Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 27-07-05, 17:16   #16
Sc0OTeR

Stage 5
 
Sc0OTeR's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 790
Member of:
[RR]
Default

Ceva nu e in regula cu pozele. Odata masina statea doar pe rotile din dreapta, si dupaia doar pe rotile din stanga. Deci, au incercat de mai multe ori pana au reusit sa o rastoarne. Din poze reiese ca masina nu s-a rasturnat din prima. S-au cam dat de gol...
Sc0OTeR is offline   Reply With Quote
Old 27-07-05, 17:31   #17
Ciro_zel

Stage 5
 
Ciro_zel's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 515
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

CORECT .. din poze reiese ca au facut balans stanga dreapta brusc.. si asa dupa parerea mea 90% din masini se rastoarna....
Ciro_zel is offline   Reply With Quote
Old 27-07-05, 18:23   #18
mutzu

Stage 5
 
mutzu's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 2,242
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Tatal meu are Logan.
Care a citit ce e mai sus, si e sigur ca asa este, il provoc la un pariu.
La 60 km/h, intorc masina aproximativ 180 de grade, cu frana de mana, fara ca aceasta sa-si desprinda roata din fata de la pamant, poate spatele(la multe masini se ridica spatele)

Deci pe care-l tine?

Si poate sa confirme xxdadixx, ca am luat curba cu 100 la ora, era in spatele meu, si totusi nu m-am dat peste cap

Ce pot sa spun, franele sunt de ***
__________________
mutzu is offline   Reply With Quote
Old 27-07-05, 18:26   #19
blowwind
Observator 4tuning

Stage 5
 
blowwind's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,034
Member of:
[Observator 4tuning]
[VW]
[Honda]
[Street Zone]
Default

ma bucur sa stiu ca exista persoane care tin cu Dacia ...
blowwind is offline   Reply With Quote
Old 27-07-05, 21:09   #20
alex_maxx

Stage 5
 
alex_maxx's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,201
Member of:
[4 Speed Squad]
[FORD]
Default

...eu cred k e un complot ...contra dacia ...sa imi dea si mie o masina din aceeasi clasa cu logan ...si zic k le-o rastorn mai repede k pe Logan!.....daca faci stanga dr brusc ...dupa 3-4 repetari dastea ...e normal ...sa patesti ce a patit ala ...oricum el a vrut sa demonstreze k poate fi rasturnata....parerea mea!
__________________
I figured...If i study high!!...Take the test high !!...I get high scores!!

F.Focus II Sea Grey 1,4 16v 80HP:

Folie Llumar 50%F 80%S
Jante aliaj R16 model ST

alex_maxx is offline   Reply With Quote
Old 27-07-05, 21:16   #21
blowwind
Observator 4tuning

Stage 5
 
blowwind's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,034
Member of:
[Observator 4tuning]
[VW]
[Honda]
[Street Zone]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"alex_maxx\"
...eu cred k e un complot ...contra dacia ...sa imi dea si mie o masina din aceeasi clasa cu logan ...si zic k le-o rastorn mai repede k pe Logan!.....daca faci stanga dr brusc ...dupa 3-4 repetari dastea ...e normal ...sa patesti ce a patit ala ...oricum el a vrut sa demonstreze k poate fi rasturnata....parerea mea!
pey asta reusesti sa fac cu multe masini.... sa zicem un procent ..hmm...30 - 40 % din masini
blowwind is offline   Reply With Quote
Old 27-07-05, 22:29   #22
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default

Am si eu o intebare: Voi chiar credeti ca Loganurile din Germania sunt echipate cu cauciucuri Montana, ca cele din Romania???
shadow is offline   Reply With Quote
Old 27-07-05, 23:01   #23
dsign

Stage 5
 
dsign's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 747
Member of:
[DACIA]
Default

ca posesor de logan (printre primele masini...), in cei 15 000 km parcursi , am supus aceasta \"cazatura\" de masina unor tratamente neomenesti... inca nu am rasturnat-o, si cred ca eram departe de asta. cineva zicea ceva de un pariu... eu sunt dispus sa fac un astfel de test.

si cred ca aceasta masina deranjeaza pe multi. nu ca am eu... dar prea zic toti agaricii ca e masina de kk, desi ei nu au condus decit la \"portile deschise\" vreo citeva sute de metri... au ajuns oltcitarii sa faca misto de o masina noua pe forumul lor...

si daca stam sa citim /ascultam/privim cu atentie tot ce spune mass-media in romania, te iei cu miinile de cap. fix in articolul din libertatea de mai sus se spune: \"Logan a luat NUMAI 3 stele la EuroNCAP\" ... pai cit mamica ciorilor vroiau frate sa ia, 6 stele din 5? dar ce sa mai vorbim, ca noi de fapt avem niste hahalere, nu avem jurnalisti... mare dreptate are si dobitocul ala cind ii injura...
dsign is offline   Reply With Quote
Old 27-07-05, 23:03   #24
blowwind
Observator 4tuning

Stage 5
 
blowwind's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,034
Member of:
[Observator 4tuning]
[VW]
[Honda]
[Street Zone]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"dsign\"
dar ce sa mai vorbim, ca noi de fapt avem niste hahalere, nu avem jurnalisti... mare dreptate are si dobitocul ala cind ii injura...
=)) prea tare faza....
blowwind is offline   Reply With Quote
Old 27-07-05, 23:11   #25
alexutzu
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
alexutzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 3,128
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"dsign\"
ce sa mai vorbim, ca noi de fapt avem niste hahalere, nu avem jurnalisti... mare dreptate are si dobitocul ala cind ii injura...
deci la noi in tara presa preseaza mai mult cacat de cat articole
numai aberatii, sunt multi asa zisi reporteri care nu au nici o treaba, sunt total pe langa, bine zis: HAHALERE
__________________

Daca ai ceva de zis, zi cu voce tare. Daca vrei sa taci, taci sa auzi numai tu.


alexutzu is offline   Reply With Quote
Old 27-07-05, 23:16   #26
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default

problema e urmatoarea...
da este adevarat ca majoritatea mashinilor din clasa lui logan se rastoarna la asemenea manevre...
dar neamtzu nu cred in primul rand ca are invidie pe logan...
sa fim serioshi loganu se vinde acolo bine cand iti iei la bani aia super BMW???
si ei au vrut sa demonstreze ca nu este stabila si au dat peste alt defect care este dupa parerea mea mult mai grav...acela ca stalpul de sustzinere din partea shoferului s-a rupt...
acest lucru dupa parerea mea este destul de grav...
si a mai fost odata scandal cu testele de crashing cu loganu cand cei de la o divizie au spus ca s-a deskis portiera shoferului iar ceilaltzi au spus ca au sta 5 minute cu ranga sa deskida portiera shoferului...
ma scuza-ti de offtopic dar am vrut sa fac o referire mai veke a sigurantzei vestitului lungan pardon logan!
orlando is offline   Reply With Quote
Old 27-07-05, 23:53   #27
dsign

Stage 5
 
dsign's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 747
Member of:
[DACIA]
Default

observ ca jurnalistii nu sunt singurii care abereaza pe linga... sa ma scuze antevorbitorul meu, dar l-as ruga sa-mi zica cu exactitate (ca eu nu stiu germana) daca acel stilp s-a RUPT sau s-a INDOIT...

e o mare diferenta. si hai sa nu o dam in comparatii idioate de genul: de banii aia iti luai un bemveu... bemveul e masina la locul ei, n-are ce cauta la comparatii cu loganul. eu unul ramin la parerea ca decit o masina cu sute de mii de km, cu directia si suspensia bulite, mai bine o masina \"proasta\" dar noua, cu garantie... iar baietii astia chiar au tras de masina aia pina sa o rastorne. chiar credeti ca frantuzii sunt prosti? ei au zis la inceput ca nu vor vinde masina in occident... ei stiu bine la ce se expun daca se apuca sa le vinda nemtilor un cazancu aptitudini de cosciug.

mai ginditi-va la ce spuneti


later: nu pot sa nu observ, domnule orlando, ca aveti doar 16 ani... banuiesc ca nu ati avut ocazia sa sofati un logan la limita. Si incearca sa detasezi o masina de familie, linistita, de una sportiva prin definitie. Nu este profesionist din partea unuia cu vechime pe un forum de tuning, ca dumneata...
dsign is offline   Reply With Quote
Old 28-07-05, 05:17   #28
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default

pentru cei care tot acuza stalpul ala ....as dori sa imi aratati si mie pe poza .....doar o zgarietura la masina rasturnata.
cine ma cunoaste stie ca nu-s fan Logan ...dar asta e prea pe fata. am colegi si prieteni care au logan.
aseara a fost un reportaj pe nu stiu ce post teve unde s-a analizat un pic si au fost sunati chiar si cei din germania care au facut testul.
una din explicatiile de cacat a fost ca avea janta de tabla pe fata pt ca avusese o pana mai inainte si se pusese roata de rezerva. cei de renault au analizat poza in care era nenea ala cu o fata impasibila in masina si se intrebau cum de e posibil sa aiba AMBELE roti din spate in aer la un mers intre jaloane. iar la intrebarea \"unde e proiectorul de pe stanga\" kakatu de neamt a raspuns sec \"that is a good question....I have no ideea\".
si o alta explicatie a lor ar fi fost la la ei loganul se vinde cu caucioace mai late si probabil daia s-a rasturnat.
problema noastra e ca-i pupam prea mult in cur pe straini si nu suntem in stare sa apreciem de loc ce avem noi. dar prin chestia asta s-a demonstrat ca intr-un fel sau altul ei apreciaza.
COObra is offline   Reply With Quote
Old 28-07-05, 07:45   #29
dsign

Stage 5
 
dsign's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 747
Member of:
[DACIA]
Default

bineinteles ca dupa intimplarea asta o sa aud numai aberatii de genul: \"eu nu m-as mai urca in cazanul asta, te omoara cu zile, asa ceva nu se intimpla cu berlina/oltcit-ul meu din omienouasutetoamnatirziu\"

sau: \"o sa ma feresc de loganuri pe strada ca poate se rastoarna peste mine. Nici masina nu mi-o parchez linga un logan ca poate cade peste ea...\"

Astia suntem... am auzit o groaza de oameni care ziceau o gramada de timpenii: \"aaaa, ti-ai luat logan, cum dracu ai putut sa dai atitia bani pe cazanul ala, mai bine iti luai.... etc, etc.\" , iar cind i-am plimbat oleaca, li s-a sters zimbetul ironic de pe fata.


Eu am sa fiu la fel de linistit ca si pina acum. Pozele astea nu inseamna nimic. Stilpul este intreg, masina a obtinut 3 stele, ceea ce este suficient pentru dotarile sale, iar testul elanului nu-l faci zilnic pe sosele. Poate ca intr-o buna zi am sa vin la cursele de indeminare (cu siguranta pe unii ii va distra tare mult...)
dsign is offline   Reply With Quote
Old 28-07-05, 10:40   #30
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default

Voi se pare ca nu ati inteles un lucru : Loganul ala nu lua o curba cand s-a rasturnat ci evita un obiect . Adica masina intra in balans. La centul de greutate ridicat al masinii (vizibil intr-un fel pentru cei cat de cat cunoscatori) si distanta mica intre roti (ecartament) este normal ca masina sa aiba tendinte de rasturnare . Eu sincer nu as avea curaj sa fac manevre de evitare brusca deci brusc stanga si apoi la fel de brusc dreapta. O masina cu centrul de greutate mai jos , mai lata , eventual cu amortizoare sport , prin acest procedeu intra in drift. Pt cei ce au vazut filmuletzele cu Erhabe (arabii aia nebuni) au observat ca manevra prin care intrau in drift era exact asta. Una peste alta eu cred ca o firma de renumele ADAC nu risc sa cada in penibil pt a face de ras o masina care oricum este si la propriu si la figurat de 2 lei. Trebuie sa recunoastem ca nici la testele de siguranta nu a iesit bine. Apropo ... la ce viteza se fac testele de siguranta NCAP ? Cei care le-au vazut ar trebui sa se gandeasca de 2 ori cand calca pedala. Costa destul de mult aceasta masina care are un singur avantaj fata de altele la acelasi pret - e noua . In rest ... net inferioara fata de ORICE alta masina second la acelasi pret sau alta noua la maxim 1000 - 2000 euro mai sus .
__________________

RENAULT Clio RS 197

SMART ROADSTER

AUDI A3 SPORTBACK
Lucian is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -