Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 03-05-11, 11:43   #1
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Diff-ul optim pt 400m?

Care credeti ca ar fi cel mai bun dif pt 400m?

Mitul popular e cel cu diff-ul scurt, cat mai scurt posibil.

Totusi mi-e greu sa nu imi pun problema ca 1 si 2 vor fi foarte dificile dpdv al tractiunii, si in afara de asta, ar mai fi problema cu inca o treapta in plus. De asemenea, ma gandesc ca daca scurtezi treptele peste o anumita limita, deja nu mai da randament, adica motorul se tureaza mult prea repede pana in limitare si masina inainteaza prea putin (asta s-ar putea sa fie o prostie, da' nu stiu cum sa explic pt ca e mai mult un sentiment care-l am eu, decat un argument tehnic).

Oricum, as fi foarte interesat sa stiu daca vreunul din voi a facut ceva teste concrete cu diferite diferentiale si cronometrat pe 400m, sau le-a incercat in paralel cu o alta masina (aceiasi).

Ce pareri aveti?
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 17:14   #2
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Diff-ul optim pt 400m?

Calculeaza-ti singur...
Intri aici si descarci programul asta....


http://locost7.info/gearcalc.php


Un 318is cu dif de 4,27 si ridicat pana in 7000 de ture bate un 325 stock... Da in gol din roti si pe treapta a 3-a....
PE 400 de metri s-ar putea sa nu dai o treapta in plus fatza de o masina stock... Diferenta ar fi poate ca atunci cand tu esti in a 4-a in 6000 de ture, cealalta masina d-abia sa fi schimbat treapta de viteza si sa fie tot in a 4-a la 4500 de ture...

Last edited by the_rifle; 03-05-11 at 17:21.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 17:23   #3
antacebal

Stage 5
 
antacebal's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 429
Default Re: Diff-ul optim pt 400m?

Plus inca cateva modificari )
antacebal is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 18:10   #4
da_joint
BMW Driver

Stage 5
 
da_joint's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,728
Member of:
[BMW]
[2 Roti]
Default Re: Diff-ul optim pt 400m?

Quote:
Originally Posted by antacebal View Post
Plus inca cateva modificari )
da ma oaie,tu esti exemplul viu )

slabut programul si nu are nimic legat de bmw.gasisem la un mom dat un program bunicel sa vad daca mai dau de el

gata am gasit,uite aici: http://www.bokchoys.com/differential/GearRatios.htm

Last edited by da_joint; 03-05-11 at 18:28.
da_joint is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 18:35   #5
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Diff-ul optim pt 400m?

Quote:
Originally Posted by antacebal View Post
Plus inca cateva modificari )
De alea n-ai zis nimic
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 18:36   #6
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Diff-ul optim pt 400m?

Quote:
Originally Posted by da_joint View Post
da ma oaie,tu esti exemplul viu )

slabut programul si nu are nimic legat de bmw.gasisem la un mom dat un program bunicel sa vad daca mai dau de el

gata am gasit,uite aici: http://www.bokchoys.com/differential/GearRatios.htm

Rahat cu apa rece linkul ( ala nu e program e link )... E folositor doar in prisma programului trimis de mine... E o lista cu rapoartele diferentialelor atat...

Da... marea problema a programului e faptul ca n-are un sticker cu M3... Era perfect in cazul ala. Ti-ar mai fi dat 3 cai in plus...

Last edited by the_rifle; 03-05-11 at 18:41.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 18:41   #7
da_joint
BMW Driver

Stage 5
 
da_joint's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,728
Member of:
[BMW]
[2 Roti]
Default Re: Diff-ul optim pt 400m?

Pentru ce are el e bun,adica 325 daca te uiti mai bine poate si calcula iar rezultatele cam alea sunt
da_joint is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 18:45   #8
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Diff-ul optim pt 400m?

Eu nu vad ca poti calcula ceva din lista data de tine... Si nu vad niciun rezultat...

Unde scrie in lista data de tine de exemplu la cate rotatii stai in a 4-a la 100/h cu diferential de 3.91 , cu cutie de 4.25 si cu roti pe 18... ?

Cu porgramul trimis de mine poate calcula treaba asta cu lista ta nu. Deci de ce programul meu e de cacat iar lista ta e asa minunata ?

Si daca el are 325 care-i treaba ? Ce incerci sa ne comunici ? Putea sa aiba si 1,6 datele problemei raman aceleasi...

Last edited by the_rifle; 03-05-11 at 18:56.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 18:58   #9
da_joint
BMW Driver

Stage 5
 
da_joint's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,728
Member of:
[BMW]
[2 Roti]
Default Re: Diff-ul optim pt 400m?

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Eu nu vad ca poti calcula ceva din lista data de tine... Si nu vad niciun rezultat...

Unde scrie in lista data de tine de exemplu la cate rotatii stai in a 4-a la 100/h cu diferential de 3.91 , cu cutie de 4.25 si cu roti pe 18... ?

Cu porgramul trimis de mine poate calcula treaba asta cu lista ta nu. Deci de ce programul meu e de cacat iar lista ta e asa minunata ?
) amice ia un rudotel sa te mai calmezi.ti-am zis sa te uiti mai bine la link-ul meu,daca nu esti capabil sa navighezi pe o pagina web nu e treaba mea.
poftim.
http://www.bokchoys.com/differential...calculator.htm
calculatorul este intradevar pentru e46 insa intre 2,5-ul de e46 si e36 nu e mare branza,difera alte mici chestii,insa te ajuta sa iti faci o idee.
dar pentru ca tu vrei ca programul tau sa fie mai bun... ok,e mai bun...happy now?
da_joint is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 19:17   #10
antacebal

Stage 5
 
antacebal's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 429
Default Re: Diff-ul optim pt 400m?

Cele mai bune calcule se fac pe sosea, pe 400 m daca schimb in 6500 cu aproximativ 30 m inainte de linia de finish trebuie sa bag treapta a 5-a dar daca schimb in 7100 trec 400 exact in limitare (motor 18is diff 4.27 open cauciucuri 195 65 15) mare atentie la dimensiunea cauciucului .
antacebal is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 19:24   #11
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Diff-ul optim pt 400m?

Baieti, frana! Hai sa pastram o atmosfera amiabila favorabila dezvolatarii de idei si teorii benefice mistrekului (si nu numai)!

deci treaba sta in felul urmator: calculator am si eu pt trepte, in functie de dif, rapoartele cutiei si roti. dar pe mine ma interesa mai mult daca a incercat cineva concret, cu difuri diferite. sa vada cu care a scos timp mai bun, sau cu care a batut o masina de la care inainte lua bataie. sau macar ca recuperat ceva.

din calculatoare nu pot sa-mi dau seama decat de viteza care o sa o am intr-o treapta anume, la o turatie anume. dar nu stiu cat de repede o sa ajung la viteza respectiva. sau in cat timp o sa parcurg o distanta anume.

deci, reluam.. dar fara bataie, va rog.. asa, mai omeneste, ca nu suntem toti invatati, si oricum, e forum, d-aia suntem aici, sa ne exprimam pareri (bune sau mai putin), sa dezbatem subiecte, sa ne punem la comun experientele si sa tragem niste concluzii. nu sa vedem care e mai iute de tastatura si mai iscusit in vorbe cu bataie lunga (sau mai putin).
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 19:26   #12
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Diff-ul optim pt 400m?

Quote:
Originally Posted by antacebal View Post
Cele mai bune calcule se fac pe sosea, pe 400 m daca schimb in 6500 cu aproximativ 30 m inainte de linia de finish trebuie sa bag treapta a 5-a dar daca schimb in 7100 trec 400 exact in limitare (motor 18is diff 4.27 open cauciucuri 195 65 15) mare atentie la dimensiunea cauciucului .
Corect! ceva de genul ma intereseaza, teste concrete. Deci cu difu asta, bati 325-ul pe 400m? si inainte sa-l pui, te-ai dat cu 325-uri? cam care e distanta (aprox, in lungimi de masina) care ai recuperat-o cu diful asta?
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 19:38   #13
antacebal

Stage 5
 
antacebal's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 429
Default Re: Diff-ul optim pt 400m?

M-am dat cu aproximativ 9 masini 325 unii dintre proprietari pot confirma am zis sa incerc cu mai multi ca poate unu are motoru dus unu ambreiajul.... sti cum e . Tot ce a fost 2.5 stock am batut cu aproximativ 20 cm (o bara fata ) , au mai fost cazuri in care m-am dat cu 2.5 softat si cu serpi si am stat paralel (propieratul e coleg de forum si poate comfirma acelas rezultat in ambele curse) mi-am luat-o de la un 2.5 vanos softat o masina fix (initial pana sa puna softul il faceam jumate de masina) mi-am luat-o si de la da_joint 325 softat ,m-am dat si cu 2.5 varianta de 170 de cai tot cam o bara am stat in fata cam astea ar fi rezultatele care pot fi confirmate de proprietari si altii care au fost la fata locului . Din cate am vazut tu ai 2.5 cu ceva modificari un diferential de 4.27 ar fi prea scurt pentru tine , ai avea mari probleme cu aderenta iar viteza maxima este 160 in limitare, iti dau cel mai simplu sfat daca vrei ceva intre 3.64 si 3.91 pune pe spate niste roti 205 45 15 si o sa fi uimit garantez.
antacebal is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 19:44   #14
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Diff-ul optim pt 400m?

Quote:
Originally Posted by antacebal View Post
M-am dat cu aproximativ 9 masini 325 unii dintre proprietari pot confirma am zis sa incerc cu mai multi ca poate unu are motoru dus unu ambreiajul.... sti cum e . Tot ce a fost 2.5 stock am batut cu aproximativ 20 cm (o bara fata ) , au mai fost cazuri in care m-am dat cu 2.5 softat si cu serpi si am stat paralel (propieratul e coleg de forum si poate comfirma acelas rezultat in ambele curse) mi-am luat-o de la un 2.5 vanos softat o masina fix (initial pana sa puna softul il faceam jumate de masina) mi-am luat-o si de la da_joint 325 softat ,m-am dat si cu 2.5 varianta de 170 de cai tot cam o bara am stat in fata cam astea ar fi rezultatele care pot fi confirmate de proprietari si altii care au fost la fata locului . Din cate am vazut tu ai 2.5 cu ceva modificari un diferential de 4.27 ar fi prea scurt pentru tine , ai avea mari probleme cu aderenta iar viteza maxima este 160 in limitare, iti dau cel mai simplu sfat daca vrei ceva intre 3.64 si 3.91 pune pe spate niste roti 205 45 15 si o sa fi uimit garantez.
Multam fain de sfaturi! totusi, nu imi zisesi, banuiesc ca inainte sa pui difu nu bateai 325-urile. cam cat erai in spate? mai bine zis, cam cate lungimi de masina ai recuperat cu diful scurt?

p.s. felicitari pt performante, nu e rau deloc!
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 19:56   #15
antacebal

Stage 5
 
antacebal's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 429
Default Re: Diff-ul optim pt 400m?

Nu am incercat sincer .
antacebal is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -