Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Zona tehnica Alfa Romeo

Reply
 
Thread Tools
Old 18-07-12, 01:50   #1
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Turometru suplimentar alfa 147

Salutare tuturor. Am o intrebare : A mai montat cineva un turometru suplimentar pe alfa romeo 147 din 2004, motorizare 2.0 twin spark ? Lucrez mom la masina in cauza si am incercat sa gasesc la bord firul de turometru , este un fir mov cu o dungulita neagra, care odata taiat, nu mai merge turometru...dar in acelasi timp nu mai functioneaza nici indicatorul de benzina si nici , cel de temperatura a apei. Am citit , putin, pe net si am aflat ca ar avea nush ce fel de computer care, pe acelasi fir, transmite toate aceste informatii si drept urmare nu ma pot folosi de el. Am legat firul de la turometrul auxiliar la firul respectiv, dar totul incepe sa o ia razna in noul ceas. Stiu ca exista o "schema" cu niste diode pe firele ce duc la bobinele de inductie, dar inainte sa-i stric , complet si ireversibil, masina omului vreau sa va intreb daca a mai facut cineva asa ceva sau daca are un prieten care are un prieten care stie ceva legat de aceasta problema. Multumesc . Daca reuseste cineva sa ma ajute, pun si poze cu lucrarea finala
__________________
unde se poarta stickerul
Bord cu leduri

GRABA stirca TREABA !!!
MaTzA is offline   Reply With Quote
Old 31-07-12, 16:23   #2
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: Turometru suplimentar alfa 147

N-are nimeni nici, cea mai mica idee? Am incercat intr-o mie de feluri... NU MERGEEE !!!
MaTzA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -