Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Alte discutii Alfa Romeo

Reply
 
Thread Tools
Old 06-02-09, 19:55   #16
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: alfa 147 sexy

Quote:
Originally Posted by skorpyons View Post
.....
Tu zici ca, cu astra faci motoare de 2.4??????
1: oltcit-u meu daca il pun la punct calumea cred ca iti da fum..
2: fiat-u nici nu cred ca se pune problema...
3: am si un ducato...cred ca si ala se infige mai bine decat un astra

ps: astra are 1,7 nu? vre-o 70-80 ponei nu?
__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 07-02-09, 13:57   #17
Ghost_Dogg

Stock
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 8
Default Re: alfa 147 sexy

=))) ))) Asta a fost tare cu adunatura de piese am un tov are o astra coupe 1.6 ecotec shi s-a tras cu un alt tov cu un logan 1.6 ghici ce bah l-a rupst ala cu loganu shi eu cu alfa nu iti mai spun 1.6 16v ts 105 cai atat am
stock stock
Ghost_Dogg is offline   Reply With Quote
Old 11-02-09, 15:35   #18
the red passion

Stage 2
 
the red passion's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 44
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Alfele, masini proaste

S-au mai reparat drumurile.....fata de cum erau in urma cu 2 ani......sint portiuni bune unde poti linistit sa-i dai cox

Last edited by the red passion; 11-02-09 at 15:37.
the red passion is offline   Reply With Quote
Old 12-02-09, 15:16   #19
ALXutz

Stage 5
 
ALXutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 448
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: alfa 147 sexy

Quote:
Originally Posted by skorpyons View Post
motoarele de 2.0 si 2.2dti sunt peste orice motor de 1.9 si 2.0(grupul vw sau fiat)la jtd se duce dracu turbina aia daca ii dai forja 2 saptamani,si iti lauzi rahatul asta italian,hai JETturbo diesel =))
imi pare rau sa-ti spun, dar 2.0 si 2.2 dti sunt niste tristeti de motoare, singurul diesel valabil pe opel este 1.9cdti-ul de 150cp, care, ghici ce, este de ALFA
si cum ai determinat tu ca se duce turbina dupa 2 saptamani? ciudat, am FOARTE multi prieteni cu JTDuri si nu a avut nici unul turbina picata, iar unul din ele batea chiar GTIurile (si altele). Tu ai vreun argument in toata povestea asta sau punem punct aici discutiei?
__________________

senza cuore saremmo solo macchine
ALXutz is offline   Reply With Quote
Old 12-02-09, 17:07   #20
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: alfa 147 sexy

Quote:
Originally Posted by ALXutz View Post
imi pare rau sa-ti spun, dar 2.0 si 2.2 dti sunt niste tristeti de motoare, singurul diesel valabil pe opel este 1.9cdti-ul de 150cp, care, ghici ce, este de ALFA
si cum ai determinat tu ca se duce turbina dupa 2 saptamani? ciudat, am FOARTE multi prieteni cu JTDuri si nu a avut nici unul turbina picata, iar unul din ele batea chiar GTIurile (si altele). Tu ai vreun argument in toata povestea asta sau punem punct aici discutiei?
Lancia Delta 2.0 biturbo diesel bate golf gti
Saab 9-5 bate golf gti (si porsche 911 turbo)
Cadillac Escalade bate golf gti.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 12-02-09, 20:51   #21
ALXutz

Stage 5
 
ALXutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 448
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Alfele, masini proaste

permite-mi sa ma indoiesc de Lancia Delta amintita de tine.. poate chiar si de saab putin.. in rest, ce legatura are cu ce vorbeam mai sus?
ALXutz is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 03:22   #22
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Alfele, masini proaste

"The Aero's 2.3T engine accelerates the car from 80 to 120 km/h (75 mph) faster than a Porsche 911 Carrera 4s." - Wikipedia / Jeremy Clarkson

The Escalade can accelerate to 60 mph (97 km/h) in 6.5 seconds.

Golf 5 GTI: "with 0-100 km/h (62 mph) coming at 6.8 seconds (6.6 seconds for DSG-equipped models)"

nu gasesc articolul cu Lancia Delta, mai caut si-l postez.

Ce legatura are? Simplu: nu puneti gti ca etalon al clasei.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 14-02-09, 21:09   #23
ALXutz

Stage 5
 
ALXutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 448
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Alfele, masini proaste

Saab-urile sunt niste masini senzationale de la 100 in sus. nu spun ca nu se misca bine si pana in 100, dar intre doua semafoare nu bag mana in foc ca stau in fata GTIului. Am un 9-3 Aero in familie si stiu ce-i poate pielea.
Deasemeni, nu mai luati litera de lege ce spune Clarkson si nu va mai uitati la Top Gear ca la o emisiune auto, ci ca la una de divertisment!
Escalade-ul e irelevant, serios..
Delta diesel bi-turbo n-am condus, dar mi-a impartasit pareri o persoana demna de toata increderea si crede-ma ca nu fuge atat de bine precum suna pe hartie. Ca idee, termen de comparatie a fost un 159 2.4mJTD, nici ea prin definitie o masina de sfert de mila, dar net superioara Deltei.
Nu spun ca GTIul este un etalon, exista clar masini net superioare, este insa un hothatch din aceiasi clasa cu 147le, are 200cp si face 100 in 6.5s. L-am dat strict drept exemplu ca sa iti dai seama cam cat de impins era JTDul care l-a batut, cu o turbina stock care functioneaza si acum la peste 100k km (aviz celui care punea la indoiala fiabilitatea turbinelor).
ALXutz is offline   Reply With Quote
Old 04-03-09, 21:08   #24
costinck

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 9
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Alfele, masini proaste

Domnilor, va multumesc. Am citit acest topic, ieri (firs time) si am ras cu lacrimi. Nu inteleg de ce doriti sa shimbati parerea lui scorpions referitor la automobilele italienesti. Doar nu doriti ca vreodata asemenea personaj sa conduca o italianca. Sunt persoane care au postat aici, persoane care stiu ce inseamna alfa romeo (pt. noi) si care totusi au incercat obiectiv sa explice prin date exacte ca “scorpincos” se inseala. Va bateti capul si degetele degeaba de tastatura. Sincer eu dorm mai linistit sa stiu ca “Daca unu imi bate acuma la usa si ma roaga sa imi dea o alfa romeo,ii zic dute nene si lasama….”. Mai mult ca sigur a lipsit la orele de romana pt. a admira, a surprinde masinile de fabricatie germana.
costinck is offline   Reply With Quote
Old 04-03-09, 21:47   #25
skorpyons

Stage 3
 
skorpyons's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 142
Default Re: Alfele, masini proaste

Quote:
Originally Posted by costinck View Post
Domnilor, va multumesc. Am citit acest topic, ieri (firs time) si am ras cu lacrimi. Nu inteleg de ce doriti sa shimbati parerea lui scorpions referitor la automobilele italienesti. Doar nu doriti ca vreodata asemenea personaj sa conduca o italianca. Sunt persoane care au postat aici, persoane care stiu ce inseamna alfa romeo (pt. noi) si care totusi au incercat obiectiv sa explice prin date exacte ca “scorpincos” se inseala. Va bateti capul si degetele degeaba de tastatura. Sincer eu dorm mai linistit sa stiu ca “Daca unu imi bate acuma la usa si ma roaga sa imi dea o alfa romeo,ii zic dute nene si lasama….”. Mai mult ca sigur a lipsit la orele de romana pt. a admira, a surprinde masinile de fabricatie germana.
nu mam oprit prin doar a admira masininile germane,am inceput sa si cumpar in functie de posibilitati,astfel am ajuns la a 3-a masina de fab germana,un treiar din 2004,cu 112.000km ,carte service,si un 6 linie pe benzina de 170 ps sub capota care imi tine si de foame,si toate astea la un pret de rizoriu, 8500 ....asa ca jet astia cu masini MADE by broscari
__________________
E46 320i 2,2i,100 de cai si 70 de iepe(se vor inmultii)
skorpyons is offline   Reply With Quote
Old 04-03-09, 21:55   #26
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Alfele, masini proaste

112 mii nici nu e mult =)) te lauzi cu o masina buna de dus la remat frate....
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 04-03-09, 21:58   #27
skorpyons

Stage 3
 
skorpyons's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 142
Default Re: Alfele, masini proaste

112 mii reali,revizii la zii,ulei sintetic de cea mai buna calitate,si rulata pe autobahn,pastreazati parerea pt masina ta1
skorpyons is offline   Reply With Quote
Old 04-03-09, 21:58   #28
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Alfele, masini proaste

skorpyons, doare prostia ?
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 04-03-09, 22:05   #29
skorpyons

Stage 3
 
skorpyons's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 142
Default Re: Alfele, masini proaste

Quote:
Originally Posted by brownshark View Post
skorpyons, doare prostia ?
nu ne raspunzi u?am dat 8500 de euro pe o masina din banii castigati de mine,deci dute si culcate ca te cearta mata ca va vine curentul mult.NU imi tine mie lectii de morala ca tu la varsta mea nu aveai nici bicicleta....
skorpyons is offline   Reply With Quote
Old 04-03-09, 22:22   #30
costinck

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 9
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Alfele, masini proaste

Ma bucur sincer pentru tine, sa o stapanesti sanatos. Ii putem numii pe italieni si macaronari daca doresti, dar nu cred ca este prea frumos sa-i luam in ras atat timp cat rata de analfabeţi este mult mai mica la ei
costinck is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -