Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 29-09-10, 23:23   #16
MaZaN

Stage 4
 
MaZaN's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 207
Default Re: Consum E36

M52b20 sedan, 3 persoane, extraurban, jante tabla 15', mers 110 - 130 pe autostrada, 100 pe drum national (60 in localitati) - consum mediu 7.2%.
Vreo 10 de km din cei 380 parcursi au fost facuti hardcore, schimbari in limitare etc.
Foarte mare importanta o are stilul de mers (cat mai constant, cat mai fluid, fara accelerari inutile) + frana de motor. In frana de motor consumul este 0, iar daca te obisnuiesti sa o folosesti de fiecare data cand se poate, urban scazi consumul cu, probabil, 1 litru (extraurban nu prea e cazu' ), plus ca reduci si uzura franelor.
__________________
Distribuitor LOGtuning in Bucuresti elemente tuning: suspensii, jante, esapamente, aerodinamica, sisteme de franare, filtre, accesorii. Detalii -> PM
MaZaN is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 14:12   #17
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Consum E36

Nu e consum 0 in frana de motor, doar ca nu ti-l calculeaza. Este consumul de la relanti, care este mic intr-adevar, dar nu e 0, iti dai seama, nu? Motorul nu merge niciodata pe aer.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 16:15   #18
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: Consum E36

ba este zero, injectoarele sunt inchise (presupunand ca nu ai nici o problema de vacum)
nu are cum sa fie consumul de ralanti (800 Rpm), gandeste-te ca poti folosi frana de motor de la 6000 Rpm in jos si la 6000 Rpm ai avea detonatii cu volumul de benzina de ralanti
oricat de ciudat ar parea motorul merge uneori doar pe aer (nu se opreste datorita inertiei transmise prin cutia de viteza)
JustinCase is offline   Reply With Quote
Old 13-05-11, 02:21   #19
bogdan.t

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 546
Default Re: Consum E36

eu am avut 320i vanos si imi consuma cam 13-14-15 in oras pe timp de vara iar iarna un consum mediu ar fii de 17-18 ...
bogdan.t is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 08:59   #20
D-I-U

Stage 4
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Member of:
[VW]
Default Re: Consum E36

eu am o nedumerire cu acul meu de la consum,daca o las in viteza si face frana de motor consumu e pe 0 daca o scot din viteza in timp ce merg consumu imi sare pe 2 pe 4 depinde si doar cand opresc masina in loc merge acolo peste 30

precizez ca problema cu acele nu am rezolvato nici cu spray de contacte sa fie de la ace?sau sa aiba ceva probleme motoru?

si inca una,de cand i-am pus xenoane imi fluctueaza turatiile cand sunt aprinse,,sa numi incarce destul alternatoru sau ce drek are?
D-I-U is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 15:26   #21
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: Consum E36

Acul indicator de consum iti functioneaza perfect, nu ai de ce sa-ti faci griji. Ce ai descris tu este functionare normala. In frana de motor consumul este zero. Cand este scoasa din viteza si este lasata sa mearga din inertie el calculeaza consumul de ralanti fata de viteza pe care o ai si atunci iti rezulta un consum aproximativ de 2 sau 4 la suta cum ai dat exemplu. Cand stai pe loc acul se duce peste 30 si dispare din scala deoarece acel indicator este in functie de distanta parcursa (litri la suta de km) iar tu in acele momente stai pe loc iar calculul corect se transforma din litrii la suta in litrii pe ora (si logic indicatorul se ocupa doar cu litrii la suta asa ca este "out o scale")
JustinCase is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 16:41   #22
D-I-U

Stage 4
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Member of:
[VW]
Default Re: Consum E36

am inteles ms de raspuns,dar faza cu xenoane sa fie de la incarcare?sau ceva senzor
D-I-U is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -