scoti mufa senzorului, masori rezistenta dintre cei 2 pini.(ai senzorului) Daca e undeva pe la 0.8...1, 1.2, e ok. daca se duce spre infinit, e senzorul intrerupt/ars/bulit. Faci asta la toate cele 4 roti (dar va trebui sa adaptezi cumva bornele multimetrului - vei vedea) si afli buba. Roaga-te sa fie pe fata pt ca daca ai pre-facelift vei avea senzorii din metal si ai dracu se sudeaza acolo si te muncesti 3 ore sa dai unu jos de pe spate) [pe fata ies mai usor chiar si aia]. Dupa facelift i-au facut din plastic si ies imediat.
In fine, dupa asta pui contactul si te uiti ce frumos se stinge veculetul de la ABS la 3 secunde dupa
zepolikahhh_ is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 22:22   #5
djlupu11

Stage 5
 
djlupu11's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 365
Default Re: Problema ABS

Quote:
Originally Posted by zepolikahhh_ View Post
citez un user de pe forum
Nu exista ABS care sa nu lucreze in parametrii normali. ABSul ori lucreaza in parametrii, ori nu lucreaza de loc. In momentul cand ai becul aprins, ABS-ul e automat dezactivat.
Best guess: Unul dintre senzori. masoara-i cu un multimetru dat pe Ohm. Ridici masina pe cric, dai roata jos, scoti mufa senzorului, masori rezistenta dintre cei 2 pini.(ai senzorului) Daca e undeva pe la 0.8...1, 1.2, e ok. daca se duce spre infinit, e senzorul intrerupt/ars/bulit. Faci asta la toate cele 4 roti (dar va trebui sa adaptezi cumva bornele multimetrului - vei vedea) si afli buba. Roaga-te sa fie pe fata pt ca daca ai pre-facelift vei avea senzorii din metal si ai dracu se sudeaza acolo si te muncesti 3 ore sa dai unu jos de pe spate) [pe fata ies mai usor chiar si aia]. Dupa facelift i-au facut din plastic si ies imediat.
In fine, dupa asta pui contactul si te uiti ce frumos se stinge veculetul de la ABS la 3 secunde dupa
Aha multumesc frumos maine incerc sa vad ce rezultat o sa am!
djlupu11 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -