Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica BMW (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw.html)
-   -   Servo defect , please help (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw/203234-servo-defect-please-help.html)

mastersync 11-08-10 11:53

Servo defect , please help
 
am un 316 , caruia i`am pus 320

am schimbat motorul de pe 320 pe 316 , si pe 316 si pe 320 servo era functional .adica caseta de pe 316 era ok , am schimbat automat pompa si vasul , odata cu motorul 320 . de atunci nu`mi mai merge servo ...am facut 20 de volane stanga dreapta...dar nimic ... decat in turatii e mai usor volanul , inrest trag de el ca la dacie :)))) ce sa fie ?sa nu fie compatibile caseta de 316 cu pompa de 320 ? sau ce ?

Skillzu 12-08-10 03:48

Re: Servo defect , please help
 
Quote:

Originally Posted by mastersync (Post 3578211)
am un 316 , caruia i`am pus 320

am schimbat motorul de pe 320 pe 316 , si pe 316 si pe 320 servo era functional .adica caseta de pe 316 era ok , am schimbat automat pompa si vasul , odata cu motorul 320 . de atunci nu`mi mai merge servo ...am facut 20 de volane stanga dreapta...dar nimic ... decat in turatii e mai usor volanul , inrest trag de el ca la dacie :)))) ce sa fie ?sa nu fie compatibile caseta de 316 cu pompa de 320 ? sau ce ?

Sincer, eu stiam ca e aceiasi caseta de directie, si pe toata lumea pe care am intrebat-o mi-a dat acelasi raspuns: MERGE!

Am facut swap de motor, si nu mi-a mai mers servo.
Am constatat ca pompa de servo dadea ulei pe la ax (inainte de swap, pe masina veche nu facea asta). Ok. Am schimbat-o. Baga presiune. Degeaba.
Am schimbat si caseta de directie si merge, dar nu perfect.Parca nu are presiune pompa sub ~1200 rpm.


Nu stiu daca e doar o coincidenta ca nu a mers dupa swap, sau am gresit pe undeva ....
Eu am renuntat sa ma agit si am pus-o in seama faptului ca a mea caseta de directie luase niste lovituri 'sanatoase' in urma cu ceva timp ...

mastersync 12-08-10 10:43

Re: Servo defect , please help
 
adica vrei sa zici ca si tu ai schimbat motorul , si dupa , ai ramas fara servo ? la mine ambele casete erau bune , fara joc , pompele bagau cum trebuiau , conducte bune , etc ...dar tot nu merge .si e nasol tare fara servo ....o sa pun un mecanic bun sa se uite si revin .

Skillzu 12-08-10 13:49

Re: Servo defect , please help
 
Quote:

Originally Posted by mastersync (Post 3580508)
adica vrei sa zici ca si tu ai schimbat motorul , si dupa , ai ramas fara servo ? la mine ambele casete erau bune , fara joc , pompele bagau cum trebuiau , conducte bune , etc ...dar tot nu merge .si e nasol tare fara servo ....o sa pun un mecanic bun sa se uite si revin .

Da.Am schimbat motorul si am ramas fara servo.Inainte de swap, imi mergea servo ok, si pe masina mea, si pe cea de pe care am luat motorul.Doar ca nu am mai schimbat si caseta de directie.Doar conductele cu vas.

E foarte naspa fara servo, pentru ca daca mecanismul nu este lubrifiat, si nu functioneaza, el ingreuneaza directia.Deci la o masina fara servo de fabrica, merge mai usor volanul. :lol:

Sunt curios daca gasesti vre-un raspuns.

mastersync 12-08-10 21:38

Re: Servo defect , please help
 
exact aceiasi problema o am si eu , prima data ...aveam un furtun gatuit ...am taiat din conducta , l`am intins ,l`am rezolvat ...si tot nimic ...tot nu merge ,si cum zici si tu , merge al dracu de greu !!! eu ma gandesc totusi sa fac rost de o caseta de 2.0 ...poate nu sunt compatabile , caseta cu pompa ... asteptam totusi , cineva mai stralucit la minte , sa ne explice de ce NU MERGE !!

eqilibruee 13-08-10 11:53

Re: Servo defect , please help
 
normal nu are treaba caseta de directie.. merge de la motorizare la motorizare .. doar ca se vireaza putin mai mult din cate am vazut eu! cred ca o sa schimbi degeaba caseta.. totusi daca faci asta sa ne ti la curent ca sunt curios si eu!

mastersync 13-08-10 21:38

Re: Servo defect , please help
 
hmmmmmmm ....nu are cum sa vireze mai mult ...ca nu pun caseta de tir ..asta suna absurd .... eu ma gandesc ca are compresia mai mare gen ....nush exact ca nu ma pricep . ideea e simpla .... 2 masini functionale ...servo , cel putin , schimbat motor de pe una pe alta ... singura modificare ....a ramas caseta .... furtunele nu sunt ciupite , vasele nu au fost sparte crapate , pompele , functionale amandoua ... ce sa mai zic ... ma gandesc ca poate se aerisesc intr`un anumit mod ...si nu stiu eu ....eu ce stiu .... este ca.....se tureaza la cel putin 2000 ture ...si se " face " volane stanga-dreapta ....10-20...eu am facut cred...50 si tot degeaba ....

mastersync 16-08-10 14:58

Re: Servo defect , please help
 
nu are nimeni nici un raspuns ? nu pot sa cred ...

sprinter 16-08-10 16:28

Re: Servo defect , please help
 
As putea sa iti dau eu un raspuns... pompa servo e pe duca, mai exact axul pompei. Ca sa iti confirm asta, demonteaza pompa servo si invarte cu mana de fulia pompei, vei simti ca aceasta se impotmoleste putin in momentul in care invarti. Am patit o si eu, a patit o si skz... sunt pompe peste care au trecut aproape 20 de ani, nu poti avea mari pretentii de la ele.

Am daca vrei o pompa servo care prezinta aceleasi simptome... in ture mici (relantiu ~ 1200 rpm) nu merge servo, in ture mai mari (2500+) incepe sa isi revina. Ele se strica in general din cauza ca le tinem pe ture mari :oops:

mastersync 16-08-10 19:25

Re: Servo defect , please help
 
adica la pranz merg ambele masini , ambele pompe , schimb motoarele , apoi nu mai merge nici una ? :)))) n`as prea crede dar o sa incerc .

eqilibruee 19-08-10 16:01

Re: Servo defect , please help
 
Quote:

Originally Posted by mastersync (Post 3584186)
hmmmmmmm ....nu are cum sa vireze mai mult ...ca nu pun caseta de tir ..asta suna absurd .... eu ma gandesc ca are compresia mai mare gen ....nush exact ca nu ma pricep . ideea e simpla .... 2 masini functionale ...servo , cel putin , schimbat motor de pe una pe alta ... singura modificare ....a ramas caseta .... furtunele nu sunt ciupite , vasele nu au fost sparte crapate , pompele , functionale amandoua ... ce sa mai zic ... ma gandesc ca poate se aerisesc intr`un anumit mod ...si nu stiu eu ....eu ce stiu .... este ca.....se tureaza la cel putin 2000 ture ...si se " face " volane stanga-dreapta ....10-20...eu am facut cred...50 si tot degeaba ....

eu am pus caseta de 2.5 pe 1.6 si asa imi da impresia ca se vireaza putin mai mult! bafta!

mastersync 30-08-10 13:40

Re: Servo defect , please help
 
chiar nu stie nimeni ? ce sa fac ? ce sa verific ? cum verific pompa ? caseta ? exista servo asistat electric la bmw ? nu am treaba cu asa ceva nu , odata ce am pompa de servo ... eu asa ma gandesc. da`ti`va cu parerea !!!

mastersync 05-09-10 09:53

Re: Servo defect , please help
 
cei care au m50 , va rog....ridicati odata capota , si uitativa la conductele de la vas si de la pompa , sunt doua la numar , care se duce jos in caseta, si care se duce sus ? ma gandesc ca poate am inversat conductele . pompa cum se verifica daca baga sau nu ? chiar asa ? o comunitate de mii de oameni , si nu putem rezolva o problema la o masina ?

Skillzu 05-09-10 17:20

Re: Servo defect , please help
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by mastersync (Post 3635276)
cei care au m50 , va rog....ridicati odata capota , si uitativa la conductele de la vas si de la pompa , sunt doua la numar , care se duce jos in caseta, si care se duce sus ? ma gandesc ca poate am inversat conductele . pompa cum se verifica daca baga sau nu ? chiar asa ? o comunitate de mii de oameni , si nu putem rezolva o problema la o masina ?

Din cate stiu eu, nu ai cum sa inversezi conductele.

mastersync 05-09-10 17:27

Re: Servo defect , please help
 
ba da , banuiesc ... ca am inversat conductele 1 si 5 in pompa ... si anume cred ca am pus conducta 5 sus , in locul celei 1 , si invers . o sa verific . mersi de schema .o sa verific .


All times are GMT +2. The time now is 23:09.

- Copyright 2026 4Tuning