Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 22-12-09, 21:24   #1
bmw_4ever

Stage 5
 
bmw_4ever's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 411
Default intrebare ABS e36

Salut!am si eu o intrebare...am observat acu iarna cand se utilizeaza mai des frana , cand calc frana mai tare si intra ABS-ul se aude ca un fel de troncanit(crrrrr) da nu asa tare.N-am mai avut pana acum masina cu ABS si nu stiu care e treaba.E normal?mentionez k bmw-u e E36 '94 1600cc.
Si mai am o nelamurire...e normal ca acul de la temperatura sa nu depaseasca decat putin limita aia albastra pe vremea asta(adica ff rece) la drum intins si cu caldura data la treapta 1???la voi cum e?ms frumos

Last edited by bmw_4ever; 22-12-09 at 21:37.
bmw_4ever is offline   Reply With Quote
Old 22-12-09, 22:44   #2
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: intrebare ABS e36

Da, e noral sa iti faca asa abs ul .. nu te speria... la majoritatea masinilor cu abs face asa..
Cat despre racire:
Nu prea e normal, acu trebuie sa stea la jumatate indiferent de vreme... tie ti se raceste prea mult, probabil ai radiator mai mare... iar o data cu racirea asta excesiva banuiesc ca nici nu iti baga caldura cum trebuie... daca nu te deranjaza ca nu prea ai caldura poti merge asa, dar daca te deranjaza poti sa utilizezi clasica solutie... bagi un carton in fata radiatorului, sa il protejezi de vant direct...
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 22-12-09, 22:49   #3
bmw_4ever

Stage 5
 
bmw_4ever's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 411
Default Re: intrebare ABS e36

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
Da, e noral sa iti faca asa abs ul .. nu te speria... la majoritatea masinilor cu abs face asa..
Cat despre racire:
Nu prea e normal, acu trebuie sa stea la jumatate indiferent de vreme... tie ti se raceste prea mult, probabil ai radiator mai mare... iar o data cu racirea asta excesiva banuiesc ca nici nu iti baga caldura cum trebuie... daca nu te deranjaza ca nu prea ai caldura poti merge asa, dar daca te deranjaza poti sa utilizezi clasica solutie... bagi un carton in fata radiatorului, sa il protejezi de vant direct...
se incalzeste atat cat trebuie...ma gandeam eu ce e ceva in neregula.mersi
frumos
bmw_4ever is offline   Reply With Quote
Old 22-12-09, 22:52   #4
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: intrebare ABS e36

atat cat trebuie inseamna sa ti stea acu la jumatate... e in neregula, ti am zis... probabil ai radiator mai mare... daca nu te deranjaza poti sa mergi in continuare asa.
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 22-12-09, 22:55   #5
bmw_4ever

Stage 5
 
bmw_4ever's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 411
Default Re: intrebare ABS e36

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
atat cat trebuie inseamna sa ti stea acu la jumatate... e in neregula, ti am zis... probabil ai radiator mai mare... daca nu te deranjaza poti sa mergi in continuare asa.

am inteles.ms frumos
bmw_4ever is offline   Reply With Quote
Old 23-12-09, 04:37   #6
CT25ALX

Stage 3
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 121
Default Re: intrebare ABS e36

salut ... acul de la temperatura iarna vara el trebuie sa stea pe centru mereu ... daca tu mergi cu masina si temperatura nu urca mai mult decat zici tu .. inseamna ca e termostatul de vina mai mult ca sigur.
ps: presupun ca nici caldura nu iti baga calumea.
CT25ALX is offline   Reply With Quote
Old 23-12-09, 08:20   #7
bmw_4ever

Stage 5
 
bmw_4ever's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 411
Default Re: intrebare ABS e36

Quote:
Originally Posted by CT25ALX View Post
salut ... acul de la temperatura iarna vara el trebuie sa stea pe centru mereu ... daca tu mergi cu masina si temperatura nu urca mai mult decat zici tu .. inseamna ca e termostatul de vina mai mult ca sigur.
ps: presupun ca nici caldura nu iti baga calumea.
da asa e cu caldura...vara da sta la jumate.In concluzie tre' sa merg la service.
ms mult
bmw_4ever is offline   Reply With Quote
Old 22-01-10, 20:27   #8
filip-s

Stage 5
 
filip-s's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 348
Member of:
[Honda]
Default Re: intrebare ABS e36

am avut si eu problema asta doar in afara orasului imi scadea temperatura, a fost termostatul
filip-s is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -