Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 05-04-11, 05:06   #1
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default aerisire frane (si ambreiaj?)

intrebare: daca schimb lichidul de frana trebuie aerisit neaparat si ambreiajul? sau este pe un circuit separat? stiu ca poate suna noob dar chiar nu stiu treaba asta.
si, nu in ultimul rand, cam care sunt riscurile aerisirii clasice de tip:"pompeaza - tine - jos - lasa!"?
intreb asta pt ca am masina cu etrierul scos (s-a blocat/corodat pistonul si il inlocuiesc cu unul nou - nu stiu daca merita insa sunt prea sarac sa mai cumpar piese vechi) si daca tot fac asta vreau sa reconditionez si restul etrierilor pana sa ii apuce si pe ei nebunia si o sa pierd cam mult lichid de frana cu scoterea pistoanelor, deci oricum se cere schimbat lichidul si deci aerisit sistemul. (mama ce fraza lunga am scos) M-as fi dus sa se faca treaba asta profesional insa nu prea am cum sa plec cu masina neaerisita nu? Si singurul loc in care am gasit la un pret mai omenesc e taman in Voluntari, deci cam mult de mers.

Insa ce ma intereseaza in principal este faza cu ambreiajul.

Merci.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 05-04-11, 08:36   #2
da_joint
BMW Driver

Stage 5
 
da_joint's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,728
Member of:
[BMW]
[2 Roti]
Default Re: aerisire frane (si ambreiaj?)

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
intrebare: daca schimb lichidul de frana trebuie aerisit neaparat si ambreiajul? sau este pe un circuit separat? stiu ca poate suna noob dar chiar nu stiu treaba asta.
si, nu in ultimul rand, cam care sunt riscurile aerisirii clasice de tip:"pompeaza - tine - jos - lasa!"?
intreb asta pt ca am masina cu etrierul scos (s-a blocat/corodat pistonul si il inlocuiesc cu unul nou - nu stiu daca merita insa sunt prea sarac sa mai cumpar piese vechi) si daca tot fac asta vreau sa reconditionez si restul etrierilor pana sa ii apuce si pe ei nebunia si o sa pierd cam mult lichid de frana cu scoterea pistoanelor, deci oricum se cere schimbat lichidul si deci aerisit sistemul. (mama ce fraza lunga am scos) M-as fi dus sa se faca treaba asta profesional insa nu prea am cum sa plec cu masina neaerisita nu? Si singurul loc in care am gasit la un pret mai omenesc e taman in Voluntari, deci cam mult de mers.

Insa ce ma intereseaza in principal este faza cu ambreiajul.

Merci.
Costa 1 milion sa schimbi lichidul de frana cu tot cu lichidul in sine.Nu te juca cu franele si dute la cineva sa faca treaba profesional.
da_joint is offline   Reply With Quote
Old 06-04-11, 00:24   #3
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: aerisire frane (si ambreiaj?)

Quote:
Originally Posted by da_joint View Post
Costa 1 milion sa schimbi lichidul de frana cu tot cu lichidul in sine.Nu te juca cu franele si dute la cineva sa faca treaba profesional.
pai tocmai am spus ca optiunea asta nu o pot lua in calcul deoarece sistemul meu contine deja aer in urma acestui etrier dat jos care s-a blocat si masina nu mai era valida. deci nu am cum sa ajung la un profesionist.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 06-04-11, 22:55   #4
cristy_dre2003

Stage 4
 
cristy_dre2003's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 173
Default Re: aerisire frane (si ambreiaj?)

mie mi s-a spart un cilindru pe spate (a mers prietena si nu a stiut ce are) si astfel s-a scurs mai mult de 300 ml de lichid. am schimbar respectivul cilindru si am aerisit normal incepand de la cea mai departata roata de pompa de servo adica drapta spate (asa am auzit ca se face). acum franele tin foarte bine. bafta la aerisit
cristy_dre2003 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-11, 02:45   #5
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: aerisire frane (si ambreiaj?)

merci. astept sa ajunga etrierul si ma apuc de treaba.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 17-08-17, 00:08   #6
alexgustav

Stock
 
Join Date: Aug 2017
Posts: 1
Default Re: aerisire frane (si ambreiaj?)

Mie mi s-a blocat pedala de ambreiaj la podea și nu mai intra īn viteze. Am ajuns cu greu la mecanic care atunci cānd a deschis capacul de la lichidul de frānă/ambreiaj, pedala si-a revenit.
A spus ca din cauza căldurii s-a īncins lichidul și nu avea pe unde sa iasă aerul. A schimbat lichidul și a făcut o gaura īn capacul de la rezervorul de lichid, iar acum pare sa meargă ok.
Dar ma īntreb cat de safe o fi sa am o gaura īn capacul de la lichid?
alexgustav is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -