Go Back   Forum 4Tuning > www.4tuning.ro > Despre 4Tuning.ro / Noutati / Sugestii / Reclamatii > Coltul Incepatorului

Coltul Incepatorului Cititi aici despre cum sa postati, inregistrati, cum sa faceti mail, sau intrebati despre orice nu va descurcati.

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-13, 20:52   #1
jenix

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 1
Default probleme abs,esp

am un golf IV si de un timp atunci cand franez nu foarte tare mi se aprinde in bord abs-ul si esp-ul si mai nou cand se intampla asta simt un zgomot in pedala. daca stie cineva ce ar putea fi? am fost la un mecanic, mi a pus calc. si mi a zis ca ar putea fi senzorul de frana.acum nu stiu sigur nu parea foarte convins. dar de ce se aude acel zgomot parca imi blocheaza franarea. va rog ajutati ma merci
jenix is offline   Reply With Quote
Old 04-03-13, 18:55   #2
ariel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 969
Default Re: probleme abs,esp

abs anti block sistem.
este absolut normal sa-ti vibreze pedala de frina daca patineaza roata.

esp.DEZACTIVEAZA-L din buton.

INTREBARE,
ai suficient lichid in bazin?

oricum muta-l la probleme.

https://forum.4tuning.ro/22-troublesh...leme-auto.html
__________________
ariel
ariel is offline   Reply With Quote
Old 27-10-17, 07:42   #3
necula65

Stock
 
Join Date: Oct 2017
Posts: 2
Question Re: probleme abs,esp, frana de mana

Am un Golf 6 din 2009 si in bord s-a aprins trei martori 49. 60 si 40. Adica ABS, ESP si frana de mana - care clipeste non stop. Am fost la 2 servis-uri si mi le-au resetat, iar dupa cativa km au reaparut. La un servis de Skoda Bz mi-au zis ca trebuie sa schimb tot echipamentul de ABS care costa 6.000 lei. Ce ma sfatuiti? Mentionez ca am intrat intr-o groapa plina cu apa cu rotile din dreapta. Sunt din GL. Multumesc!
necula65 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -