Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 20-01-12, 16:07   #1
savu_florin93

Stock
 
Join Date: May 2011
Posts: 6
Default problema inscriere. AJUTOR

BUNA ZIUA.Am cumparat un mercedes vito de la cineva care la adus din olanda. L-am cumparat intre craciun si anul nou,astfel degeaba luam fiscalu de la el ca acesta expira de la o luna la alta si e valabil 30 de zile , am intrebat daca are datorii acolo si mi-a zis ca nu are. Acum eu am tinut legatura cu el si a zis ca la trimis insa de 2 saptamani nu vine. Eu il sun si el acum nu imi raspunde..
ajutati-ma ce pot sa fac...acesta la randul sau a fost adus de cineva din olanda si i la dat lui.a avut scos un rand de numere eu acolo cand am fost l-am scos pe al doilea.Am facut r.a.r si taxa de poluare dar am inteles ca trebuie sa iau fiscal de la ambii,am actele lor inclusiv copi dupa buletinele lor.. Nu stiu ce sa fac ,expira si contractul de vanzare cumparare.....ajutor
MULTUMESC
savu_florin93 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 16:14   #2
adrianpaul

Stage 4
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 243
Default Re: problema inscriere. AJUTOR

eu iti propun sa sari peste intermediari.
Adica, sa iti faci actele direct cu proprietarul din acte. Asta daca nu e insemnat pe undeva in acte numele intermediarilor.
Scapi de niste batai de cap, pentru ca probabil intermediarul are datorii la impozit, sau nu avea masina bagata la el pe impozit
adrianpaul is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 16:22   #3
savu_florin93

Stock
 
Join Date: May 2011
Posts: 6
Default Re: problema inscriere. AJUTOR

Nu inteleg,pai proprietarul e in Olanda,cineva a adus-o si ia dat-o lu asta care ia scos numere rosi(un set)el mia dat contractu din Olanda facut cu ala de a adus-o si contractu facut de el cu cel ce a adus-o iar eu am facut act cu el,am facut raru am platit taxa de prima inmatriculare si acum urmeaza sa ma duc sa bag dosaru la politie si sa imi dea numere,dar imi trebuie fiscalele lor iar aseara cand am vorbit cu el a zis ca imi trimite un mesaj cu datele pe care a pus pachetul cu fiscalele dar nu a mai dat nimic si imi da ocupat.. pot sa il dau in judecata ca nu imi da fiscalu,castig? cat dureaza? eu nu pot sa ma duc de nebun in olanda si sa caut proprietaru.... multumesc
savu_florin93 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-12, 08:11   #4
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: problema inscriere. AJUTOR

te duci la primarie si zici ca platesti tu impozitul la masina de cand e intrata in tara ! sa iti scrie pe chitanta , pentru masina cu seria xxx s-a platit impozit de la data de ... !! la noi la iasi asa se face din cauza ca multi se frig cu fiscal la astea neinmatriculate !!
daca e acelasi judet cu tine de unde s-au luat nr rosii, sari si peste ala de a a adus-o si peste cel din romania, fa direct vanzare cu olandezul
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-12, 08:18   #5
savu_florin93

Stock
 
Join Date: May 2011
Posts: 6
Default Re: problema inscriere. AJUTOR

Quote:
Originally Posted by GAby645 View Post
te duci la primarie si zici ca platesti tu impozitul la masina de cand e intrata in tara ! sa iti scrie pe chitanta , pentru masina cu seria xxx s-a platit impozit de la data de ... !! la noi la iasi asa se face din cauza ca multi se frig cu fiscal la astea neinmatriculate !!
daca e acelasi judet cu tine de unde s-au luat nr rosii, sari si peste ala de a a adus-o si peste cel din romania, fa direct vanzare cu olandezul
multumesc de raspuns!!
masina am luat-o din judetul Suceava ,eu sunt din Arges,deci trebuie sa ma duc la mine la primarie si sa ii spun ca vreau sa platesc impozitul la masina asta de cand e intrata in tara? apoi cu chitanta asta pot sa ma duc la politie sa o inscriu in loc de fiscale?
o zi buna!!
savu_florin93 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-12, 08:19   #6
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: problema inscriere. AJUTOR

da, la noi la iasi asa se procedeaza !!
sper sa fie si la tine asa , sa ai noroc
GAby645 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -