Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-08, 14:12   #1
anca.maria

Stage 1
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 17
Default Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

Detin rezidenta in Spania si pot inmatricula masini.
Dar intrebarile mele sunt : Cate masini pot inmatricula pe numele meu ? E legal sa vinzi masini din Spania in Ro ?
As putea sa cumpar 2-3 si sa le vand in Ro mai scumpe.
M-as axa doar pe Vw Golf,Passat si Seat.


Cum as putea aduce masinile ? Pe tir cat costa fiecare masina ?

Le-as putea cumpara eu aici pe numele meu si apoi vinde..Nu vad nimic ilegal ..dar nu sunt sigura daca e ok.

Si inca ceva : Pot conduce din Spania in Ro o masina,daca am sub 1 an de conducere?
anca.maria is offline   Reply With Quote
Old 09-01-08, 01:21   #2
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

Problema Este Ca Te Lovesti De Pretul Masini Care In Spania Este Mai Mare Fata De Foarte Multe Tari Din Europa Si Nu Cred Ca Faci Profit , Mai Mult Ca Sigur Te Duci In Gaura De La Prima Cursa ....
In Special Oameni Din Rom. Se Deplaseaza In Olanda ,belgia Germania Sau Franta Pt As Procura Masini
Inainte Sa Faci Asta Testeaza Piata Din Rom Si Apoi Cea Din Spania Si Vezi Diferentele
In Spania Preturile Din Cite Stiu Sunt Destul De Piperate





Ce Zici Renteaza???
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 12:06   #3
anca.maria

Stage 1
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 17
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

Nu mi se par deloc piperate preturile.
Un Golf pe care in ro il vinzi cu 10.000,aici il iei cu 6500 aprox.
Si inafara de asta,am un fam un mecanic care m-ar putea ajuta,in cazul in care masina are mici prb.
Eu zic ca renteaza.
Nu stiu insa cat costa sa le aduc pe tir .. ??
anca.maria is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 12:25   #4
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

il iei cu 6500 + transport +taxe vama+spagi +inmatriculare......ia gadeste-te mai bine
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 12:47   #5
anca.maria

Stage 1
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 17
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

Ce vama ?? Pai ce mai platesti vama la masini pe numele tau ??
Inmatriculare ? Costa 45 de euro si se face prin transfer de nume aici in Spania.Asa mi-am cumparat eu masina,ca am acte in Spania.
Deci nu o sa ies f mult.Drumul nu o sa fie extra-mega scump.


Iar inmatricularea in Ro,doar nu o fac eu..o face cumparatorul.Eu i`o aduc gata inmatriculata pe numele meu,nu asa cum o cumpara toti de prin Germania.
anca.maria is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 14:57   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

deci vor fi inmatriculate pe numele tau. stii ca trebuie radiate din spania, nu? la ce crezi ca folosesc numerele provizorii nemtesti? Masinile trebuie radiate in spania ca sa poata fi inmatriculate la noi. parerea mea e ca, la ce preturi au spaniolii, nu merita.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 15:03   #7
IceCold
VW Driver

Stage 2
 
IceCold's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 31
Member of:
[VW]
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

bun bun.... u zici k acolo o masina d costa la noi 10.000, cumparata d la romani, e 6500... Dar nu iti da cineva 10.000 pe ea...se gandeste la un 9000 - 8500...asa k mai gandeste-te cat iti iese dupa toate cheltuielile
IceCold is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 15:48   #8
anca.maria

Stage 1
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 17
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

Bun,daca nu merge afacerea asta,de ce sunt atatia care se ocupa de ea ??

Ce ziceti de u Seat Ibiza din 2004,de la reprezentanta,in perfecta stare,cu garantie 1 an,la pretul de 3700 ?
Mie nu mi se par deloc scumpe masinile in Spania.
anca.maria is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 17:17   #9
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

Quote:
Originally Posted by anca.maria View Post
Bun,daca nu merge afacerea asta,de ce sunt atatia care se ocupa de ea ??

Ce ziceti de u Seat Ibiza din 2004,de la reprezentanta,in perfecta stare,cu garantie 1 an,la pretul de 3700 ?
Mie nu mi se par deloc scumpe masinile in Spania.
zic ca e vrajeala
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 23:29   #10
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

Draga anca.maria trebuie sa vii prin romania sa faci un studiu....ti s-a explicat foarte clar.....tu inscrii masina pe numele tau....da si in romania ca s-o inmatriculezi trebuie sa platesti o taxa care o platesti tu si o adaugi la pret ori o plateste proprietaru de care tu trebuie sa tii cont....iar in romania ar fi trebuit sa observi daca ai trecut pe aici ca sunt numai masini cu numere provizorii de olanda italia germania....iar cele de spania sunt cei care apar de sarbatori in tara si lucreaza acolo. Sper ca ai inteles
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 13-01-08, 23:59   #11
Magos

Stage 5
 
Magos's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,155
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[VW]
[Honda]
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
il iei cu 6500 + transport +taxe vama+spagi +inmatriculare......ia gadeste-te mai bine
Care vama mama??
Magos is offline   Reply With Quote
Old 14-01-08, 10:10   #12
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

Poate nu am inteles eu bine, sau tu vrei sa lasi masinile inmatriculate pe numele tau, in Spania, si sa dai procura celui care o cumpara in Romania, sa umble cu numere de ES? Ca asa ai face niste bani, desi e si riscant.
Nu stiu multi samsari care sa aduca din Spania masini, cei mai multi prefera Germania, si nu cred ca sunt ei mai prosti. Pentru pretul pe tir, cauta cu google o firma de transport si cere un pret. Desi, daca nu aduci 5-6 masini ca sa umpli o bizarca, e mai greu.
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 14-01-08, 12:11   #13
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

Quote:
Originally Posted by einstein1984 View Post
Poate nu am inteles eu bine, sau tu vrei sa lasi masinile inmatriculate pe numele tau, in Spania, si sa dai procura celui care o cumpara in Romania, sa umble cu numere de ES? Ca asa ai face niste bani, desi e si riscant.
Nu stiu multi samsari care sa aduca din Spania masini, cei mai multi prefera Germania, si nu cred ca sunt ei mai prosti. Pentru pretul pe tir, cauta cu google o firma de transport si cere un pret. Desi, daca nu aduci 5-6 masini ca sa umpli o bizarca, e mai greu.
explicatia e destul de simpla: Spania e cu cateva sute de km (sute de euro) mai departe decat Germania. Din cauza climei, masinile se deterioreaza mai repede, iar preturile sunt mai mari decat in Germania, plus ca piata e mai mica.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 14-01-08, 18:57   #14
flo_gt

Stage 2
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 69
Member of:
[VW]
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

Da poti aduce masini in romania din spania dar trebuie sa te gandesti ca daca tu ai o masina pe numele tau si o vinzi in romania cu nr de spania si o dai cuiva pe care nu il cunosti cine stie cate se pot face cu o masina care nu e pe numele tau si mai si chestia cu asigurarea pe care trebuie sa o platesti in spania plus impozitul pe masina care trebuie platit. Eu la fel am acte de sedere in spania si stiu cum e pt ca si eu am o masina cu nr de spania pe numele meu si credema e cam complicat, doar daca le aduci in romania si le inmatriculezi aici si trebuie sa aduci cel putin euro 4 sa nu platesti mult pe inmatriculat. Oricum bafta!
flo_gt is offline   Reply With Quote
Old 15-01-08, 01:54   #15
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Merge sa cumpar masini din Spania si sa le vand in Ro ?

si daca aduci euro4 atunci inseamna bani multi in spania ,deci mai bine te lasi pagubasa ca sincer din cite stiu esti singura care vrei sa aduci masini din spania si vrei sa faci profit
atunci apucate de treaba


adumi mie in rom. un passat 2006 2.0 tdi manual fara accident , km citi mai putini adika maxim 50 mii , nu pot oferi mai mult de 15 mii!!!!

ce zici ma rezolvi ??? sau te incadrezi ???




stiu ca cer prea mult dar toti cauta sa cumpere cu mai putin
FIGHET is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -