Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 22-05-11, 17:59   #1
dan781

Stage 1
 
Join Date: May 2011
Posts: 11
Exclamation Ofer Recompensa

Ofer recompensa oricui i-mi poate arata unde este masina Dacia Solenza Scala Nr. B-35-NOH culoare Verde Inchis. Nu pot da de proprietar pentru a o radia de pe numele meu si platesc taxe de ametesc.Ultima data vazuta in Bucuresti-Chitila. Un pm cu nr de telefon si sun eu. Sau postati aici.
dan781 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 21:33   #2
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Ofer Recompensa

dute la politie, le explici situatia, se da masina in urmarire...si cand e prins in trafic, ramane fara actele masinii...
valib is offline   Reply With Quote
Old 26-05-11, 15:05   #3
dan781

Stage 1
 
Join Date: May 2011
Posts: 11
Default Re: Ofer Recompensa

Quote:
Originally Posted by valib View Post
dute la politie, le explici situatia, se da masina in urmarire...si cand e prins in trafic, ramane fara actele masinii...
Am fost si mi-au spus ca trebuie dat in judecata. Merci oricum . Am vazut ca de ieri nu mai este valabila asigurarea RCA si dac stie cineva: Se radiaza singura daca nu o asiguri si daca DA, cam in cat timp ?
dan781 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-11, 12:30   #4
OltcitPower

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 565
Default Re: Ofer Recompensa

nu se radiaza singura...
OltcitPower is offline   Reply With Quote
Old 28-05-11, 13:00   #5
sebby_kiss

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 37
Default Re: Ofer Recompensa

Eu cred ca cel mai bn ar fi sa o dai ca si furata... si iti vine el singur
Edit:
Asa ia spus si tatal meu celui care i-a vandut masina,ca daca pana la anul nou nu vine sa termine actele o declara furata ...

Last edited by sebby_kiss; 28-05-11 at 13:12.
sebby_kiss is offline   Reply With Quote
Old 28-05-11, 22:12   #6
dan781

Stage 1
 
Join Date: May 2011
Posts: 11
Default Re: Ofer Recompensa

E declaratie mincinoasa si e cam nasol...
Eu am cartea masinii si nu exista nici un act de vanzare/cumparare.

Last edited by dan781; 28-05-11 at 22:14.
dan781 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-11, 22:27   #7
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Ofer Recompensa

atunci scoate-o de la impozit, si ii faci si radierea din circulatie.
Si sa fie sanatos, daca e oprit cu ea pe sosea...
valib is offline   Reply With Quote
Old 28-05-11, 22:29   #8
fiderzen

Stage 5
 
fiderzen's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 4,899
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Ofer Recompensa

daca ai cartea masinii, faci un contract de vanzare cumparare intre tine si un X, o scoti de la financiar si cu asta basta. Eventual daca stii cum il cheama pe cel caruia i-ai dat tu masina, faci contractul intre tine si el (nu conteaza ca el a dat-o mai departe). Macar o scoti de la financiar, nu mai platesti impozit sau amenzi. DAR daca cel care are acum masina, face vreun accident si fuge de la locul lui, sau face magarii prin trafic, politia o sa caute proprietarul dupa numarul de inmatriculare, iar acela esti tu, el nu o poate inmatricula pe numele lui fara cartea masinii(pe care ai spus ca o ai tu)...in cazul asta tu poti doar demonstra politiei ca masina este vanduta(prin contractul de VC facut mai sus) si ca nu ai fost tu cel care a savarsit acele fapte, urmand ca politia sa aibe dreptul de a retine actele si numerele parca masinii cand este prinsa in trafic, iar cel de la volan luat la intrebari. ......este o varianta prin care poti rezolva treaba. In cazul tau au fost si inca sunt multi, dar poti incerca ce am scris eu aici.
LE: sau faci ce a zis vali mai sus, daca cei de la politie nu te dau cu flit (am intrebat si mi-au spus ca nu mai pot radia o masina la ei, e deajuns sa o scot de la fisc ...legea din Romania se aplica dupa bunul plac al celui de la ghiseu la momentul respectiv)
__________________
fiderzen is offline   Reply With Quote
Old 31-05-11, 22:31   #9
dan781

Stage 1
 
Join Date: May 2011
Posts: 11
Default Re: Ofer Recompensa

A venit pana acum o amenda de radar luata de el prin ialomita.A fost luat cu camera si normal ca a venit la proprietar amenda.Mai rau e daca face ce ai zis tu mai sus(accident cu fuga ,etc.) .M-am gandit la toate variantele si singura ar fi sa gasesc masina.Nu pot face aiurea un contract de v/c ca nu am cu cine. Eu am facut cateva demersuri,chiar daca au fost respinse macar pot arata ca eu de mult incerc sa fac ceva sa gasesc masina.Totusi poate o vede cineva ...Multumesc de sfaturi
dan781 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-11, 22:37   #10
yntisar24

Stage 4
 
yntisar24's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 278
Default Re: Ofer Recompensa

Daca ai contract de vanzare cumparare nu ai nici o problema cu faptul ca el face accident sau mai cine stie ce prostie . ca sa poti radia masina de la financiar nu iti trebuie decat o copie dupa cartea masinii si copie dupa contractul de vanzare cumparare ......si timp
__________________
NU LASA SUDORU` SA-TI TUNEZE MOTORU`
yntisar24 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-11, 22:42   #11
dan781

Stage 1
 
Join Date: May 2011
Posts: 11
Default Re: Ofer Recompensa

Merci dar nu am nici un contract de V/C
dan781 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-11, 00:12   #12
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Ofer Recompensa

Faci cu un amic ceva! Sau preferi sa platesti in continuare de nebun sa fii tap ispasitor la tot ce poate fi implicata masina aia pe viitor? Mai ales ca ala care se plimba acum cu ea n-are vreo dovada ca a luat-o de la tine, stai calm nu ajungi "fetita".
A dat corectitudinea in noi...
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-11, 10:10   #13
mecanic.bmw

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 3
Default Re: Ofer Recompensa

salut vino cu cartea masini la biroul meu de acte auto si vor rezolva problema bucuresti calea vitan nr.281c la firma sc ERA CONTESA peste drum de fosta fabrica de lapte sau tel 0752300038 sigur te ajut si pe tine si multi alti proprietari cu diferite probleme.va asteptam cu drag
mecanic.bmw is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -