Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 12-03-11, 09:04   #1
StoAdrian

Stage 4
 
StoAdrian's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 171
Default Probleme pompa-servo e36

Intampin niste probleme la pompa de servo, atunci cand am cumparat masina nu am verificat daca are lichid sau nu... masina a mers fara probleme, dupa un timp la viraj maxim se auzea ca la masinile diesel cureaua.... am intrebat in stanga in dreapta si mi'au spus ca e pompa de servo, la volan insa nu se simtea nimic ingreunat .... am desfacut busonul acela si am vazut ca avea foarte putin lichid....am completat, insa dupa cateva zile volanul a inceput sa se ingreuneze, iar acum merge foarte greu.

Curios sunt cum pot afla daca e dusa pompa ? sau este vreo posibilitate vreun furtunas infundat ....

Spuneti-mi niste variante sa aflu ce are ? (sau necesita alta)
__________________
Cine se trezeste de dimineata… doarme mai putin
StoAdrian is offline   Reply With Quote
Old 12-03-11, 10:45   #2
Fantomel4u
BMW Driver

Stage 4
 
Join Date: May 2009
Posts: 253
Default Re: Probleme pompa-servo e36

pompa de servo pe duca asa face si amea toti spun ca e pe duca "toti mecanici"
Fantomel4u is offline   Reply With Quote
Old 12-03-11, 11:05   #3
StoAdrian

Stage 4
 
StoAdrian's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 171
Default Re: Probleme pompa-servo e36

ideia e ca la mine deja sa intarit volanul, e vreo metoda de reparat sau de sesizat daca e "PA"
StoAdrian is offline   Reply With Quote
Old 12-03-11, 14:25   #4
Fantomel4u
BMW Driver

Stage 4
 
Join Date: May 2009
Posts: 253
Default Re: Probleme pompa-servo e36

inceraca sa bagi atf 220 rosu lichid de la mobil 1 e cel mai bun poate isi revine...daca nu , cred ca e pa...ori cum nu e scumpa una la dezmembrari
Fantomel4u is offline   Reply With Quote
Old 12-03-11, 16:08   #5
StoAdrian

Stage 4
 
StoAdrian's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 171
Default Re: Probleme pompa-servo e36

Nu am bagat de la mobil 1 ....castrol atf am bagat.... ma gandeam ca poate nu e dusa ...si o pot verifica ....in fine mai astept poate isi mai dau si alti cu parerea momentan oricum masina e la vopsit
StoAdrian is offline   Reply With Quote
Old 12-03-11, 18:14   #6
Fantomel4u
BMW Driver

Stage 4
 
Join Date: May 2009
Posts: 253
Default Re: Probleme pompa-servo e36

Quote:
Originally Posted by StoAdrian View Post
Nu am bagat de la mobil 1 ....castrol atf am bagat.... ma gandeam ca poate nu e dusa ...si o pot verifica ....in fine mai astept poate isi mai dau si alti cu parerea momentan oricum masina e la vopsit
eu cand am loat masina avea un lichid de servo tare ciudat am tot incercat anumite uleiuri de servo nici unul nu ma multumit cand am bagat mobil1 atf u ala rosu ... masina nu se mai comporta ca la inceput...adica nu mai scartaia asa urat cel putin primele 10 zile nu a mai scartait de loc..
Fantomel4u is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -