| Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW |
11-08-10, 11:53
|
#1
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2007
Posts: 344
Member of: [PARTICIPANT CURSE]
|
Servo defect , please help
am un 316 , caruia i`am pus 320
am schimbat motorul de pe 320 pe 316 , si pe 316 si pe 320 servo era functional .adica caseta de pe 316 era ok , am schimbat automat pompa si vasul , odata cu motorul 320 . de atunci nu`mi mai merge servo ...am facut 20 de volane stanga dreapta...dar nimic ... decat in turatii e mai usor volanul , inrest trag de el ca la dacie  ))) ce sa fie ?sa nu fie compatibile caseta de 316 cu pompa de 320 ? sau ce ?
|
|
|
12-08-10, 03:48
|
#2
|
|
BMW Specialist
 Stage 5
Join Date: Oct 2004
Posts: 4,266
Member of: [Moderators] [BMW] [PARTICIPANT CURSE]
|
Re: Servo defect , please help
Quote:
Originally Posted by mastersync
am un 316 , caruia i`am pus 320
am schimbat motorul de pe 320 pe 316 , si pe 316 si pe 320 servo era functional .adica caseta de pe 316 era ok , am schimbat automat pompa si vasul , odata cu motorul 320 . de atunci nu`mi mai merge servo ...am facut 20 de volane stanga dreapta...dar nimic ... decat in turatii e mai usor volanul , inrest trag de el ca la dacie  ))) ce sa fie ?sa nu fie compatibile caseta de 316 cu pompa de 320 ? sau ce ?
|
Sincer, eu stiam ca e aceiasi caseta de directie, si pe toata lumea pe care am intrebat-o mi-a dat acelasi raspuns: MERGE!
Am facut swap de motor, si nu mi-a mai mers servo.
Am constatat ca pompa de servo dadea ulei pe la ax (inainte de swap, pe masina veche nu facea asta). Ok. Am schimbat-o. Baga presiune. Degeaba.
Am schimbat si caseta de directie si merge, dar nu perfect.Parca nu are presiune pompa sub ~1200 rpm.
Nu stiu daca e doar o coincidenta ca nu a mers dupa swap, sau am gresit pe undeva ....
Eu am renuntat sa ma agit si am pus-o in seama faptului ca a mea caseta de directie luase niste lovituri 'sanatoase' in urma cu ceva timp ...
|
|
|
12-08-10, 10:43
|
#3
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2007
Posts: 344
Member of: [PARTICIPANT CURSE]
|
Re: Servo defect , please help
adica vrei sa zici ca si tu ai schimbat motorul , si dupa , ai ramas fara servo ? la mine ambele casete erau bune , fara joc , pompele bagau cum trebuiau , conducte bune , etc ...dar tot nu merge .si e nasol tare fara servo ....o sa pun un mecanic bun sa se uite si revin .
|
|
|
12-08-10, 13:49
|
#4
|
|
BMW Specialist
 Stage 5
Join Date: Oct 2004
Posts: 4,266
Member of: [Moderators] [BMW] [PARTICIPANT CURSE]
|
Re: Servo defect , please help
Quote:
Originally Posted by mastersync
adica vrei sa zici ca si tu ai schimbat motorul , si dupa , ai ramas fara servo ? la mine ambele casete erau bune , fara joc , pompele bagau cum trebuiau , conducte bune , etc ...dar tot nu merge .si e nasol tare fara servo ....o sa pun un mecanic bun sa se uite si revin .
|
Da.Am schimbat motorul si am ramas fara servo.Inainte de swap, imi mergea servo ok, si pe masina mea, si pe cea de pe care am luat motorul.Doar ca nu am mai schimbat si caseta de directie.Doar conductele cu vas.
E foarte naspa fara servo, pentru ca daca mecanismul nu este lubrifiat, si nu functioneaza, el ingreuneaza directia.Deci la o masina fara servo de fabrica, merge mai usor volanul.
Sunt curios daca gasesti vre-un raspuns.
|
|
|
12-08-10, 21:38
|
#5
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2007
Posts: 344
Member of: [PARTICIPANT CURSE]
|
Re: Servo defect , please help
exact aceiasi problema o am si eu , prima data ...aveam un furtun gatuit ...am taiat din conducta , l`am intins ,l`am rezolvat ...si tot nimic ...tot nu merge ,si cum zici si tu , merge al dracu de greu !!! eu ma gandesc totusi sa fac rost de o caseta de 2.0 ...poate nu sunt compatabile , caseta cu pompa ... asteptam totusi , cineva mai stralucit la minte , sa ne explice de ce NU MERGE !!
|
|
|
13-08-10, 11:53
|
#6
|
 Stage 5
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,430
|
Re: Servo defect , please help
normal nu are treaba caseta de directie.. merge de la motorizare la motorizare .. doar ca se vireaza putin mai mult din cate am vazut eu! cred ca o sa schimbi degeaba caseta.. totusi daca faci asta sa ne ti la curent ca sunt curios si eu!
|
|
|
13-08-10, 21:38
|
#7
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2007
Posts: 344
Member of: [PARTICIPANT CURSE]
|
Re: Servo defect , please help
hmmmmmmm ....nu are cum sa vireze mai mult ...ca nu pun caseta de tir ..asta suna absurd .... eu ma gandesc ca are compresia mai mare gen ....nush exact ca nu ma pricep . ideea e simpla .... 2 masini functionale ...servo , cel putin , schimbat motor de pe una pe alta ... singura modificare ....a ramas caseta .... furtunele nu sunt ciupite , vasele nu au fost sparte crapate , pompele , functionale amandoua ... ce sa mai zic ... ma gandesc ca poate se aerisesc intr`un anumit mod ...si nu stiu eu ....eu ce stiu .... este ca.....se tureaza la cel putin 2000 ture ...si se " face " volane stanga-dreapta ....10-20...eu am facut cred...50 si tot degeaba ....
|
|
|
16-08-10, 14:58
|
#8
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2007
Posts: 344
Member of: [PARTICIPANT CURSE]
|
Re: Servo defect , please help
nu are nimeni nici un raspuns ? nu pot sa cred ...
|
|
|
16-08-10, 16:28
|
#9
|
|
BMW Driver
 Stage 5
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of: [BMW]
|
Re: Servo defect , please help
As putea sa iti dau eu un raspuns... pompa servo e pe duca, mai exact axul pompei. Ca sa iti confirm asta, demonteaza pompa servo si invarte cu mana de fulia pompei, vei simti ca aceasta se impotmoleste putin in momentul in care invarti. Am patit o si eu, a patit o si skz... sunt pompe peste care au trecut aproape 20 de ani, nu poti avea mari pretentii de la ele.
Am daca vrei o pompa servo care prezinta aceleasi simptome... in ture mici (relantiu ~ 1200 rpm) nu merge servo, in ture mai mari (2500+) incepe sa isi revina. Ele se strica in general din cauza ca le tinem pe ture mari
__________________
BMW Motorsport
Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
Last edited by sprinter; 16-08-10 at 16:31.
|
|
|
16-08-10, 19:25
|
#10
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2007
Posts: 344
Member of: [PARTICIPANT CURSE]
|
Re: Servo defect , please help
adica la pranz merg ambele masini , ambele pompe , schimb motoarele , apoi nu mai merge nici una ?  ))) n`as prea crede dar o sa incerc .
|
|
|
19-08-10, 16:01
|
#11
|
 Stage 5
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,430
|
Re: Servo defect , please help
Quote:
Originally Posted by mastersync
hmmmmmmm ....nu are cum sa vireze mai mult ...ca nu pun caseta de tir ..asta suna absurd .... eu ma gandesc ca are compresia mai mare gen ....nush exact ca nu ma pricep . ideea e simpla .... 2 masini functionale ...servo , cel putin , schimbat motor de pe una pe alta ... singura modificare ....a ramas caseta .... furtunele nu sunt ciupite , vasele nu au fost sparte crapate , pompele , functionale amandoua ... ce sa mai zic ... ma gandesc ca poate se aerisesc intr`un anumit mod ...si nu stiu eu ....eu ce stiu .... este ca.....se tureaza la cel putin 2000 ture ...si se " face " volane stanga-dreapta ....10-20...eu am facut cred...50 si tot degeaba ....
|
eu am pus caseta de 2.5 pe 1.6 si asa imi da impresia ca se vireaza putin mai mult! bafta!
|
|
|
30-08-10, 13:40
|
#12
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2007
Posts: 344
Member of: [PARTICIPANT CURSE]
|
Re: Servo defect , please help
chiar nu stie nimeni ? ce sa fac ? ce sa verific ? cum verific pompa ? caseta ? exista servo asistat electric la bmw ? nu am treaba cu asa ceva nu , odata ce am pompa de servo ... eu asa ma gandesc. da`ti`va cu parerea !!!
|
|
|
05-09-10, 09:53
|
#13
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2007
Posts: 344
Member of: [PARTICIPANT CURSE]
|
Re: Servo defect , please help
cei care au m50 , va rog....ridicati odata capota , si uitativa la conductele de la vas si de la pompa , sunt doua la numar , care se duce jos in caseta, si care se duce sus ? ma gandesc ca poate am inversat conductele . pompa cum se verifica daca baga sau nu ? chiar asa ? o comunitate de mii de oameni , si nu putem rezolva o problema la o masina ?
|
|
|
05-09-10, 17:20
|
#14
|
|
BMW Specialist
 Stage 5
Join Date: Oct 2004
Posts: 4,266
Member of: [Moderators] [BMW] [PARTICIPANT CURSE]
|
Re: Servo defect , please help
Quote:
Originally Posted by mastersync
cei care au m50 , va rog....ridicati odata capota , si uitativa la conductele de la vas si de la pompa , sunt doua la numar , care se duce jos in caseta, si care se duce sus ? ma gandesc ca poate am inversat conductele . pompa cum se verifica daca baga sau nu ? chiar asa ? o comunitate de mii de oameni , si nu putem rezolva o problema la o masina ?
|
Din cate stiu eu, nu ai cum sa inversezi conductele.
|
|
|
05-09-10, 17:27
|
#15
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2007
Posts: 344
Member of: [PARTICIPANT CURSE]
|
Re: Servo defect , please help
ba da , banuiesc ... ca am inversat conductele 1 si 5 in pompa ... si anume cred ca am pus conducta 5 sus , in locul celei 1 , si invers . o sa verific . mersi de schema .o sa verific .
|
|
|
|
|