Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 07-09-10, 09:12   #31
plsx

Stage 5
 
plsx's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 426
Default Re: GPL bmw 325i fara vanos???se poate???

Quote:
Originally Posted by bmw.7000 View Post
sincer eu am ce mi-am dorit e36 coupe 320i - pt mine este o masina foarte confortabila si cu suspensie sport si cu jante pe 17-18 ma simt excelent in ea. stii cum fac ??? am bani de benzina -ma plimb,nu am bani -nu ma plimb. pot sa zic ca au fost multe nopti cand stateam pur si simplu in pat nu aveam somn si pe la 1-2 ieseam in oras de unul sigur si ma plimbam. singura masina care mi-o doresc in momentul asta pe langa un e36 coupe este un e38 mai exact 728i sau de ce nu 728Li
semanam la dorinte si la plimbat noapte din cauza somnului,da nu si la mentalitate..daca se poate de ce sa nu circul mai ieftin cu ea si sa raman si cu un ban in buzunar?


ssi eu tot un e38 vreau...da il vreau sa fie 750i cu GPL cu care o sa am consum de 2.0..
__________________
plsx is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 13:05   #32
V1RuS
4Tuning International Member


Stage 5
 
V1RuS's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 391
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[BMW]
Default Re: GPL bmw 325i fara vanos???se poate???

Quote:
Originally Posted by plsx View Post
semanam la dorinte si la plimbat noapte din cauza somnului,da nu si la mentalitate..daca se poate de ce sa nu circul mai ieftin cu ea si sa raman si cu un ban in buzunar?


ssi eu tot un e38 vreau...da il vreau sa fie 750i cu GPL cu care o sa am consum de 2.0..
ok...inteleg ca , cu un motor de 5.4 L (750IL) ajungi la un "2.0 L" prin consum,dar putere ? ...tot de "2.0" sa zicem...dar ce taxe platesti la ala de 5.4 L si ce taxe platesti la unul mai mic... mai bine iti iei un 725 tds ... si platesti si taxele mai mici si ai consum mai redus

Concluzie : vrei o anumita masina pt ca iti place cum arata iao ,dar cu motor mai mic...

GPL - Motor mare , consum acceptabil , putere mica , taxe mari
Benzina (motor mic) - consum acceptabil , putere mica , taxe mici
__________________
Eu cat traiesc,Nu mor
Te ai nascut original!Nu muri o copie!



Last edited by V1RuS; 07-09-10 at 13:11.
V1RuS is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 13:44   #33
plsx

Stage 5
 
plsx's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 426
Default Re: GPL bmw 325i fara vanos???se poate???

Quote:
Originally Posted by V1RuS View Post
ok...inteleg ca , cu un motor de 5.4 L (750IL) ajungi la un "2.0 L" prin consum,dar putere ? ...tot de "2.0" sa zicem...dar ce taxe platesti la ala de 5.4 L si ce taxe platesti la unul mai mic... mai bine iti iei un 725 tds ... si platesti si taxele mai mici si ai consum mai redus

Concluzie : vrei o anumita masina pt ca iti place cum arata iao ,dar cu motor mai mic...

GPL - Motor mare , consum acceptabil , putere mica , taxe mari
Benzina (motor mic) - consum acceptabil , putere mica , taxe mici

daca instalatia este secventiala si pusa calumea NU SE OBSERVA DIFERENTA!
SI in orice caz..daca s-ar observa...ce ma opreste sa o trec pe benzina daca vreau sa o conduc mai sportiv?
plsx is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 14:04   #34
tudorcluj

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 218
Default Re: GPL bmw 325i fara vanos???se poate???

si marian daca bmw peste doi ani face masini numai pe gaz ? treci la mercedes? .. e absurd ce zici. atata timp cat motorul funtioneaza in aceasi parametrii nu vad care e problema sincer? daca maine ar fi nush ce benzina + stiu eu ce si ar fi 2.5 lei / litru tu nu ai baga? ai pune tot benzina cu 5 lei asai? romania daca pui gaz esti sarantoc..) sa fim seriosi, nu ca as fi foarte pro gaz, pt ca este destul de scumpa instalatia mai ales pe motarele in 6 cilindri din cate stiu eu vreo 50-60 de mil + cresterea de consum fata de benzina(daca consuma 15 benzina sigur va consuma si 17-18 pe gaz) plus ca de fiecare data merge o vreme pe benzina pana trece pe gaz.
se merita pt masinile in 4 cilindri care fac peste 20 000 km pe an si nu sunt pt performanta , ex masinile de firma .
acuma astept sa aruncati cu pietre cum stiti mai bine o zi buna
tudorcluj is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 14:07   #35
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: GPL bmw 325i fara vanos???se poate???

Quote:
Originally Posted by tudorcluj View Post
si marian daca bmw peste doi ani face masini numai pe gaz ? treci la mercedes? .. e absurd ce zici. atata timp cat motorul funtioneaza in aceasi parametrii nu vad care e problema sincer? daca maine ar fi nush ce benzina + stiu eu ce si ar fi 2.5 lei / litru tu nu ai baga? ai pune tot benzina cu 5 lei asai? romania daca pui gaz esti sarantoc..) sa fim seriosi, nu ca as fi foarte pro gaz, pt ca este destul de scumpa instalatia mai ales pe motarele in 6 cilindri din cate stiu eu vreo 50-60 de mil + cresterea de consum fata de benzina(daca consuma 15 benzina sigur va consuma si 17-18 pe gaz) plus ca de fiecare data merge o vreme pe benzina pana trece pe gaz.
se merita pt masinile in 4 cilindri care fac peste 20 000 km pe an si nu sunt pt performanta , ex masinile de firma .
acuma astept sa aruncati cu pietre cum stiti mai bine o zi buna
bai frate....daca imi iau 2.5 il iau sa rup "pi2da" in el intelegi ????????

nu ma uit la consum....nu e vb de sarac...sau alte chestii nu sunt eu ala de sufera de bani..

dar frate..cand stii ca ejti pasionat NU TE MAI UITI LA CONSUM...LA CAUCIUCURI...LA BUCSI CARDANICE SPARTE ETC !!!

ORICE DISTRACTIE COSTA....VREI 2.5 SA TE DISTREZI ????? PLATESTI..NU PLATESTI...IEI CLIO DIESEL..FIESTA DIESEL..CORSA DIESEL..LOGAN 1.5 DCI !!!
PUNCT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 14:08   #36
plsx

Stage 5
 
plsx's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 426
Default Re: GPL bmw 325i fara vanos???se poate???

Quote:
Originally Posted by Marian_nebunu View Post
Prietene hai sa iti spun ceva !!! eu nu mi-as cumpara o masina daca stiu ca nu o pot intretine !!!

!
si daca este un mic compromis si o poti intretine daca l-ai face?
EU unu sincer l-as face..pt ca stiu ce si cum face o instalatie de GPL..
Singurul,si ma repet,SINGURULlucru negativ E faptul ca o sa te lovesti des dupa asta de mentalitatea romanului care are bani si nu are ce face cu ei!
plsx is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 14:15   #37
tudorcluj

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 218
Default Re: GPL bmw 325i fara vanos???se poate???

marian sunt f curios sincer cati km faci tu cu masina intr-un an si cate cauciucuri si cardane spargi? nu sunt ironic dar la cum vorbesti tu nu stiu ce te retine de la un m3 sa il spargi toata ziua?
asta e la noi daca ai bmw trebe sa ii rupi p**da non stop ca altfel nu esti thru eu sincer sper sa se gaseasca un combustibil mai ieftin..si cred ca toata lumea vrea, inclusiv tu marian..nu am nimic cu tine, dar ai o gandire in linie dreapta.
si sunt la fel de pasionat de bmw la fel ca tine. fiecare are alegerea sa faca ce vrea cu masina si cu banii lui, daca satisfactia ta e sa platesti la poma ca si cum ai avea un disel si sa mergi sport( cea ce cauta toata lumea, inclusiv inginerii bmw, uitate la noile motoare, si bmw x6 cu cele 2 motoare cel pe benzina din cate stiu intra numai la peste 50 km / h , oare de ce crezi? pt consum) o zi buna si fara cearta mai bine sa fim constructivi
tudorcluj is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 14:25   #38
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: GPL bmw 325i fara vanos???se poate???

Quote:
Originally Posted by tudorcluj View Post
marian sunt f curios sincer cati km faci tu cu masina intr-un an si cate cauciucuri si cardane spargi? nu sunt ironic dar la cum vorbesti tu nu stiu ce te retine de la un m3 sa il spargi toata ziua?
asta e la noi daca ai bmw trebe sa ii rupi p**da non stop ca altfel nu esti thru eu sincer sper sa se gaseasca un combustibil mai ieftin..si cred ca toata lumea vrea, inclusiv tu marian..nu am nimic cu tine, dar ai o gandire in linie dreapta.
si sunt la fel de pasionat de bmw la fel ca tine. fiecare are alegerea sa faca ce vrea cu masina si cu banii lui, daca satisfactia ta e sa platesti la poma ca si cum ai avea un disel si sa mergi sport( cea ce cauta toata lumea, inclusiv inginerii bmw, uitate la noile motoare, si bmw x6 cu cele 2 motoare cel pe benzina din cate stiu intra numai la peste 50 km / h , oare de ce crezi? pt consum) o zi buna si fara cearta mai bine sa fim constructivi
bai frate nu ma lua xu km in an iti zc eu...fac zilnic 120 d km numai sa ma duc la antrenament....daca mai ies si cu gagik seara fac aproape 140-150 zilnic !!!!!
cauciucuri am spart in 3 luni 4 seturi...unu pe 15...si 3 pe 17 ...2 bucsi cardanice !!!si un grup

nu ma intereseaza noile motoare...exista o vorba

iubiti-va bmw-urile vechi ca altele nu se mai fabrica...am avut seria 3e46 1.8 i..118 cai..consuma 13-14 in oras !!!

am avut pisica 1.8 is consuma 11-12 in oras...ambele alergate...exploatate...aglomeratie..etc..asta era consumul

sincer..stiu ce zici de consum..si mine ma doare sufletul cand dau 50 de mi p un litru !!! dar nu sunt fan gaz....doamne fereste intra un idiot in fundu masinii...ce fac??????????????
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 14:33   #39
tudorcluj

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 218
Default Re: GPL bmw 325i fara vanos???se poate???

Quote:
Originally Posted by Marian_nebunu View Post
bai frate nu ma lua xu km in an iti zc eu...fac zilnic 120 d km numai sa ma duc la antrenament....daca mai ies si cu gagik seara fac aproape 140-150 zilnic !!!!!
cauciucuri am spart in 3 luni 4 seturi...unu pe 15...si 3 pe 17 ...2 bucsi cardanice !!!si un grup

nu ma intereseaza noile motoare...exista o vorba

iubiti-va bmw-urile vechi ca altele nu se mai fabrica...am avut seria 3e46 1.8 i..118 cai..consuma 13-14 in oras !!!

am avut pisica 1.8 is consuma 11-12 in oras...ambele alergate...exploatate...aglomeratie..etc..asta era consumul

sincer..stiu ce zici de consum..si mine ma doare sufletul cand dau 50 de mi p un litru !!! dar nu sunt fan gaz....doamne fereste intra un idiot in fundu masinii...ce fac??????????????
asta e f adevarat si e cel mai mare impediment in a pune gaz pe masina sau nu, si am mai vazut intr-o galerie foto unul care a pus gaz pe range rover sport si rezervorul de gaz in locul roti de rezerva fff periculos parerea mea.. doamne da benzina ieftina, kituri turbo si transmisii f ieftine numai bine si succes pentru toata lumea cu masina, dar calculati avantajele si dezavantajele. marian daca poti sa imi lasi id tau de mess pe pm pt ca caut ceva si cred ca ma poti ajuta . numai bine
tudorcluj is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 18:59   #40
bmw.7000

Stage 5
 
bmw.7000's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 2,003
Default Re: GPL bmw 325i fara vanos???se poate???

plsx ... ce spuneai tu in posturile anterioare ca ti-ar place un 750i pe gaz, chiar asta mi se pare o blasfemie.Eu nu ii inteleg pe unii cum sa ai un " V " si sa te gandesti la gaz,vorba lui marian nebunu cand cumperi asa ceva nici nu te gandesti la consum.

la un 2.5 nu trebuie sa ii pui gaz. eu ma gandesc in felul urmator. banuiesc cand iti iei o aseamenea masina consumul nu prea conteaza si acum acuma PLSX o sa sara pe mine... "ca voi astia ca aveti "bemveuri" si sunteti smekeri ,cocalari(nu stiu daca am scris corect)si va spargeti in figuri .... etc etc". Eu nu stiu cand ma gandesc la BMW nici nu vreau sa aud de GAZ. Si acuma sa fim sinceri multi care sunt aici pe forum au cam 18-26 de ani,nu exista sa nu fi moment in viata asta in care nu s-a laudat cu masina lui, sa nu fi plecat de la un semafor cu scartz ca sa-l vada blonda care tocmai a trecut pe trecerea de pietoni,sau nu stiu alte faze din astea.Cine nu recunoaste este un parsiv.E normal sa se intample asa,suntem tineri,suntem purtati de val,daca nu acum atunci cand ?

Last edited by aleks; 08-09-10 at 23:54.
bmw.7000 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 20:37   #41
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: GPL bmw 325i fara vanos???se poate???

Da atunci cand iti cumperi 2.5 si nu ai o chifla n burta nu e penibil? ca majoritatea isi cumpara 2.5 "ca sa se dea" , "pentru ca e 2.5" , pt ca "face bordu"... etc etc.
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 20:47   #42
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: GPL bmw 325i fara vanos???se poate???

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
Da atunci cand iti cumperi 2.5 si nu ai o chifla n burta nu e penibil? ca majoritatea isi cumpara 2.5 "ca sa se dea" , "pentru ca e 2.5" , pt ca "face bordu"... etc etc.
Aceiasi parere ! Majoritatea ies cu ele cand au bani sau duminica in rest merg pe jos !! Nu fac nici 5000 km intr'un an .


Cu GPL poti sa mergi prin aglomeratie sau drum mai lung si daca ai chef de fuga se schimba foarte usor pe benzina ! Doar apesi pe buton

Unii din voi va agitati de parca daca ai gaz nu mai poti merge pe benzina
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 20:54   #43
bmw.7000

Stage 5
 
bmw.7000's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 2,003
Default Re: GPL bmw 325i fara vanos???se poate???

Daca esti tot fan sau pasionat de bmw-uri si vrei sa simti ca traiesti,iti poti lua doua masini, un e36 de oras 318is sau 320i si de "joaca" un 325i sau 328i lejer il poti tine cu numere de bg si il tii de show-uri si weekend
bmw.7000 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 21:05   #44
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: GPL bmw 325i fara vanos???se poate???

Quote:
Originally Posted by bmw.7000 View Post
Daca esti tot fan sau pasionat de bmw-uri si vrei sa simti ca traiesti,iti poti lua doua masini, un e36 de oras 318is sau 320i si de "joaca" un 325i sau 328i lejer il poti tine cu numere de bg si il tii de show-uri si weekend
E mai comod si mai ieftin sa pui gaz si sa folosesti 325 ul toata ziua decat sa intretii 2 masini (valabil pentru cei care intretin masina corespunzator chiar si inmatriculata in BG)

Bineinteles ca daca ai bani iti poti permite o masina mai noua de toata ziua si E36 le sau E30 ul ca masina de tavaleala.
.

Last edited by SAX1987; 07-09-10 at 21:14.
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 22:14   #45
plsx

Stage 5
 
plsx's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 426
Default Re: GPL bmw 325i fara vanos???se poate???

Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post
E mai comod si mai ieftin sa pui gaz si sa folosesti 325 ul toata ziua decat sa intretii 2 masini (valabil pentru cei care intretin masina corespunzator chiar si inmatriculata in BG)

Bineinteles ca daca ai bani iti poti permite o masina mai noua de toata ziua si E36 le sau E30 ul ca masina de tavaleala.
.

Hai sa va arata si cat de prosti is nemti...
in momentu asta pe mobile.de sunt 750 de ghemveuri pe GPL
din care 4 sunt M-uri
105 au peste 252 de cai...adica motoare de astea mari si "barosane"nu un amarat de 2.5...presupun ca acei 105 propietari is cei mai prosti oameni din lume dupa voi nu?
plsx is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -