Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 24-07-10, 14:59   #1
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Rateuri pe admisie, merge in 5 uneori...

Ok... am si eu o oarecare problema de ceva vreme. Este vorba de un 2.0 M50 S1 (nonvanos), dupa ce ii dau cateva limitari, sau ii dau pe ture incepe sa intrerupa jos, in ture mici (pana in 3000, peste 3000 face autoaprindere si merge rotund) in momentul in care intrerupe incepe sa dea rateuri si pe admisie...

Sunt curios care ar fi cauzele pentru care imi da rateuri pe admisie? Sa fie supapele strambe?(cu toate ca atunci cand merge in 6, merge super super frumos). Inca iau in calcul ca as avea o bobina proasta sau o fisa care fura curent... Alte cauze?
Mentionez ca motorul nu da cu fum de nici un fel (limitare / sarcina + limitare / etc), bujiile sunt proaspat schimbate...
Zilele astea urmeaza sa ii iau compresia.. inca nu stiu unde... daca ma ajuta cineva sunt recunoscator.
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 16:00   #2
dice36

Stage 4
 
dice36's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 293
Default Re: Rateuri pe admisie, merge in 5 uneori...

Salut,
Man si eu am avut problema asta cu rateurile si dupa ce se incalzea, in special daca ii dadeam talpa, cand calcam brusc acceleratia dadea sa moara, rateuri, facea ca toti dracii aia negri. La inceput am banuit benzina, ca mai facea asa cand bagam de la petrom dar am bagat si altele si facea la fel. Apoi am curatat bobinele ca au fost pline de ulei ca am schimbat garnitura nu le-am curatat chiar bine. Nu a fost o rezolvare completa asta ca tot mai facea din cand in cand. Apoi am curatat senzoru de la clapeta de acceleratie. Dupa faza asta a mai facut cam o zi si gata dar nu stiu daca are legatura cu ce am facut eu,
Inainte sa inceapa sa faca asa ma prostit un amic sa ii bag niste aditiv de in benzina, ca vezi doamne imi curata injectoarele si tind sa cred ca ala a fost problema ca prea s-au sincronizat, mi-o fi infundat vre-un injector ceva.
Ai putea sa incerci sa cureti injectoarele, sa vezi daca e mufa aia de la admisie bagata bine, sa cureti contactele la bobine, senzorul de la clapeta... cam astea imi vin in minte.

In legatura cu compresia uite un diy
http://www.unitedbimmer.com/forums/b...-test-diy.html
__________________
Drop, and give me stance!!

Last edited by dice36; 24-07-10 at 16:17. Reason: legatura dezlegat... damn
dice36 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 16:29   #3
preparatu

Stage 5
 
preparatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,257
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Rateuri pe admisie, merge in 5 uneori...

asta e un semn ca-ti trage aer fals pe undeva,verifica toate vacumurile,garnituri la admisie,burduf debitmetru,baga si masina pe test sa nu ai un senzor ceva...in principiu cam astea sunt prob...bafta.
preparatu is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 16:31   #4
bebe no1

Stage 5
 
bebe no1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,402
Default Re: Rateuri pe admisie, merge in 5 uneori...

vezi sa nu ai vre un furtun fisurat de la regulatoru de relanti sau de la servo frana ca si mie tot asa imi facea ca aveam furtunu ala care intra in admisie de la regulator crapat uita te si la astea poate o fi de acolo bafta
__________________
bebe no1 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 16:37   #5
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Rateuri pe admisie, merge in 5 uneori...

Quote:
Originally Posted by dice36 View Post
Salut,
Man si eu am avut problema asta cu rateurile si dupa ce se incalzea, in special daca ii dadeam talpa, cand calcam brusc acceleratia dadea sa moara, rateuri, facea ca toti dracii aia negri. La inceput am banuit benzina, ca mai facea asa cand bagam de la petrom dar am bagat si altele si facea la fel. Apoi am curatat bobinele ca au fost pline de ulei ca am schimbat garnitura nu le-am curatat chiar bine. Nu a fost o rezolvare completa asta ca tot mai facea din cand in cand. Apoi am curatat senzoru de la clapeta de acceleratie. Dupa faza asta a mai facut cam o zi si gata dar nu stiu daca are legatura cu ce am facut eu,
Inainte sa inceapa sa faca asa ma prostit un amic sa ii bag niste aditiv de in benzina, ca vezi doamne imi curata injectoarele si tind sa cred ca ala a fost problema ca prea s-au sincronizat, mi-o fi infundat vre-un injector ceva.
Ai putea sa incerci sa cureti injectoarele, sa vezi daca e mufa aia de la admisie bagata bine, sa cureti contactele la bobine, senzorul de la clapeta... cam astea imi vin in minte.

In legatura cu compresia uite un diy
http://www.unitedbimmer.com/forums/b...-test-diy.html
Multumesc de raspuns, am schimbat si eu garnitura de la capacul de tacheti si oringurile de la bujii... nu mai baga gram de ulei, si de asemenea nu pierde pe nicaieri ulei, cel putin pana acum. Stiam cum se ia compresia, am nevoie de aparatul in sine

Cand calc brusc acceleratia, dupa ce dau un pic in ea, se tureaza in suturi (in 4 / 5 pistoane) , pana la 3000 ~ 3500 rpm iar de aici in sus merge rotund / aproape rotund pentru ca face autoaprindere... cei drept nu da sa moara. O sa ma chinui sa curat clapeta de acceleratie pentru ca e cam murdara, eventual sa mi spui unde se afla senzorul despre care vorbeai, pentru ca nu mi vine momentan in minte. Si eventual daca poti sa mi recomanzi cu ce sa curat clapeta respectiva.

Culmea culmilor e ca, o daca cu schimbarea garniturii & oringurilor motorul a inceput sa consume mai mult )))) de ce.... nu pricep sincer... cu toate ca acum merge mai bine decat mergea inainte.

Oricum e posibil sa isi revina singur in cateva zile, pentru ca banuiesc ca mai e ceva ulei pe bobine, sunt sigur ca nu le am sters 100% bine..

Alte pareri? am verificat cam toate furtunasele vacumatice si nu prea trage aer fals... rasufla un pic evacuarea, dar nu e problema ca oricum o schimb.
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 16:43   #6
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Rateuri pe admisie, merge in 5 uneori...

Quote:
Originally Posted by preparatu View Post
asta e un semn ca-ti trage aer fals pe undeva,verifica toate vacumurile,garnituri la admisie,burduf debitmetru,baga si masina pe test sa nu ai un senzor ceva...in principiu cam astea sunt prob...bafta.
Quote:
Originally Posted by bebe no1 View Post
vezi sa nu ai vre un furtun fisurat de la regulatoru de relanti sau de la servo frana ca si mie tot asa imi facea ca aveam furtunu ala care intra in admisie de la regulator crapat uita te si la astea poate o fi de acolo bafta
O sa le mai iau o data la verificat. furtunu de la servofrana nu mi place cum arata. sper ca saptamana viitoare sa apuc sa schimb toate furtunasele de la motor ca sa fiu eu cu sufletul impacat...
Relantiul sta unde trebuie, nu oscileaza de loc. Multumesc pt raspunsuri & scuze pt dublupost.

@Prepa sti pe cineva cu un tester? ca unde imi faceam eu a picat..... poate ne vedem sa iau ceasurile alea de la tine, ah si vezi ca cosmote ul nu imi mai merge...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 16:48   #7
bebe no1

Stage 5
 
bebe no1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,402
Default Re: Rateuri pe admisie, merge in 5 uneori...

daca zici ca e bine cu furtunele atunci incearca alte bobine de proba ca poate i a venit spumele la vre una sau mai multe ca am mai avut si problema asta dar la pisica aia cu furtunele a fost la urs si asta sa intamplat dupa ce a spalat baiatu motorul incerca undeva la intuneric sau seara (cel putin asa am facut eu) sa dai capacul de la bobine jos si sa o acelerezi sa vezi daca fura curent pe la bobine cand merge ea urat ca la mine dadea scantei si le am schimbat si e totul ok
bebe no1 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 17:10   #8
dice36

Stage 4
 
dice36's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 293
Default Re: Rateuri pe admisie, merge in 5 uneori...

Quote:
O sa ma chinui sa curat clapeta de acceleratie pentru ca e cam murdara, eventual sa mi spui unde se afla senzorul despre care vorbeai, pentru ca nu mi vine momentan in minte. Si eventual daca poti sa mi recomanzi cu ce sa curat clapeta respectiva.
Clapeta am curatat-o cu wd40 iar senzorul cu spray de contacte. merge si cu spirt.

piesa nr 2 din poza e senzorul/switchul
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	5.png
Views:	355
Size:	9.4 KB
ID:	1580870  
dice36 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-10, 05:43   #9
hanneman

Stage 5
 
hanneman's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,019
Default Re: Rateuri pe admisie, merge in 5 uneori...

Quote:
Originally Posted by dice36 View Post
Clapeta am curatat-o cu wd40 iar senzorul cu spray de contacte. merge si cu spirt.

piesa nr 2 din poza e senzorul/switchul
Si ce sa cureti la senzorul respectiv?Daca acest senzor TPS este defect motorul merge turat la relanti!Nu are nici o treaba cu rateurile!

Verifica toate bobinele !Ce marca de bujii folosit?Incearca NGK sau Bosch!
__________________
Hail to the king V12
www.costi-tattoo.com

Last edited by hanneman; 25-07-10 at 05:46.
hanneman is offline   Reply With Quote
Old 25-07-10, 08:22   #10
stefy_boss

Stage 4
 
stefy_boss's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: Rateuri pe admisie, merge in 5 uneori...

pune masina pe tester,poate ai senzorul de la axele cu came dus....iti spin din experienta proprie.....am cam aceeasi problema.....
stefy_boss is offline   Reply With Quote
Old 25-07-10, 16:59   #11
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Rateuri pe admisie, merge in 5 uneori...

Quote:
Originally Posted by hanneman View Post
Si ce sa cureti la senzorul respectiv?Daca acest senzor TPS este defect motorul merge turat la relanti!Nu are nici o treaba cu rateurile!

Verifica toate bobinele !Ce marca de bujii folosit?Incearca NGK sau Bosch!
Am luat niste tiganii recomandate pt renault... ca asta am gasit la momentul respectiv... o sa ma mut pe bosch uri cat mai curand. Urmeaza sa verific bobinele si eventual fisele. multumesc de sfat.

Quote:
Originally Posted by stefy_boss View Post
pune masina pe tester,poate ai senzorul de la axele cu came dus....iti spin din experienta proprie.....am cam aceeasi problema.....
Urmeaza sa o pun si pe tester, mi a mai spus cineva de senzorul de la axe, il verific si pe asta.

Multumesc tuturor pt sfaturi
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 25-07-10, 17:22   #12
hanneman

Stage 5
 
hanneman's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,019
Default Re: Rateuri pe admisie, merge in 5 uneori...

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
Am luat niste tiganii recomandate pt renault... ca asta am gasit la momentul respectiv... o sa ma mut pe bosch uri cat mai curand.
Schimba bujiile si nu o sa mai ai probleme!
hanneman is offline   Reply With Quote
Old 25-07-10, 17:24   #13
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Rateuri pe admisie, merge in 5 uneori...

Quote:
Originally Posted by hanneman View Post
Schimba bujiile si nu o sa mai ai probleme!
Am notat.
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 10:10   #14
stefy_boss

Stage 4
 
stefy_boss's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: Rateuri pe admisie, merge in 5 uneori...

senzorul il da doar la tester sau daca il masori dar in cazul asta trebuie sa stii valorile care trebuie sa le aiba.....senzorii la non vanos sunt toti pe bosch......bafta...
stefy_boss is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 15:17   #15
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Rateuri pe admisie, merge in 5 uneori...

Quote:
Originally Posted by stefy_boss View Post
senzorul il da doar la tester sau daca il masori dar in cazul asta trebuie sa stii valorile care trebuie sa le aiba.....senzorii la non vanos sunt toti pe bosch......bafta...
Il verific la tester... ms pt ponturi
sprinter is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -