Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 04-10-09, 10:47   #1
JD_RFTR

Stage 5
 
JD_RFTR's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,497
Default E46 Lacat Central!!!

Problema e urmatoarea, se poate incuia la butonul de pe comanda, si se deblocheaza alarma ei tot de pe buton, dar nu se descuie, si atunci bag cheia sa rotesc ca sa o deschid, de la ce sa fie oare? Si mai inainte imi facea probleme doar usa pe stinga acum ambele. Masina e un BMW E46 323Ci, am luat-o de la un mitocan, de imi vine sa-l impusc pentru ce-a facut din masinuta asta.
JD_RFTR is offline  
Old 08-12-09, 21:33   #2
JD_RFTR

Stage 5
 
JD_RFTR's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,497
Default Re: E46 Lacat Central!!!

cate vizualizari si nimeni nu stie nimic?
JD_RFTR is offline  
Old 08-12-09, 21:36   #3
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: E46 Lacat Central!!!

da-mi un PM cu ce numere avea masina si d unde ai luat-o
brownshark is offline  
Old 08-12-09, 21:39   #4
JD_RFTR

Stage 5
 
JD_RFTR's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,497
Default Re: E46 Lacat Central!!!

E din MD, da ce legatura are cu intrebarea mea? Se rezolva cumva asta?
JD_RFTR is offline  
Old 24-12-09, 16:36   #5
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: E46 Lacat Central!!!

Quote:
Originally Posted by JD_RFTR View Post
Problema e urmatoarea, se poate incuia la butonul de pe comanda, si se deblocheaza alarma ei tot de pe buton, dar nu se descuie, si atunci bag cheia sa rotesc ca sa o deschid, de la ce sa fie oare? Si mai inainte imi facea probleme doar usa pe stinga acum ambele. Masina e un BMW E46 323Ci, am luat-o de la un mitocan, de imi vine sa-l impusc pentru ce-a facut din masinuta asta.
vezi sa nu ai ceva intreruprei in firele care duc la portiere. cand inchizi cu cheia din usa de la sofer se inchid si celelalte usi?
vis-avis de mitocani, cand il imputi pe al tau sa-mi imprumuti si mie pusca, ca al meu mi-a taiat un element de plastic de vreo 20 de cm in spatele bordului si din cauza asa nu-mi mai directioneaza aeroterma aerul spre parbriz si se pierde tot pe acollo ( ma trezesc cu el ij consola centrala)) abia azi am vazut paguba, cand am dat jos cateva elemente de bord. de 6 luni nu am dezaburire parbriz din cauza mitocanului. DC l-o fi taiat nu pot intelege, ca e ilogic. ca sa nu mai spun de ABS-ul cu "un senzor murdar" care defapt e defect defect))
rdy4ever is offline  
Old 26-12-09, 20:25   #6
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: E46 Lacat Central!!!

Doar o cheie ai?
xxdadixx is offline  
Old 28-12-09, 20:41   #7
JD_RFTR

Stage 5
 
JD_RFTR's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,497
Default Re: E46 Lacat Central!!!

Da de la cheie in usa soferului se inchid toate, la deschidere cu cheia se deschide doar cea a soferului nu si a pasagerului. Uneori, rar de tot, se inchid si de la buton. Imi pare rau ca ai si tu probleme de pe urma unui...
JD_RFTR is offline  
Old 28-12-09, 21:26   #8
kathalin

Stage 5
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,174
Default Re: E46 Lacat Central!!!

Incearca in porbagaj pe partea dreapta sapte cam deasupra la roata ,da mocheta la o parte si acolo ar trebuie sa ai modulul de inchidere ,dc nu probabil un releu sa dus....Totodata dc ai modelul vechi de cheie incearca sa schimbi si bateria.
kathalin is offline  
Old 29-12-09, 14:37   #9
JD_RFTR

Stage 5
 
JD_RFTR's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,497
Default Re: E46 Lacat Central!!!

Modulul nu e in portbagaj, din cate am mai intrebat e undeva dupa bord, in dreapta, adica partea pasagerului, o sa incerc si cu bateria. Multumesc mult!
JD_RFTR is offline  
Old 30-12-09, 08:55   #10
serban_pc

Stage 5
 
serban_pc's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,446
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: E46 Lacat Central!!!

Aceeasi problema am si eu la E46 , dar numai cand se incalzeste f tare in masina, daca nu dau drumul la caldura merge OK.
Deci, se inchid usile dar nu se deschid, o pot deschide decat pe cea a soferului cu cheia.
Modulul de siguranta(confort) este sub torpedou(trebuie dat torpedoul jos) intr-o cutie alba lunga de 15cm si 10cm latime si care are in interiorul ei o placa electronica care se pare ca are o lipitura rece sau ceva defect pe ea((vre-un releu,condensator).
Am umblat in ea si am refacut lipiturile si se pare ca de 1 sapt nu mi-a mai facut figuri.
__________________
SECRETUL REUSITEI NU ESTE SA TII MINTE CI SA STII UNDE SA CAUTI !!

(Fara erori, ballastri slim, orice tip de bec, ieftin si cu garantie)
https://forum.4tuning.ro/460-faruri-s...n/page-19.html/www.xenonieftin.ro
0724186590 / 0766900342;ID mess : serban_pc ; Bucuresti - Titan
serban_pc is offline  
Old 30-12-09, 20:20   #11
JD_RFTR

Stage 5
 
JD_RFTR's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,497
Default Re: E46 Lacat Central!!!

Trebuie sa verific modulul, si sa schimb si bateria de la comanda, cu toate ca nu are legatura, dar am obosit sa tot prind unda cu ea pana o pun pe alarma. Se da greu torpedoul jos? Cat te-a costat operatiunea?
JD_RFTR is offline  
Old 02-01-10, 10:34   #12
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: E46 Lacat Central!!!

Quote:
Originally Posted by JD_RFTR View Post
Trebuie sa verific modulul, si sa schimb si bateria de la comanda, cu toate ca nu are legatura, dar am obosit sa tot prind unda cu ea pana o pun pe alarma. Se da greu torpedoul jos? Cat te-a costat operatiunea?
se da jos usor, e tinut se vreo 6 suruburi, soua le gasesti in gurile de ventilatie de deasupra, le vezi daca te uiti cu o lanterna.
rdy4ever is offline  
Old 02-01-10, 10:45   #13
B-69-TAU

Stage 5
 
B-69-TAU's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,730
Member of:
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
Default Re: E46 Lacat Central!!!

Cred ca ai problema la receiver-ul de pe stalpul spate pe partea stanga, desfa-l si baga niste spray de contact acolo. ( langa luneta, da? )
B-69-TAU is offline  
Old 02-01-10, 12:23   #14
JD_RFTR

Stage 5
 
JD_RFTR's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,497
Default Re: E46 Lacat Central!!!

M-ai bagat in ceata, receiver? Si care e functia lui, cum arata? Merci de raspunsuri
JD_RFTR is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -