Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 02-02-10, 16:24   #1
ALINe36

Stage 4
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 225
Default e36.consuma mai mult .de ce?

salutare tuturor.problema mea sta in felul urmator: am o pisica de 1.8i M43b18. in ultimul timp am observat ca nu prea imi mai ajunge benzina.consuma un pic mai mult......m-am gandit ca o fi de la un rulment pe roata din spate dreapta care si-a trait viata. azi am cumparat unul nou (l-am platit 60e),si mi-am facut programare la mecanic pt joi.......insa stau si ma gandesc ....oare poate sa influienteze consumul un rulment? nu e blocat......insa huruie. se apropie si schimbul de ulei si fltre ca am ajuns la ultimul LED galben......dar nu cred ca e din cauza asta .........dati-va si voi cu parerea daca ati patit-o...........multmesc anticipat si respect dresorilor de pisici...
ALINe36 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 16:55   #2
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: e36.consuma mai mult .de ce?

in ultimul timp de cand? de cand a venit iarna si e frig? a absolut normal sa-ti consume mai mult pe frig. si da e posibil si de la rulment dar doar daca opune roata rezistenta.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 13:12   #3
cosmin_mano

Stage 5
 
cosmin_mano's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,473
Default Re: e36.consuma mai mult .de ce?

Quote:
Originally Posted by ALINe36 View Post
salutare tuturor.problema mea sta in felul urmator: am o pisica de 1.8i M43b18. in ultimul timp am observat ca nu prea imi mai ajunge benzina.consuma un pic mai mult......m-am gandit ca o fi de la un rulment pe roata din spate dreapta care si-a trait viata. azi am cumparat unul nou (l-am platit 60e),si mi-am facut programare la mecanic pt joi.......insa stau si ma gandesc ....oare poate sa influienteze consumul un rulment? nu e blocat......insa huruie. se apropie si schimbul de ulei si fltre ca am ajuns la ultimul LED galben......dar nu cred ca e din cauza asta .........dati-va si voi cu parerea daca ati patit-o...........multmesc anticipat si respect dresorilor de pisici...
Am o intrebare off topic.Tu schimbi uleiul atunci cand iti arata in bord?Adica te iei dupa intervalul de schimb si il schimbi cand iti apare service oil?
Acum on topicroblema consumului pote veni din mai multe parti.Sonda lambda sa fie pe duca,debitmetru,si se poate chiar sa ai un racord fisurat pe unde sa traga aer fals.
cosmin_mano is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 20:29   #4
ALINe36

Stage 4
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 225
Default Re: e36.consuma mai mult .de ce?

multumesc pe explicatii....mi-e frica sa nu fie debinetrul,ca oscileaza relantiul.......iar in privinta uleiului---cand te duci sa iti schimbi uleiul,mecanicul iti reseteaza LED-urile din bord in functie de calitatea uleiului....la 10 mii la 15mii.....iar cand iti apare OIL SERVICE ar trebui sa-l schimbi
ALINe36 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 23:38   #5
passatb4

Stage 5
 
passatb4's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 371
Default Re: e36.consuma mai mult .de ce?

10 mi 15 mi nui cam mult ?
verifica debimetru si furtunele
passatb4 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 04:43   #6
cosmin_mano

Stage 5
 
cosmin_mano's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,473
Default Re: e36.consuma mai mult .de ce?

Quote:
Originally Posted by ALINe36 View Post
multumesc pe explicatii....mi-e frica sa nu fie debinetrul,ca oscileaza relantiul.......iar in privinta uleiului---cand te duci sa iti schimbi uleiul,mecanicul iti reseteaza LED-urile din bord in functie de calitatea uleiului....la 10 mii la 15mii.....iar cand iti apare OIL SERVICE ar trebui sa-l schimbi
te-am intrebat deoarece am crezut ca tu schimbi uleiul cand iti apare in bord.eu la 8000 schimb.
cosmin_mano is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 19:43   #7
ALINe36

Stage 4
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 225
Default Re: e36.consuma mai mult .de ce?

furtunele ma duc sa le iau sapt asta ....in schimb debimetru am vazut ca e vreo 300e si momentan nu imi permit.....in privinta uleiului ,e bine sa il schimbi inainte de termen ... am zis 10-15 mii ca asa zice producatorul uleiului(vb de CASTROL)...dar daca il schimbi mai repede e mai bine.....eu in schimb cand se termina ledurile (adica la 10mii ca asa le-am setat) si bag ulei de 15mii...
ALINe36 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-10, 17:43   #8
nirolfHD

Stage 4
 
nirolfHD's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 282
Default Re: e36.consuma mai mult .de ce?

aduc si eu in discutie problema mea...e cam aceeasi chestie...am un consum mai mare decat un prieten cu exact celas motor..m43 chestia e ca si eu am problema la un rulment pe spate..la drum frumos il aud..nu tare..dar se aude..si mi se mai aprinde si becul la abs cateodata..fara niciun motiv anume..si din cate am inteles tot de la rulmentul respectiv e..chiar poate sa influenteze acel rulment consumul?
nirolfHD is offline   Reply With Quote
Old 10-02-10, 19:32   #9
ALINe36

Stage 4
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 225
Default Re: e36.consuma mai mult .de ce?

salutare......eu rulmentul l-am schimbat, si pare sa isi fi revenit si consumul ...dar nu sunt sigur....inca fac teste......vad ca ai si u angel eyes de la sonar .....cum fac sa le fac sa se vada si ziua ?vreo idee?
ALINe36 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-10, 23:40   #10
nirolfHD

Stage 4
 
nirolfHD's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 282
Default Re: e36.consuma mai mult .de ce?

eu am faruri din alea de la JOM..aftermarket..cele mai moca cu semnal incorporat in far..sa ma anunti te rog daca chiar era consumu mai mare de la rulmentu ala..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	bmw_e36_lim__1.jpg
Views:	60
Size:	13.4 KB
ID:	1309784  
nirolfHD is offline   Reply With Quote
Old 12-02-10, 22:10   #11
ALINe36

Stage 4
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 225
Default Re: e36.consuma mai mult .de ce?

farurile mele sunt de la SONAR si sunt identice cu cel din fotografie....consumul pare sa se fi indreptat.......70%cred ca de la rulment a fost....ai idee daca putem sa punem inele CCFL in farurile astea?ca astea ce le avem noi nu se vad ziua deloc....bft
ALINe36 is offline   Reply With Quote
Old 12-02-10, 23:42   #12
nirolfHD

Stage 4
 
nirolfHD's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 282
Default Re: e36.consuma mai mult .de ce?

nu man...nu ai cum sa dai sticla jos..e lipita..si chiar daca o dai eu cred ca o sa se abureasca dupa aia..pt ca nu o sa se mai lipeasca perfect.nu iti recomand sa le desfaci..si cu consumu..sper sa ii dau si eu de cap pana la urma..o sa te anunt cand schimb si eu rulmentu respectiv..
nirolfHD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -