Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Alte discutii Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 11-03-07, 00:15   #1
sco211
FullSpeed Racing Member

Stage 5
 
sco211's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,364
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default ce motoare se pot pune p civic?

Ma refer la de sol, civic cupe si hatchback, si in cazul in care acestea nu au deja v-tec.
multumesc.
sco211 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-07, 00:19   #2
alex_g
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: ce motoare se pot pune p civic?

b16
h22
b18
k20
...

bani sa fie ca idei sunt gramada

ai civic?
  Reply With Quote
Old 11-03-07, 02:37   #3
sco211
FullSpeed Racing Member

Stage 5
 
sco211's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,364
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default Re: ce motoare se pot pune p civic?

inca ma gandesc ca sa aleg...civic sau golf2...c parere ai?
daca conteaza, nu ma intereseaza decat drag racing.

se pot punde p orice model? si p de sol?
__________________
sco211 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-07, 14:15   #4
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default Re: ce motoare se pot pune p civic?

si pe del sol.

piesele intre civic 92-95, del sol si integra sunt interschimbabile.

motoarele intre crx2, del sol, integra, civic 92-95 si civic 96-00 sunt interschimbabile. cu mici modificari la instalatia electrica.

bani iti mai trebuie...

PS. stiu pe cineva care are de vinzare doua motoare complete b16a2 de 160 de cai daca te intereseaza.
__________________

\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_
I'd Rather Push A Honda Than Drive A Volkswagon
_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
fanete is offline   Reply With Quote
Old 11-03-07, 15:28   #5
alex_g
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: ce motoare se pot pune p civic?

Quote:
Originally Posted by sco211 View Post
inca ma gandesc ca sa aleg...civic sau golf2...c parere ai?
daca conteaza, nu ma intereseaza decat drag racing.

se pot punde p orice model? si p de sol?

Alege ce iti place tie mai mult,eu am ales civicul pentru mineCivicul e printre cele mai modificate masini din America.Bani sa fie ca idei sunt destule si piese pentru upgrade o gramada.
  Reply With Quote
Old 11-03-07, 15:35   #6
sco211
FullSpeed Racing Member

Stage 5
 
sco211's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,364
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default Re: ce motoare se pot pune p civic?

din pacate tre sa refuz oferta cu motoarele, desi le-as lua si maine...pt ca inca nu am masina...si cred ca del sol o sa fie...ca cele hatchback nu prea imi plac la interior...

ce parere aveti de cele hatchback fata de del sol (despre civic cupe nu vb ca sunt f f rare...si aproape ca nu mai am sperante la ele)?
sco211 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-07, 15:49   #7
sco211
FullSpeed Racing Member

Stage 5
 
sco211's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,364
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default Re: ce motoare se pot pune p civic?

https://www.youtube.com/watch?v=tmh-uBunRaU

in filmul asta e un del sol.
arata si motorul la un moment dat...avetii idee ce motor este? d p c masina?
sco211 is offline   Reply With Quote
Old 12-03-07, 21:25   #8
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default Re: ce motoare se pot pune p civic?

scrie si acolo VTI turbo. VTI = 1.6 doch vtec 160 de cai , si mai este si TURBO , foarte tare.
fanete is offline   Reply With Quote
Old 12-03-07, 23:04   #9
sco211
FullSpeed Racing Member

Stage 5
 
sco211's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,364
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default Re: ce motoare se pot pune p civic?

vazusem ca scrie, dar nu stiam de p c masina este.
VTI are vreo legatura cu v-tec?

si revin cu intrebarea...

hatchback vs del sol
care dintre ele merita mai mult?
sco211 is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 07:05   #10
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: ce motoare se pot pune p civic?

Ok...sa iti raspund pe rand:
"vazusem ca scrie, dar nu stiam de p c masina este.
VTI are vreo legatura cu v-tec?"
Depinde la ce modele te referi (usdm sau jdm). Modelele VTI americane si europene sunt echipate cu motoare 1.6 dohc vtec de 160cai (b16a). Modelele VTI din japoinia sunt masini pt mutat de la A la B cu un consum mic de benzina. Ele au motoare de 1.5 sohc vtec de 130cai (d15) si sincer sunt slabe rau (cele de 1.6 dohc de 130 sunt MULT MULT mai bune - ZC dohc ....exista si ZC sohc si are 120cai..il am pe Integra dar e mai slab decat d15 si putere si cuplu). In Japonia exista insa modelele SIR care au 1.6 dohc vtec de 170cai (un fel de VTI in europa si america) Diferenta dintre SIR (jdm) si VTI (europa/usa) este ca au came mult mai agresive (zona rosie incepe la 8200 nu la 8000rpm si au cut-off la 8400 nu 8200) si sunt facute sa mearga pe cifra octanica mai mare (100 nu 95 sau 9.
"hatchback vs del sol
care dintre ele merita mai mult?"
Eu am del sol SIR si tin sa spun ca sunt foarte multumit de ea. De fiecare data cand spun ca parca nu e asa rapida....parca se supara si imi da peste nas (cursa cu cate o alta masina care ar fi trebuit sa ma bata sau SURPRIZE). Chiar si asa ma gandesc daca merita sa dau banii pe un b18c sau sa imi cumpar direct o integra Type-R pt un pic mai mult decat m-ar costa swap-ul complet (motor + instalatie + tunning dyno...nimic de mantuiala).
Del sol si civic hatch au aceiasi platforma si aceiasi motorizare. Del sol este cabrio deci securitatea trebuie intarita asa ca sasiul este intarit si cantareste mai mult (1000kg vs 1110kg la del sol). Deci este un pic mai inceata de pe loc mai ales ca greutatea este mai pe spate si deci rotile pierd aderenta mai mult. Iar daca ai modelul transtop (cel cu acoperish automat...ala e ca al meu) este cu 50kg mai greu deci ajungi la 1160kg. Dar au acelasi shasiu si aceiasi capacitate de modificari. Poti trozni in ele aceleasi motoare mentionate de alex. b16a b18c h22a k20. Tin sa spun ca la del sol trebuie sa ai grija ca mai sunt scurgeri de apa in cabina si scartaie acoperisul pe denivelari. Sunt metode destul de usoare de a ameliora si chiar elimina aceste probleme deci e OK. Eu am probleme numai cu scartaitul dar nu gasesc timp sa il aranjez.
Am avut o cursa cu un civic hatchback pe autostrada de la 100 la 170 si m-a batut. trebuie spus ca am reactionat greu si a avut avantaj dar avea si motor b18c de 177cai cu eshapare fatza de cei 170 ai mei cu filtru de aer.
Asa ca tu ai decizia. Nu uita ca esti in romania. Si acolo piesele se gasesc foarte greu. Honda e clar o alegere mai buna dar priveste in jur cati posesori Honda cauta piese banale....acum gandeste-te ca vrei un b18c. De unde il iei? In ro sunt 3-4 Integra type-R....in US, UK, NZ, AU si JAP sunt mii. Deci Golf mi s-ar parea o alegere mai ieftina si fara atat de multe batai de cap. Sunt si golfuri de 12 secunde 1/4mile dar ferite-ar sfantu sa te printa un vtec pe autostrada sau circuit.....abia acolo vezi diferenta.
Concluzie: Civic > Del Sol (performante), Civic > Del Sol (Spatiu ...del sol are 2 locuri), Civic < Del Sol (Stil, design, confort), Civic < Del Sol (Imagine...civicul parca e prea ordinar).
Succes cu decizia. Nu te apuca sa spui ca faci ceva daca nu ai de gand sa faci. "Walk the talk"
__________________
"WARNING!!!! Objects seen in the mirror appear to be losing!"

"Let's try it again from a roll"

Honda Prelude H22A JDM Spec
https://forum.4tuning.ro/127-masina-mea-honda-acura/56205-93-prelude-type-jdm-2-2i-vtec-h22a.html
Nicknamed_13 is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 13:34   #11
sco211
FullSpeed Racing Member

Stage 5
 
sco211's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,364
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default Re: ce motoare se pot pune p civic?

in primul rand iti multumesc pt explicatii. Foarte bine venite ! :d
in al doilea rand, preferabil ar fii sa gasesc un motor SIR, cu sau fara masina, si sa gasesc un del sol bunicel, indiferent de motor(preferabil 1.6) si sa pot sa il inmatriculez.
Piesele am vazut ca sunt cam greu de gasit...presupun ca solutia e sa pot sa cumpar inca una pt piese...

iar de golfuri...stiu ca sunt rapide(unele) dar de ex in germania se gasesc vr6 turbo...lucrul asta nu cred ca mi-l pot permite.
am vazut si 1.8 16v turbo...asta am vb si cu mecanic care se pricepe si ar vrea sa incerce, DAR...totusi. honda e mai noua(si mai scumpa), e mai rara(cel mai tare), upgrade lejer(cel mai important)...
nu sunt hotarat inca...astept sa am banii in mana...poate o sa vina si raspunsul cu ei...
walk the walk,talk the talk... nice
sco211 is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 21:57   #12
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: ce motoare se pot pune p civic?

Motor Honda JDM.....pai pana si in america se omoara unu pe altu pt ele si sunt rare. Nici in UK nu prea gasesti. Daca vrei, cand ai banii si vrei sa iti iei poti sa ma contactezi pe mine si iti fac rost de motor. B16A de 170cai JDM aici se invarte pe undeva pe la $1000nzd (600euro), un pic mai mult daca gasesti unul complet numai sa il arunci in masina (cutie+delcou+ecu+etc). Dar nu uita ca tre sa il transporti juma de glob.
Ce ai mai putea sa faci este sa cumperi doar came mai agresive si sa le montezi pe b16a de pe vti. Ar fi mult mai ieftin.
Nicknamed_13 is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 22:47   #13
sco211
FullSpeed Racing Member

Stage 5
 
sco211's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,364
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default Re: ce motoare se pot pune p civic?

si ar fii acelashi lucru?
mda...
nasol cu transportul...
sco211 is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 23:55   #14
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default Re: ce motoare se pot pune p civic?

Nicknamed_13 si mie mi-au placut expliatiile tale
nu stiam ca exista delsol si cu acoperis motorizat. ce mi-a placut cel mai tare la del sol este geamul din spate care se pate deschide electric...

cit despre piese, este adevarat ca se gasesc mai greu dar eu cind am gasit piese am gasit foarte eftine in majoritatea cazurilor. pot spune ca am luat un d16z6 fara cutie si distribuitor la 100 euro....

numai bine
fanete is offline   Reply With Quote
Old 14-03-07, 13:04   #15
sco211
FullSpeed Racing Member

Stage 5
 
sco211's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,364
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default Re: ce motoare se pot pune p civic?

deci clar se merita...
chestia e ca daca nu am beni destui, o sa ma orientez spre golf2...
dar cel putin o data in viata tre sa am un v-tec...ar fii pacat de inventatorul lui...)
sco211 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -