Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 25-11-08, 16:14   #1
tibirk

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 90
Default Vreau sa dezmembrez o masina. Cum procedez sa o scot de la politie si fisc?

vreau sa dezmembrez o masina cum procedez sa o scot de la politie si fisc?

vreau sa o vand pe bucati, e vorba despre o dacia nova gt
tibirk is offline   Reply With Quote
Old 28-11-08, 14:52   #2
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: vreau sa dezmembrez o masina cum procedez sa o scot de la politie si fisc?

Da, da..aceeasi intrebare o am si eu !
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 01-12-08, 22:37   #3
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: vreau sa dezmembrez o masina cum procedez sa o scot de la politie si fisc?

pai o simpla radiere din circulatie rezolva nu rezolva problema?
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 01-12-08, 22:41   #4
OltcitPower

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 565
Default Re: vreau sa dezmembrez o masina cum procedez sa o scot de la politie si fisc?

nu...
ca nu ti-o scoate de la impozit

cica...
OltcitPower is offline   Reply With Quote
Old 04-12-08, 16:03   #5
tibirk

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 90
Default Re: Vreau sa dezmembrez o masina. Cum procedez sa o scot de la politie si fisc?

asadar......
tibirk is offline   Reply With Quote
Old 07-12-08, 04:46   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Vreau sa dezmembrez o masina. Cum procedez sa o scot de la politie si fisc?

asadar te duci cu hartiuta la impozite si-o scoti. sau bagi hartiuta de la impozite in dosarul de radiere. una din doua. Dar pentru dezmembrari trebuie sa ai o chitanta de la un centru de achizitii de genul asta, cel putin asa stiu eu.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 16:37   #7
OltcitPower

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 565
Default Re: Vreau sa dezmembrez o masina. Cum procedez sa o scot de la politie si fisc?

- nu poti sa o dezmembrezi tu.... (ca ai nevoie de o chitanta de la un centru de dezmembrari auto)
- daca o tii in gradina...tot trebuie platit impozit (masina exista)

de scos de la impozit o poti scoate legal, doar daca:
- o predai la remat (primesti hartie pt scos din circulatie/ scos de la impozit)
- o duci la dezmembrari (primesti aceeasi hartie)
- o vinzi...(unii zic ca merge, sa faci contract de vanzare-cumparare, o scoti de la impozit de la tine, si ala nu o mai baga la el la impozit. In cazul in car e peste 10ani se trezeste ala ca vrea sa o inmatriculeze, va plati impozitul retroactiv)
OltcitPower is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 22:13   #8
JUST-DO-IT

Stage 5
 
JUST-DO-IT's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 657
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Vreau sa dezmembrez o masina. Cum procedez sa o scot de la politie si fisc?

mai este o varianta care vad ca nu e prezentata.....nu e nevoie s-o,vinzi sau s-o radiezi....trebe doar sa dai o declaratie la finate ca ai dus-o la tara pe o tarla care-ti apartine....masina ramane pe numele tau ,dar se sterge de la impozit pt ca declari pe propria raspundere ca ai tras-o pe dreapta ,iar ca sa nu mai fie deloc trebuie dusa tabla cu seria la un remat...si cu hartia de acolo te duci la finate sa o sterga de pe numele tau...
JUST-DO-IT is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 22:41   #9
OltcitPower

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 565
Default Re: Vreau sa dezmembrez o masina. Cum procedez sa o scot de la politie si fisc?

mie nu mi-au acceptat asa...decat sa o radiez din circulatie (nu si de la impozit). Asta fiind radierea din circulatie la cerere.
pentru ca atata timp cat masina exista fizic, e un bun pentru care trebuie platit impozit...
OltcitPower is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 08:25   #10
tibirk

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 90
Default Re: Vreau sa dezmembrez o masina. Cum procedez sa o scot de la politie si fisc?

si daca eu o vand pe bucati, apoi dau la fier vechi (sau distrug) tabla sau ce o mai ramane din ea si peste vreun an ma duc si o declar furata?... S-o caute ei cat or vrea.... Nu sunt obligati sa mi-o scoata?
tibirk is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 14:13   #11
StefyBoSs

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1
Question Va salut.

Nu prea le am eu cu forum-urile dar va rog sa-mi spuneti si mie o parere legat de ce a scris baiatul mai sus. Daca am vandut o masina si nu mai am actele adica contractul de vanzare-cumparare cum mai pot scoate masina de la fisc?
StefyBoSs is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -