Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Alte discutii Alfa Romeo

Reply
 
Thread Tools
Old 18-09-08, 14:44   #1
skorpyons

Stage 3
 
skorpyons's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 142
Default Alfele, masini proaste

mie mi sa rupt cureaua de distributie de trei ori,si de fiecare data la alta masina,Volvo 340 1,6diesel('87),renault megane 1.9 dci('99),Vw golf tdi(02),de fiecare data sa facut motorul zdrente,a trebuit schimbate ghiduri,supape,tacheti,ax cu came,role intinzatoare,garnituri,etc. reparatii care au costat mii de dolari.Asta este cu cureaua!!!Masinile era intretinute,insa mi sa rupt in acceleratie .IN prezent am trecut la 2 masini care sunt pe lant amandoua.Cat despre calitatea unei alfa.............sucks,un logan e de o mie de ori mai bine facut decat o alfa..
__________________
E46 320i 2,2i,100 de cai si 70 de iepe(se vor inmultii)
skorpyons is offline   Reply With Quote
Old 21-09-08, 11:22   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: alfa 147 sexy

Quote:
Originally Posted by skorpyons View Post
mie mi sa rupt cureaua de distributie de trei ori,si de fiecare data la alta masina,Volvo 340 1,6diesel('87),renault megane 1.9 dci('99),Vw golf tdi(02),de fiecare data sa facut motorul zdrente,a trebuit schimbate ghiduri,supape,tacheti,ax cu came,role intinzatoare,garnituri,etc. reparatii care au costat mii de dolari.Asta este cu cureaua!!!Masinile era intretinute,insa mi sa rupt in acceleratie .IN prezent am trecut la 2 masini care sunt pe lant amandoua.Cat despre calitatea unei alfa.............sucks,un logan e de o mie de ori mai bine facut decat o alfa..
du-te ma...
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 21-09-08, 12:12   #3
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: alfa 147 sexy

Quote:
Originally Posted by skorpyons View Post
mie mi sa rupt cureaua de distributie de trei ori,si de fiecare data la alta masina,Volvo 340 1,6diesel('87),renault megane 1.9 dci('99),Vw golf tdi(02),de fiecare data sa facut motorul zdrente,a trebuit schimbate ghiduri,supape,tacheti,ax cu came,role intinzatoare,garnituri,etc. reparatii care au costat mii de dolari.Asta este cu cureaua!!!Masinile era intretinute,insa mi sa rupt in acceleratie .IN prezent am trecut la 2 masini care sunt pe lant amandoua.Cat despre calitatea unei alfa.............sucks,un logan e de o mie de ori mai bine facut decat o alfa..
nu zau , asta o spui in calitate de expert la 18 ani dupa ce ai detinut miliarde de masini cu care mergeai cu fix 40 in localitate si s-au stricat ele asa de oftica , vai de capu` vostru , toti sunteti niste cunoscatori
__________________
1962 Fiat 600D
1981 Fiat 131 (1991-2000/2009-prezent)
1987 Lancia Delta HF 1.6
Fiat Coupe 20VT Plus
2005 Iveco Daily

Carpe noctem
denver is offline   Reply With Quote
Old 04-02-09, 15:59   #4
skorpyons

Stage 3
 
skorpyons's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 142
Default Re: alfa 147 sexy

Quote:
Originally Posted by denver View Post
nu zau , asta o spui in calitate de expert la 18 ani dupa ce ai detinut miliarde de masini cu care mergeai cu fix 40 in localitate si s-au stricat ele asa de oftica , vai de capu` vostru , toti sunteti niste cunoscatori
am 20 mah baiatule,si masina personala am avut din prima zii de permis.eu mam jurat ca nu mai imi iau masina pe curea,si de alta fabricatie decat germana!Ce sunt asa bune alfa romeo,fiat si lancia??????se strica in draci,dupa 100 k de km e cazuta,doar pt design???o masina trebuie sa fie durabila,economica,fiabila,sa nu te lase la greu.Daca unu imi bate acuma la usa si ma roaga sa imi dea o alfa romeo,ii zic dute nene si lasama....alfa romeo si fiat sau invatat sa castige bani mai multi din intretinere si repatii decat din vanzari.si asta datorita voua prostiii de romania!
skorpyons is offline   Reply With Quote
Old 04-02-09, 17:16   #5
Alex_Alfa

Stage 5
 
Alex_Alfa's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 492
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: alfa 147 sexy

Multumim ca ne-ai anuntat si pe noi, o tu mare cunoscator al acestui vast domeniu numit 'automobil'!
Iarta-ne pe noi prostiii de romania ca am pacatuit!
__________________
Alex_Alfa is offline   Reply With Quote
Old 04-02-09, 18:21   #6
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: alfa 147 sexy

Quote:
Originally Posted by skorpyons View Post
am 20 mah baiatule,si masina personala am avut din prima zii de permis.eu mam jurat ca nu mai imi iau masina pe curea,si de alta fabricatie decat germana!Ce sunt asa bune alfa romeo,fiat si lancia??????se strica in draci,dupa 100 k de km e cazuta,doar pt design???o masina trebuie sa fie durabila,economica,fiabila,sa nu te lase la greu.Daca unu imi bate acuma la usa si ma roaga sa imi dea o alfa romeo,ii zic dute nene si lasama....alfa romeo si fiat sau invatat sa castige bani mai multi din intretinere si repatii decat din vanzari.si asta datorita voua prostiii de romania!
Ai 20 dar gandesti ca unul de 10! ai Fiat? ai alfa? nu. atunci taci! dar TACI! cand o sa ai si tu o asemenea masina atunci sa vorbesti..sunt satul de oameni ca tine care barfesc in st si in dr fara a avea habar de subiect!

Nu sunt posesor de alfa dar am fiat. si pot spune din toate punctele de vedere ca este o masina perfecta! Este si fiabila si economica...dar poate deveni si foarte nervoasa in acel mic consum!
__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 04-02-09, 18:46   #7
skorpyons

Stage 3
 
skorpyons's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 142
Default Re: alfa 147 sexy

Quote:
Originally Posted by Danutz Bratosin View Post
Ai 20 dar gandesti ca unul de 10! ai Fiat? ai alfa? nu. atunci taci! dar TACI! cand o sa ai si tu o asemenea masina atunci sa vorbesti..sunt satul de oameni ca tine care barfesc in st si in dr fara a avea habar de subiect!

Nu sunt posesor de alfa dar am fiat. si pot spune din toate punctele de vedere ca este o masina perfecta! Este si fiabila si economica...dar poate deveni si foarte nervoasa in acel mic consum!
daca Ferrari face parte din grupul fiat asta inseamna ca alfa si fiat,sunt masini tari???? chiar si Renault e peste FIAT SI ALFA din orice punct de vedere,exemplul de mai sus....45 de milioane pt o reparatie la distributie.....
skorpyons is offline   Reply With Quote
Old 04-02-09, 20:01   #8
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: alfa 147 sexy

Macar Fiat&Alfa sunt cu Ferrari...Renault-u cu cine e? cu Dacia? lol...ce sa ziccompari Ferrari cu Dacia???
Anyway...daca tu consideri ca Fiatu e o masina proasta e parerea ta...dar eu iti zic sa nu vorbesti aiurea pana nu ai o asemenea masina

ps: hai sa incheiem discutia aici...suntem deja off topic de multe posturi incoace..
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 04-02-09, 20:11   #9
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: alfa 147 sexy

45 de milioane poate din diferite motive (ori a fost prostit proprietarul , ori nu a fost schimbata doar distributia), dar p mine distributia la un 147 ts 16v 88kw din 2002 m-a costat 10 milioane acu fix un an in bucuresti.....si cine zice ca alfa romeo nu e o masina fiabila cam are dreptate doar in cazul in care acea alfa romeo este folosita in romania, alfa romeo nu e un cazan facut sa se descurce p macadam, este o masina facuta sa ruleze p un asfalt bun , poate chiar p o pista.....am condus diferite tipuri de masini printre care si renault si skoda si seat si vw si alfa romeo......din pc meu de vedere la clasa ei Alfa Romeo 147 este cu mult peste modelele din anii respectivi(2001-2002-2003)
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 12:49   #10
tica_146

Stage 3
 
tica_146's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 153
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: alfa 147 sexy

scorpy.............esti ......sti doar sa rupi curele de distributie si te crezi cunoscator de masini...hai pa
tica_146 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 17:22   #11
Ghost_Dogg

Stock
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 8
Default Re: alfa 147 sexy

nu inteleg dc nu taci cand ti se spune sa taci shi nu inteleg de cand shi pana cand compari renault=ul cu alfa shi fiat de aici se vede ca nu ai habar de mashini. ti s-a spus shi tie ca nemtii sunt cei mai tari shi ai luat ca atare sa fii sanatos. lasa-ne in pace copiluu!
Ghost_Dogg is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 20:51   #12
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: alfa 147 sexy

nu am vazut ca ai raspuns ca ti-o retezam de mult , ai 20 de ani ? in buletin doar... multi habar nu aveti de voi si discutati despre masini , frate ce stii tu ce-i aia alfa ? sunt alfe mai "batrane" decat tine care inca se tin bine , asa bune sunt masinile astea nemtesti , ce stim noi , bietii muritori de rand , esti tu vreun hagi al motoarelor , faza cu loganu chiar ai scoso din cur , ti s-a stricat tie masina o data si toate sunt proaste gata , sper ca ai vandut-o repede la cineva care merita , sunt sigur ca din cate sunt de cand se fabrica exista si un logan peste celelalte , cam asa e o masina proasta la alfa , din miliarde catralioane dublate triplate inmultite , exista si una slaba... in primul rand nu cunosti istorie , nu cunosti ce au facut italienii in industria auto... mai mult m-am enervat cand am vazut ce prostii debitezi , nu stii nimic de capu tau asa ca ramai in banca ta te rog frumos... sunt mii de zmei asemenea tie pe forumuri care se uita o data la discovery si se cred savanti atotstiutori....
denver is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 04:31   #13
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: alfa 147 sexy

Quote:
Originally Posted by skorpyons View Post
daca Ferrari face parte din grupul fiat asta inseamna ca alfa si fiat,sunt masini tari???? chiar si Renault e peste FIAT SI ALFA din orice punct de vedere,exemplul de mai sus....45 de milioane pt o reparatie la distributie.....
tu ai 19 ani, un jaf de astra si-un dinozaur de mondeo. Deci? Te consideri vreo somitate in domeniul auto? Fugi ma de-aici...
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 16:30   #14
skorpyons

Stage 3
 
skorpyons's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 142
Default Re: alfa 147 sexy

nu am mondeo,am sierra ,si cuvintul "dinozaur"nu se potriveste deloc,motorul asta initial a avut 67 de cai,dar ai idee cat are acuma,sau ce poate face????turbo de scorpio de 2,5 pompa de injectie cu debit de mare presiune,am ECS(engine calibration software) facut de un inginer de la de Royal motors,pe dyno am scos 135 de cai si tu te apuci sa vorbesti fara a stii ce masina am....si un "jaf de astra",mah baiatule astra mea a dat fum la 156 de 2,4 jtd,pai in primul rand pe mine ma tine sa plec cu 4500 de ture de pe loc,pe tine te tine?strangi din cur cand ii dai un pic de scart?motoarele de 2.0 si 2.2dti sunt peste orice motor de 1.9 si 2.0(grupul vw sau fiat)la jtd se duce dracu turbina aia daca ii dai forja 2 saptamani,si iti lauzi rahatul asta italian,hai JETturbo diesel =))
skorpyons is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 18:12   #15
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: alfa 147 sexy

Quote:
Originally Posted by skorpyons View Post
nu am mondeo,am sierra ,si cuvintul "dinozaur"nu se potriveste deloc,motorul asta initial a avut 67 de cai,dar ai idee cat are acuma,sau ce poate face????turbo de scorpio de 2,5 pompa de injectie cu debit de mare presiune,am ECS(engine calibration software) facut de un inginer de la de Royal motors,pe dyno am scos 135 de cai si tu te apuci sa vorbesti fara a stii ce masina am....si un "jaf de astra",mah baiatule astra mea a dat fum la 156 de 2,4 jtd,pai in primul rand pe mine ma tine sa plec cu 4500 de ture de pe loc,pe tine te tine?strangi din cur cand ii dai un pic de scart?motoarele de 2.0 si 2.2dti sunt peste orice motor de 1.9 si 2.0(grupul vw sau fiat)la jtd se duce dracu turbina aia daca ii dai forja 2 saptamani,si iti lauzi rahatul asta italian,hai JETturbo diesel =))
Fiule,
First of all: nu-s reisar si nu-s curios cui ai dat tu "fum" cu jaful tau, dar sa-i spui tu lu` Adrian Mutu ca ai facut 2,4 jtd. Povesti cu pesti de-astea am mai auzit eu, dar tu esti mai rau ca vanatorii. Tu crezi ca eu am crescut infasurat pe aracul de fasole, sau sunt ceva copil dopat cu nefese?
2.2. Dti e de provenienta Isuzu, a fost montat si pe Saab. E un motor bun, dar e departe de 1,9 jtd.
2.0 dti ala e o gluma de motor, tot Fiat le-au aratat alor tai cum se construieste un motor diesel (1,9 cdti).
O sa ajungi la varsta la care o sa-ti dai seama ce baliverne vorbesti.
Wake up, ai astra, nu m3.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -