Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 19-07-06, 11:56   #1
ruller

Stage 5
 
ruller's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,515
Question logan vs o masina buna second-hand

am facut acest thread..deoarece multii se lauda cu loganu lor..da eu tot pe o masina nemteasca ma duc...poate fii second-hand...acuma sa vad ce ziceti voi...care e gandirea voastra...

sincer pe mine nu ma impresioneaza loganu cu nimica...mai bine aleg o masina nemteasca de 15-20 de ani ...in fine...
ruller is offline  
Old 19-07-06, 12:32   #2
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

Quote:
Originally Posted by RaZv
Logan-ul e o masina prosteasca Fratilor, nu va mai luati Logan Cumparati-va si voi masini nemtesti bune! Dacia n-are decat sa dea faliment DACIA SUX!
si anume... pe ce te bazezi cand spui asta? sau sunt doar vorbe aruncate de un necunoscator?
Hondarul is offline  
Old 19-07-06, 12:32   #3
Sphynx

Stage 3
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 116
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

Sunt de acord cu voi...mai bine iei o masina second-hand straina decat un Logan!
Sphynx is offline  
Old 19-07-06, 13:00   #4
PointMaster
4Wheels Member

Stage 5
 
PointMaster's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 708
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Opel]
[4Wheels]
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

deci am scris yo intr-un post cum e cu Loganu , asa ca NU, NU va cumparati Logan ca nu merita nici masina nici serviciile Dacia care sunt foarte proaste si se fac pe banii personali.
PointMaster is offline  
Old 19-07-06, 13:26   #5
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

oka vad ca lumea are ceva cu loganu dar uita ca nu toti isi permit sa isi cumpere o masina nemteasca noua.... dar oricum uita un lucru fundamental: DACIA LOGAN nu este o masina de blana sau sport.... este o masina de familie...oricum nu trebuie sa ai pretentii prea mari... aduceti-va aminte de SKODA... primele modele scoase cu VW nu erau chiar asa de grozave dar in timp s-au perfectionat si s-a ajuns chiar la octavia RS.... voi va luati asa de tare de dacia dar uitati ca chiar pe timpul lu' Ceashk dacia era cea mai po****ra masina nu neaparat fiindca era cea mai ieftina dar fiindca era si foarte po****ra si era destul de fiabila... acuma trebuie sa mai avem rabdare ca sa ajungem la un model de dacia care sa fie competitiv din toate punctele de vedere cu "masinile nemtesti"... nu va grabiti asa sa va luati de o masina autohtona... uitati ca aceasta marca a dat locuri de munca muultor romani si a adus multe beneficii tarii noastre, dacia fiind si exportata...
daca aveti ceva cu loganu, asta e.... dar sa nu va aud ca este o masina execrabila.... pe mine ma duce unde vreau si este destul de fiabila incat sa pot spune ca am curajul sa plec la drum lung cu ea fara sa il am pe tata (mecanic) langa mine...
__________________
fuzzy is offline  
Old 19-07-06, 14:04   #6
ruller

Stage 5
 
ruller's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,515
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

asa....eu nu ma refer ca nu e masina....te duce si un trabant pus la punct unde vrei....da este vb de calitate...sa cumperi un logan nou si sa fie ruginit?? lool..,,sau dinalea...dupa mine dacia ramane dacie....asta e parerea mea....uite masina mea...nu ca e o super masina..dar arata super bine la 20 de ani...nu am nici o rugina...nica...i-am facut motoru...merge de rupe tot....si cat am bagat in ea?cam 1000-2000 de euro...si un logan cat costa??7800-8000 de euro...doamne o groaza de bani dati aiurea...imi iau o masina nemtzeasca la second...in stare excelenta.....acuma na asta e parerea mea...aa si nu am nimica cu loganu..doar ca nu va mai laudati...atat tot...
ruller is offline  
Old 19-07-06, 14:22   #7
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

1- daca ma iei cu cat ai bagat in masina hai satzi spun cat trebuia sa bage un tov intr-un peugeot 406 break din 2000: 3-4000k euro...
2- una e o masina noua si alta e o masina sh.... nu compara fiindca sunt 2 lucruri diferite!!! masina aia sh nu stii cum te va tine, poate ai noroc, poate NU... niciodata nu stii sigur, chiar daca il stii pe proprietar...
3- rugina la masina noua cate cazuri ai auzit? fa te rog un procent ptr dacia si ptr alta marca... NU se intampla numai la dacia acest lucru... procentul este foarte mic dar s-a dovedit ca se poate intampla acest lucru si nu are legatura directa cu procesul de fabricatie ci numai cu modul in care au fost pastrate masinile la dealer...

P.S.: sincer ma cam plictisesc sa aud de masina ta de cat de buna e... am un tov cu espero vai de el si parca si masina aia suna mai bine ca a ta.... nu te mai lauda cu ea ca nu este o "stea"... e o masina care la vremea ei a fost destul de buna, azi inca mai este fiabila dar nu este extraordinara... si nu ma laud ci doar ma simt bine ca in masina MEA romaneasca am reusit niste performante pe care nu le atingeam cu berlina din '84... u cum te-ai simti daca ai trece de la opel-ul tau la un vectra 2006? bine, nu? ei bine asta-i senzatia mea... deci fiecare cu boala lui... dar daca nu ai nimic cu loganul spune asa, nu spune ca e o masina proasta... ai mers u cu loganul 900km in 2 zile si plina de bagaje prin toate gropile moldovei? masina a rezistat mai mult decat eroic... mie imi place masina asta si fiindca pare fiabila... mai ramane peste cativa ani sa vad daca imi schimb parerea...

NUMAI BINE!!!!!
fuzzy is offline  
Old 19-07-06, 14:47   #8
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

mey fuzzy .. eu cred ca esti mare fan golan .. ca peste tot unde potzi il sustzii ...

uite ... anu trecut un pirten si-a luat un logan nou nutz ... 1,4 benzinar ...
cat pot za zic ca are .. cateva mii de km .. si deja incepe sa sune cam ciudat si sa bata chestiile pe el ...

frate-meu si-a luat un sh .. ford focus 2003 adus din frantza ... deci .. aproximativ acelasi pretz ...
are 100 k km ... acolo si in cel putzin 50 k km aici ...
si ink e in stare perfecta .. nu auzi nik pe el .. nu bate nik ... merge lin ...
si oricum .. chiar de aia si frate-meu o zis ca nu as schimba f focusu` lui care e stock ... cu orice logan stock ... 1,6 full ...
nu se merita ... sincer ...
cel putin asta e parerea mea ...

ps. ... la faza ca e masina de familie ... si toate aste ... asta e scuza ca nu are performantze si nik nu ?

pps. .. dacia tot timpu` a fost in urma cu modelele din afara ... un ascona 1,6 benzina din 86 mergea mai bine ca o berlina 2000 ... deci ..
si argumentele alea ca in vreme aia de mai demul dacia era cea mai po****ra ... e falsa ... ca nu aveai acces la alte masini ... de aceea era asa po****ra ..

Last edited by Spark; 19-07-06 at 14:50.
Spark is offline  
Old 19-07-06, 14:59   #9
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

pey il sustin ca asta e masina pe care o am.... nu cred ca poti sa ai o masina si sa zici ca e proasta.... de ce ai mai luat-o nu? si faza cu dacia inainte de '89 spune-mi tu cine isi permitea dpv al banilor sa isi ia o masina straina... asa cu dacia era mult mai usor... dar performante nu poti spune ca are... eu compar uzina dacia cu skoda... doar ca skoda a inceput sa produca masini mai performante mai devreme.... eu cred sincer ca daca incepea dacia dezvoltarea inainte de skoda dacia era acuma mult mai buna decat skoda... si oricum masina de familie este si subaru forester si ia zimi daca se poate compara forester cu logan sau cu opel astra caravan (doar un exemplu...) deci pentru ce nivel de dezvoltare are uzina dacia loganul este o masina net superioara desi inca nu se poate compara cu alte marci consacrate (BMW, MERCEDES, AUDI, FORD)
fuzzy is offline  
Old 19-07-06, 15:22   #10
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

pai ... ba da ... potzi sa ai masina si sa zici ca e proasta ...
eu am dacie dina ai veche .. si sustzin ca e fosrte proasta ...

si eu as zice ca problema loganului e direct de la sursa .. adik .. se fabrica intr-o maniera balcanica ... si asa va ramane ... asa ca prea stralucit nu o sa fie niciodata ..

la faza cu foresteru` si astea edja ai cam exagerau .. ca nu intra cam in aceeasi gama de pretzuri

si nu sunt de acod cu patriotismu` asta ... ca nah` .. dak e dacie .. e facuta de noi .. asa ca ne multzumim cu ea asa cum e ... cand o sa avem pentru ce sa o laudam o sa laudam .. pana atunci nu o ridicatzi in slavi .. pls
parerea mea .. e ca sufera cu calitatea si cu finisajele ... in mare parte
Spark is offline  
Old 19-07-06, 15:24   #11
Cr1Sty_xxl

Stage 4
 
Cr1Sty_xxl's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 265
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

ruller era si timpu..) ca vad ca de la o vreme in coace vi sa suit vedetismu la cap cu Sloganurile voastre.) si cu vitezele alea supersonice....am mai zic si o sa mai zic.."daca or auzi nemti ca sloganu ia 200..cred ca ar inkide toate uzinele..de la ei din tara unde se fac masini...NICIODATA fac "Slogan"
Cr1Sty_xxl is offline  
Old 19-07-06, 15:34   #12
59AFA

Stage 5
 
59AFA's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 978
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

avantajul care il ofera un logan este faptul k este masina noua....una e sa ai o masina noua si alta e sa iti iei masina la sh , chiar dak sunt muuuuuuult peste logan...unii pur si simplu se simt bine in ce e al lor de la bun inceput...pararea mea..nici eu nu as da 8000 E pe un logan
__________________
--------------------------------
Renault Clio 1.5 dci
Renault Megane II 1.9 dci
Renault Clio Sport 2.0 16v

--------------------------------
59AFA is offline  
Old 19-07-06, 15:39   #13
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

me neighet ...
Spark is offline  
Old 19-07-06, 15:58   #14
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

personal nu cred ca e o afacere buna sa cumperi un sh cu vreo 200000km reali si apoi sa bagi bani in el la logan nu poti sa te astepti la performantza pentru ca e o masina de familie si nu a fost facuta pentru fuga daca vrei fuga cumperi una sport , am mers cu toate versiunile de motorizare de pe logan si pot sa spun ca 1,5 dci ma impresionat desi are doar 65 de cai daca sti sa o conduci face fata dar sa nu te astepti la miracole , 1,4 mpi cam prea puturos , 1,6 mpi are un pic de vlaga dar nu va ganditi la masina sport, dar ca sa vezi ce poate tre sa sti sa si sofezi nu doar din vorbe pentru ca intre volan si pedala mai e si soferul , noua motorizare va da loganului un plus de viteza dar pana la a fi considerata masina sport mai e cale lunga pentru ca masina a fost conceputa pentru familie nu pentru fuga, pentru cei care au acei bani si care pot cumpara cu banii jos cred ca aceia vor lua alta masina sh dar cei care sunt in postura de a plati o rata nu cred ca isi vor permite sa ia un sh si apoi sa bage bani in el si aici nu ma refer la faptul ca masina sh se strica ci la consumabile :ulei filtre , placute discuri amortizoare etc...loganul e o masina de buget cu un pret relativ mic fata de concutrentza da sa nu ne gandim la cine stie ce limuzina cu cinestie ce dotari . si avand in vedere ca e noua mai beneficiaza si de garantie chiar daca servicile nu sunt tocmai de nota zece peste tot
p_vio46 is offline  
Old 19-07-06, 16:11   #15
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: logan vs o masina buna second-hand

Eu cu Loganul meu nu am nici o problema, cu toate ca il am de 2 ani. SI pot sa spun ca l-am dus si la ilegale, si pe drumuri de tara si in oras,adica nu l-am tinut bibelou in parcare.Ba chiar ... am intrat cu 120 intr-un copac si nu aveam centura. Am scapat doar cu capu spart si atat. Masina a fost reparata si acelasi comportament ireprosabil are. Sa fie al meu un Logan mai special? Nu cred. Pt ca si al meu a venit cu o defectiune la calculatorul de bord dar a fost remediata problema pe loc, in service-ul reprezentantei. Eu am mai spus-o si in alt thread:dak e sa ai noroc de o masina buna...ai. Acum nu stiu cat de mult se respecta treaba cu perioada de rodaj. La mine s-a respectat cu strictete pot spune.
Si in legatura cu alternative second hand....eu as vrea sa fac o paralela cu fetele....una e sa o iei virgina si alta e sa o iei .... stiti voi cum.
__________________
I rise and u FALL!!!
dexter_20 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -