Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 23-11-09, 12:39   #1
stelutzzu

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 9
Default Problema BMW 318i E36 indicator benzina

Salut. Am si eu o problema cu indicatorul de la benzina. Becul sta aprins iar acul nu se ridica deloc, sta jos de tot. Mentionez ca pana acum nu mi-a facut deloc nici o problema iar asta s-a intamplat dupa ce am trecut pe un drum plin de gropi. Ce pot sa ii fac?

Last edited by stelutzzu; 23-11-09 at 12:45.
stelutzzu is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 20:10   #2
passatb4

Stage 5
 
passatb4's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 371
Default Re: Problema BMW 318i E36 indicator benzina

Quote:
Originally Posted by stelutzzu View Post
Salut. Am si eu o problema cu indicatorul de la benzina. Becul sta aprins iar acul nu se ridica deloc, sta jos de tot. Mentionez ca pana acum nu mi-a facut deloc nici o problema iar asta s-a intamplat dupa ce am trecut pe un drum plin de gropi. Ce pot sa ii fac?
da u benzina ai bagat )) glumesc na si eu
inceraca sa vezi plutitorul sigru e de vina el so fi blocat cand ai dat in gropi si erai fara benzina atunci si asa a ramas zic eu
passatb4 is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 22:17   #3
stelutzzu

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 9
Default Re: Problema BMW 318i E36 indicator benzina

gata am rezolvat... ) un fir care venea la pompa de benzina, mai precis firul care facea legatura cu senzorul, s-a dezlipit... un pistol de lipit, putin fludor si 20 de min de munca si... problem solved :d
stelutzzu is offline   Reply With Quote
Old 30-11-09, 12:52   #4
RadooM

Stage 4
 
RadooM's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 293
Default Re: Problema BMW 318i E36 indicator benzina

mi se mai intampla si mie de obicei cand bagam de la petrom .
in special apare problema cand esti pe roshu si bagi de 2-300 mii, cel putin mie asa imi facea.
RadooM is offline   Reply With Quote
Old 30-11-09, 18:17   #5
stelutzzu

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 9
Default Re: Problema BMW 318i E36 indicator benzina

Quote:
Originally Posted by RadooM View Post
mi se mai intampla si mie de obicei cand bagam de la petrom .
in special apare problema cand esti pe roshu si bagi de 2-300 mii, cel putin mie asa imi facea.
) stiu ca e criza... dar nici chiar asa... in ziua aia chiar am avut mult de mers si am bagat de 2 mil benzina...

cand bagam de 2-3 sute nu mi-a faqt deloc probleme
stelutzzu is offline   Reply With Quote
Old 07-12-09, 18:49   #6
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Problema BMW 318i E36 indicator benzina

am aceiasi prbolema si eu...pe unde gasesc firul acela ?? thx
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 08-12-09, 09:12   #7
stelutzzu

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 9
Default Re: Problema BMW 318i E36 indicator benzina

Quote:
Originally Posted by 69WRX View Post
am aceiasi prbolema si eu...pe unde gasesc firul acela ?? thx
dai bancheta din spate jos, dai captuseala la o parte si o sa ai in partea dreapta un capac de fier. desfaci capacu (are 4 suruburi), scoti firele conectate acolo, desfaci furtunul care trimite benzina catre motor si desfaci si capacul care tine pompa de benzina inchisa (capacul seamana cu cel de la un butoi de plastic de muraturi; daca nu poti cu manasa il desfaci, ti cu o surubelnita in marginea de plastic de la capac si bati cu podul palmei in surubelnita si pana la urma o sa isi dea drumul). dupa ce desfaci capacul pur si simplu tragi pompa de benzina in sus si voila: o sa ai dedesupt acolo firele care duc la pompa si firele care duc la senzor. Cand montezi totul inapoi mare atentie la garnitura de la pompa sa iti intre inapoi bine si sa stea etans (daca nu o sa miroase a benzina in masina ) ).
stelutzzu is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 22:18   #8
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Problema BMW 318i E36 indicator benzina

Quote:
Originally Posted by RadooM View Post
mi se mai intampla si mie de obicei cand bagam de la petrom .
in special apare problema cand esti pe roshu si bagi de 2-300 mii, cel putin mie asa imi facea.
de ce crezi ca au cea mai ieftina benzina? am patit-o si eu, dar cu un peugeot:d
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 17:50   #9
manu22

Stage 5
 
manu22's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 327
Default Re: Problema BMW 318i E36 indicator benzina

Quote:
Originally Posted by stelutzzu View Post
dai bancheta din spate jos, dai captuseala la o parte si o sa ai in partea dreapta un capac de fier. desfaci capacu (are 4 suruburi), scoti firele conectate acolo, desfaci furtunul care trimite benzina catre motor si desfaci si capacul care tine pompa de benzina inchisa (capacul seamana cu cel de la un butoi de plastic de muraturi; daca nu poti cu manasa il desfaci, ti cu o surubelnita in marginea de plastic de la capac si bati cu podul palmei in surubelnita si pana la urma o sa isi dea drumul). dupa ce desfaci capacul pur si simplu tragi pompa de benzina in sus si voila: o sa ai dedesupt acolo firele care duc la pompa si firele care duc la senzor. Cand montezi totul inapoi mare atentie la garnitura de la pompa sa iti intre inapoi bine si sa stea etans (daca nu o sa miroase a benzina in masina ) ).
deci in partea dreapta unde sunt 2 mufe acolo e si senzorul? eu am acelasi capac dar doar cu o mufa si in stanga.in dreapta sunt 2 mufe,una alba si una neagra,iar in stanga doar una alba.si eu am aceeasi problema.si care e furtunul care duce la motor?e unul spre portbagaj(ca locatie)si unu spre fata masini...lamureste-ma te rog...
__________________
Cine nu munceste, nu greseste,iar daca nu greseste merita sa fie promovat !

my car https://forum.4tuning.ro/123-masina-m...36-simplu.html
manu22 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -