Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 07-02-11, 19:45   #1
z_sergiu88

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 70
Default Instalare macarale electrice pe e36

salutare. Am un e36 sedan 1997 cu macarale manuale. Vreau sa il trec la macarale electrice doar la usile fata. Le am instalate deja insa, ma intereseaza partea electronica. Poate are cineva informatii sau linkuri utile. Va multumesc.
z_sergiu88 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 12:07   #2
geoamd

Stage 3
 
geoamd's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 92
Default Re: Instalare macarale electrice pe e36

salut, macaralele sunt cu modul comfort sau fara? sau pune si tu o poza cu mufele butoanelor si te ajut eu cu o schema si iti explic cum sa faci.
geoamd is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 20:45   #3
z_sergiu88

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 70
Default Re: Instalare macarale electrice pe e36

chiar iti multumesc, uite si poza, am scos macaralele de pe un e36 sedan 1998.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	BMW-E36-Z3-Window-Switch--61318368941-(Yellow-Terminal)-for-sale_230553341469.jpg
Views:	209
Size:	9.7 KB
ID:	1867335  

Last edited by z_sergiu88; 10-02-11 at 20:48.
z_sergiu88 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 18:48   #4
geoamd

Stage 3
 
geoamd's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 92
Default Re: Instalare macarale electrice pe e36

la modelul asta iti trebuie si modulul comfort, iti mai trebuie mufele de la butoane,motorase si modul. In pdf-ul ala ai si schema pt geamuri. Bafta
geoamd is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 22:38   #5
z_sergiu88

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 70
Default Re: Instalare macarale electrice pe e36

mersi mult.
z_sergiu88 is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 08:44   #6
D-I-U

Stage 4
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Member of:
[VW]
Default Re: Instalare macarale electrice pe e36

ai reusit?spunemi si mie ca vreau sa fac aceasi figura
D-I-U is offline   Reply With Quote
Old 02-05-11, 09:29   #7
hd69leu

Stage 5
 
hd69leu's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 694
Default Re: Instalare macarale electrice pe e36

La fel a incercat si eu prieten sa puna geamuri electrice pe fata,insa pot spune din ce am vazut ca nu e chiar asa usor.....
stiu ca trebuie cate 2 relee ptr fiecare macara pentru schimbare de polaritate asta in cazul in care nu ai modul de confort.
Si acum macaralele sunt tot la electricean de vreo 3 saptamani insa cand le va monta pe masina atunci cu siguranta va pot oferi mai multe detalii.....
hd69leu is offline   Reply With Quote
Old 20-05-11, 07:27   #8
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Re: Instalare macarale electrice pe e36

Quote:
Originally Posted by geoamd View Post
salut, macaralele sunt cu modul comfort sau fara? sau pune si tu o poza cu mufele butoanelor si te ajut eu cu o schema si iti explic cum sa faci.
da-mi te rog niste informatii despre geamuri, as vrea sa pun si eu tot pe fata :
1.am macarale manuale instalate, trebuie modificat/schimbat ceva astfel incat sa le montez pe cele electrice??sau se potrivesc fara modificari?
2.trebuie neaparat montat si un modul de comfort?ce face mai exact acest modul ?
__________________
,,Make it count !"
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-11, 10:17   #9
geoamd

Stage 3
 
geoamd's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 92
Default Re: Instalare macarale electrice pe e36

salut, nu trebuie facuta nici o modificare pentru a putea pune macarelele electrice in locul celor manuale, macaralele manuale care le ai tu acum pe masina sunt prinse in nituri iar astea electrice o sa trebuiasa sa le prinzi in suruburi de 6. Inainte de a te apuca de treaba lasi geamul cam la jumate sau cat sa ai loc la patinele alea care culiseaza acolo, adica sa poti sa tragi macara din geam, cand o pui pe aia electrica si o bagi in patinele de la geam sa ai grija ca geamul sa fie bine asezat la locul lui ca altfel o sa mearga aiurea si risti sa il spargi. Cam asta ar fi in mare de spus despre partea mecanica, o sa vezi mai multe cand dai fata de usa jos.

Modulul comfort face ca atunci cand ti mai mult apasat pe buton sa deschida si sa inchida geamul singur (capat cursa), mai pozi sa cobori si sa urci geamul din cheie sau din alarma daca ai si are functia asta. Modulul asta iti trebuie doar daca macaralele au fost montate pe asa ceva, in caz ca macaralele sunt pentru modelul asta ar fi mai bine sa il cumperi si pe el ca iti faci munca mai usoara la montat, partea electrica.
geoamd is offline   Reply With Quote
Old 20-05-11, 10:28   #10
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Re: Instalare macarale electrice pe e36

Quote:
Originally Posted by geoamd View Post
salut, nu trebuie facuta nici o modificare pentru a putea pune macarelele electrice in locul celor manuale, macaralele manuale care le ai tu acum pe masina sunt prinse in nituri iar astea electrice o sa trebuiasa sa le prinzi in suruburi de 6. Inainte de a te apuca de treaba lasi geamul cam la jumate sau cat sa ai loc la patinele alea care culiseaza acolo, adica sa poti sa tragi macara din geam, cand o pui pe aia electrica si o bagi in patinele de la geam sa ai grija ca geamul sa fie bine asezat la locul lui ca altfel o sa mearga aiurea si risti sa il spargi. Cam asta ar fi in mare de spus despre partea mecanica, o sa vezi mai multe cand dai fata de usa jos.

Modulul comfort face ca atunci cand ti mai mult apasat pe buton sa deschida si sa inchida geamul singur (capat cursa), mai pozi sa cobori si sa urci geamul din cheie sau din alarma daca ai si are functia asta. Modulul asta iti trebuie doar daca macaralele au fost montate pe asa ceva, in caz ca macaralele sunt pentru modelul asta ar fi mai bine sa il cumperi si pe el ca iti faci munca mai usoara la montat, partea electrica.
multumesc mult pt raspuns
mai spune-mi te rog fetele de usi raman aceleasi ?in cazul in care raman, cu ce se astupa gaura de la manerul de inchis/deschis geamul manual?
inteleg din ce ai scris mai sus ca modulul este necesar numai pt optiunile care le ofera si aproape obligatoriu daca macaralele provin de pe o instalatie care avea asa ceva (corecteaza-ma daca gresesc)..... dar daca optez pentru varianta fara modul de comfort, ce se intampla cu geamurile cand tin apasat butonul pana la capat mai mult decat e suficient sa ajunga geamul pana sus?are vreun contact motorasul pe cursa macaralei astfel incat sa nu se arda daca tii contactul mai mult decat trebuie ?
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-11, 12:08   #11
geoamd

Stage 3
 
geoamd's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 92
Default Re: Instalare macarale electrice pe e36

eu mi-am pastrat fetele de usi, am astupat gaurile cu niste capace de golf 3, la golf 3 am vazut ca au niste capace acolo unde vine manaerul de inchis si deschis geamul si dupa codul lor mi-am comandat si eu, parca 10 lei am dat pe ele noi.
Pai si modelul alalalt de macarale au un modul comfort doar pe usa soferului care ii prin de motorasul de la geam, daca ti mult apasat pe buton nu o sa se arda motorul pentru ca are protectie si se opreste la final de cursa. Pe macarale sunt montate niste limitatoare cu care reglezi cat sa coboare si sa urce geamul, din ce am vazut eu pe net multi care vand macarale le dau jos alea si le vand fara ele, probabil nu stiu ca alea trebuie sa ramana acolo pentru reglaj.
geoamd is offline   Reply With Quote
Old 20-05-11, 12:18   #12
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Re: Instalare macarale electrice pe e36

Quote:
Originally Posted by geoamd View Post
eu mi-am pastrat fetele de usi, am astupat gaurile cu niste capace de golf 3, la golf 3 am vazut ca au niste capace acolo unde vine manaerul de inchis si deschis geamul si dupa codul lor mi-am comandat si eu, parca 10 lei am dat pe ele noi.
Pai si modelul alalalt de macarale au un modul comfort doar pe usa soferului care ii prin de motorasul de la geam, daca ti mult apasat pe buton nu o sa se arda motorul pentru ca are protectie si se opreste la final de cursa. Pe macarale sunt montate niste limitatoare cu care reglezi cat sa coboare si sa urce geamul, din ce am vazut eu pe net multi care vand macarale le dau jos alea si le vand fara ele, probabil nu stiu ca alea trebuie sa ramana acolo pentru reglaj.
foarte bine de stiut lucrul asta...cel putin eu nu cunosteam, raman dator
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -