Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > PORSCHE > Masina mea Porsche

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-16, 15:48   #1
mufasa

Stock
 
Join Date: Jun 2015
Posts: 1
Default cayman

Salut,
Ca orice om normal la cap ma bate gandul unui Porsche. Avand in vedere ca nu ma pricep la partea tehnica a masinilor, m-am gandit sa fie cat mai noua pentru a evita pe cat posibil problemele si atunci ma-s indrepta mai degraba catre un Cayman mai nou decat catre un 911 mai vechi. M-am uitat, si in bugetul existent de 25K euro, as putea sa gasesc un 987 facelift 2010 cu 70-80K km. Totusi, cand zici Porsche e un alt nivel fata de masinile obisnuite, chiar premium si de aceea am rugamintea fata de posesori sa ma ajute cu niste informatii :
- avand in vedere ca vreau sa o intretin la reprezentanta (nu stiu alta varianta, aveti una mai buna pt. Bucuresti ?), cat costa o revizie normala (ulei + filtre) si cat coste de ex. un schimb placute + discuri fata + spate ?
- Cat ar fi Casco ?
- Cum se comporta iarna ? Ce garda are ?
-Ce ar mai trebui sa stiu despre model ? Ce particularitati "altfel" are la intretinere ?
Multumesc de raspunsuri, sfaturi, opinii,....
mufasa is offline   Reply With Quote
Old 17-01-16, 15:54   #2
Deiel

Stage 4
 
Deiel's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 181
Member of:
[FORD]
Default Re: cayman

Pentru ca se intampla sa fi avut pe mana asa ceva (2011), poftim cateva detalii.

1. MAFF Exclusive, service in Bucuresti ce se ocupa foarte bine de masini (si relativ ieftin). Ulei si filtre pe la 1000 de lei (depinde de ulei), placute-discuri fata/spate pe la 3000 de lei+ (in functie de ce vrei).
2. De la 2000 de euro in sus.
3. Are o garda la sol ok (cam cat un BMW E90) si se comporta ok daca nu te crezi in Jeep.
4. Las-o sa se incalzeasca si te tine o vesnicie.
__________________

Ford Fiesta MK6 1.4 TDCi
Deiel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -