Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 16-01-08, 08:02   #16
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

Ionut clj, clima in Spania e foarte arida, nu ninge aproape niciodata (deci nu e sare/nisip pe strada), de plouat mai rar, asa ce de unde conditii frate sa se strice masinile? Crezi ca degeaba se importa masinile clasice din California sau Australia?
Eu zic ca problema e pur si simplu de pret si kilometri parcursi de masina, nemtii schimba masinile mai des decat spaniolii (adica-si iau masini noi).
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 16:09   #17
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

Quote:
Originally Posted by einstein1984 View Post
Ionut clj, clima in Spania e foarte arida, nu ninge aproape niciodata (deci nu e sare/nisip pe strada), de plouat mai rar, asa ce de unde conditii frate sa se strice masinile? Crezi ca degeaba se importa masinile clasice din California sau Australia?
Eu zic ca problema e pur si simplu de pret si kilometri parcursi de masina, nemtii schimba masinile mai des decat spaniolii (adica-si iau masini noi).
3 masini am adus din spania, toate erau pline de praf prin toate "gaurile", garniturile de cauciuc se uzeaza mult mai repede din cauza lipsei umiditatii.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 00:07   #18
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

Si e mai simplu sa scapi de rugina sau sa schimbi niste garnituri?
TzuTzu77 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 22:54   #19
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

problema cu praful este cam adevarata , nu am vazut atat praf cum este in spania pe nicaieri in lumea asta ,pina si in rom , nu este asa mult praf fata de spania
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 23:07   #20
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

Eu prefer o masina adusa dintr-o tara cu clima calda. Intamplator si a mea e adusa din Spania, de vreo 3-4 ani, avea vopseaua originala si nu are aproape deloc rugina, fata de altele aduse din Germania sau alte tari, care au clima mai rece. Praf e si in a mea, dar pana la urma daca mergi cu o masina in Romania 3 luni, tot aia e.
__________________

2001 Nocturnoblau Astra G Coupe Z20LET
TzuTzu77 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 23:12   #21
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

De Ce Spui Asta Ca Si Aici In Anglia Este O Clima Rece Si Ploioasa Si Dac Vezi Masinile De Aici Care Au 10-15 Ani Nu Iti Vine Sa Crezi In Ce Stare Se Afla Fara Pic De Rugina Pina Si Acele Masini Opel Astra Fab. Dupa 1992 Care Ruginesc La Aripile Din Spate Aici Sincer Nu Prea Am Vazut Acea Rugina Sint Aproape Perfecte
Eu Spun Ca Nu Clima Este De Vina!!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 23:18   #22
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

Pai in principal de la zapada, sare, ca astea raman pe la aripi, apa se scurge mai usor. Si pana la urma depinde de modelul masinii, si de masina in sine, chiar si locul unde e facuta. De exemplu la Calibra se spune ca cele facute in Finlanda sunt mai bune din punctul asta de vedere decat cele facute in Germania. Si in Anglia sunt Vauxhall, fiind facute pt Anglia, or fi avand si ele un tratament mai deosebit. Si pana la urma, cel mai important e cum ai grija de masina
TzuTzu77 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 23:25   #23
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

Asta Este Adevarat ,,cum Ai Grija De Ea Asa O Ai""
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 18-01-08, 10:42   #24
anca.maria

Stage 1
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 17
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

Quote:
Originally Posted by FIGHET View Post
si daca aduci euro4 atunci inseamna bani multi in spania ,deci mai bine te lasi pagubasa ca sincer din cite stiu esti singura care vrei sa aduci masini din spania si vrei sa faci profit
atunci apucate de treaba


adumi mie in rom. un passat 2006 2.0 tdi manual fara accident , km citi mai putini adika maxim 50 mii , nu pot oferi mai mult de 15 mii!!!!

ce zici ma rezolvi ??? sau te incadrezi ???




stiu ca cer prea mult dar toti cauta sa cumpere cu mai putin

Daca tu imi arati Passatul ala,in orice tara din Europa,sa fie in perfecta stare pe cuv meu ca merg eu si-l cumpar.

Hai sa nu exageram.Passat din 2006 pana in 15 mii.
Da,daca iti da doar rotile !
Eu zic ca ar merge treaba cu masinile.Si cu siguranta o sa incerc,sa nu zic ca n-am incercat.
Apropo : Nu vreau sa fac procura la nimeni sa circule cu numere de Spania pt ca n-am incredere.Vand la oameni pe care nu-i cunosc probabil.Nu ma incred in nimeni.
Doar prin reinmatriculare le vand.
M-am interesat si de platforma 2300 de euro Barcelona-Arad ! Haleluiaaaaaaa
Mai bine ii bag eu benzina si o aduc
anca.maria is offline   Reply With Quote
Old 18-01-08, 12:53   #25
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

LoL , si cam cat voiai sa fie platforma ? 100 de euro?
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-08, 15:20   #26
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

Quote:
Originally Posted by anca.maria View Post
Daca tu imi arati Passatul ala,in orice tara din Europa,sa fie in perfecta stare pe cuv meu ca merg eu si-l cumpar.

Hai sa nu exageram.Passat din 2006 pana in 15 mii.
Da,daca iti da doar rotile !
Eu zic ca ar merge treaba cu masinile.Si cu siguranta o sa incerc,sa nu zic ca n-am incercat.
Apropo : Nu vreau sa fac procura la nimeni sa circule cu numere de Spania pt ca n-am incredere.Vand la oameni pe care nu-i cunosc probabil.Nu ma incred in nimeni.
Doar prin reinmatriculare le vand.
M-am interesat si de platforma 2300 de euro Barcelona-Arad ! Haleluiaaaaaaa
Mai bine ii bag eu benzina si o aduc
Domnisoara dumneata nu intelegi ca e putin absurd sa le vinzi daca sunt inmatriculate pe numele tau? Masinile trebuie radiate intai in Spania, ceea ce inseamna ca (din cate stiu) masina trebuie sa fie prezenta fizic la radiere. Deci, ce-ai rezolvat?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 19-01-08, 00:27   #27
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

si omu ala care o cumpara de la tine mai tre sa plateasca si ttaxa de prima inmatriculare.....Dude
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 22-01-08, 11:52   #28
road_beast

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 72
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

ca sa raspund la intrebarea: "Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Romania" ....NU. tre sa platesti atatea taxe ca o sa iesi in pierdere. Eu nu inteleg te-ai trezit peste noapte asa ca e o afacere buna sau nu inteleg? daca erai barbat sau aveai un sot care sa te ajute mai mergea, dar tu habar nu ai de masini (zici ca ai in familie un mecanic si te ajuta ala sa le repari daca e ceva). nu te pricepi la masini, nu ai relatii la vama....cred ca te-ai trezit prost dispusa dimineata.fara suparare acum. chestia asta de care vb tu daca ar fii asa de simpla ar face o toti. toti stim ca in germania, olanda...etc sunt masini mai ieftine si putem scoate profit din asta dar nu e asa simplu cum pare. e multa coruptie in tara asta.
road_beast is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 00:59   #29
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

si nu nuMAI IN ROM. ESTE CORUPTIE
IAR PERICOLUL SA FII PACALIT ESTE MAI PESTE TOT
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 24-01-15, 14:52   #30
ivecodaily

Stock
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 2
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

Quote:
Originally Posted by anca.maria View Post
Ce vama ?? Pai ce mai platesti vama la masini pe numele tau ??
Inmatriculare ? Costa 45 de euro si se face prin transfer de nume aici in Spania.Asa mi-am cumparat eu masina,ca am acte in Spania.
Deci nu o sa ies f mult.Drumul nu o sa fie extra-mega scump.


Iar inmatricularea in Ro,doar nu o fac eu..o face cumparatorul.Eu i`o aduc gata inmatriculata pe numele meu,nu asa cum o cumpara toti de prin Germania.
salut tinere,, eu ma ocup cu maini , si cumpar numai de spania, am inceput in anul 2008 si acum vreau sti spun caci nu mai merge. si nui asa cum crezi tu caci te costa 45€ sa o pui pe numele tau,,,, da poate costa candva si la o masina un seat Ibiza vechi, dar cumpara tu un golf din 2006 si vezi cat platesti asienda, la trafico platesti 75€, dar asienda a urcat de la 4 ,la 6 asa caci la un audi a6 din 2003 motor 1,9 tdi, pe persoana am platit 270 doar camvio de nombre,, schimbul de nume, si cu inpozitul ce faci, in castellon de la plana impozitul la masina ii 145€
ivecodaily is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -