Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 06-07-06, 23:26   #1
DyZ
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
DyZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,520
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
Default Motor Segmentat!

Salut! am facut acest topic pt ca doresc sa aflu ce inseamna asta ... nu am prins inca noitunea de motor segmentat... daca e cineva care se pricepe si reuseste sa imi explice si mie
__________________
xox
DyZ is offline   Reply With Quote
Old 07-07-06, 00:27   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Motor Segmentat!

Quote:
Originally Posted by DyZ
Salut! am facut acest topic pt ca doresc sa aflu ce inseamna asta ... nu am prins inca noitunea de motor segmentat...

Segmentii sint inelele metalice de pe pistoane.Segmentarea inseamna schimbarea lor .Asta presupune demontarea chiulasei,a baii de ulei si in final al ansamblului biela-bolt-piston-segmenti.
Segmantarea nu este intotdeauna o alegere fericita.Pt. ca aceasta operatiune sa aiba succes trebuie masurata uzura cilindrului (si implicit a pistonului) pt. a se incadra intre anumite tolerante.
La solutia segmentarii se ajunge in cazul masurarii compresiei si aceasta nu este corespunzatoare.Insa segmentii nu sint singura cauza a compresiei diminuate ci si supapele care nu inchid bine.De aceea cine face doar segmentare este un cirpaci.Pt. rezultate optime trebuiesc rectificate supapele,schimbate simeringurile lor,de cele mai multe ori trebuiesc schimbati si cuzinetii si chiar boltul pistonului,daca nu chiar intregul ansamblu piston-bolt-piston.La demontarea motorului trebuie masurate cu grija fiecare piese si in functie de asta se hotareste sa se repare,ce anume sa se schimbe ,uneori chiar motorul integral.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 07-07-06, 20:22   #3
DyZ
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
DyZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,520
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
Default Re: Motor Segmentat!

ms turbojack ... de mult eram in enigma asta
DyZ is offline   Reply With Quote
Old 11-07-06, 08:22   #4
mae

Stage 5
 
mae's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 441
Default Re: Motor Segmentat!

si daca mai masori un pic sar putea sa schimbi masina cu totul ) )
mae is offline   Reply With Quote
Old 12-07-06, 09:34   #5
nervoss

Stage 1
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 17
Wink Re: Motor Segmentat!

Quote:
Originally Posted by mae
si daca mai masori un pic sar putea sa schimbi masina cu totul ) )
penal de tare!!! dar cum zice romanu` : las`o bah, ca merge asa!
o fi segmentat`o si el la vre`un nene in garaj!
nervoss is offline   Reply With Quote
Old 06-03-09, 12:07   #6
vandomankan

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 61
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Motor Segmentat!

nu mai fiti mey asa rai....a intrebat si omu'...
chiar si eu sunt interesat de cateva detalii...adica ma intereseaza rezultatul: ce efecte negative vor aprarea dupa un segmentat?(in cazul in care s-a facut treaba buna)
vandomankan is offline   Reply With Quote
Old 07-06-09, 10:37   #7
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Motor Segmentat!

Garnitura chiulasa,segmenti (preturi gasesti la orice magazin de piese),rectificat plan chiulasa ,chiar supapele ,la care mai adaugi manopera ce poate fi de la cateva beri la 5-6oo RON.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 08-06-09, 00:37   #8
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Motor Segmentat!

segmentarea se face in mod special la o masina cu grad de uzura mare si asta numai daca doresti s a o vinzi ..... dar sa o ti pt tine spun si eu acelasi lucru nu merita pt ca ce faci acolo este o cirpeala care nu o s a tina prea mult ....
o masina segmentata nu trebuie cumparata .
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 09:17   #9
cipri4n

Stage 4
 
cipri4n's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 171
Default Re: Motor Segmentat!

Quote:
Originally Posted by FIGHET View Post
segmentarea se face in mod special la o masina cu grad de uzura mare si asta numai daca doresti s a o vinzi ..... dar sa o ti pt tine spun si eu acelasi lucru nu merita pt ca ce faci acolo este o cirpeala care nu o s a tina prea mult ....
o masina segmentata nu trebuie cumparata .
explica te rog dc nu o sa tina ca nici eu nu stiu prea multe despre subiectul asta.
multumesc.
cipri4n is offline   Reply With Quote
Old 23-06-09, 07:33   #10
nikoas

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 4
Default Re: Motor Segmentat!

Hmmm, ciudat totusi...sa inteleg ca daca pica segmenti la un motor sa nu o segmentez?!!...si care ar fi solutia!!-fier vechi?!!- )
nikoas is offline   Reply With Quote
Old 23-06-09, 08:09   #11
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Motor Segmentat!

de obicei pui segmenti pe un motor cand o da pe ulei si incepe sa dea fum... pt ca ajunge uleiul in camera de ardere...

la o reparatie de motor schimb automat garnituri (chiulasa, evacuare, admisie si ce mai are pe acolo), de multe ori schimbi si pistoane, bolturi, eventual de reparatie 1 sau chiar mai mult, schimbi cuzineti de biela, tot asa R1 daca e nevoie, poate chiar axe came, supape, cu ghiduri, cu simeringuri, schimbi distributie

daca piesele sunt de calitate o sa tina motorul chiar tot atatia km cat are pana atunci
__________________
Opel Vectra C Z18XER
Volkswagen Transporter T4 AAB .... 5 in linie...
XoRRo is offline   Reply With Quote
Old 29-08-12, 23:57   #12
charnabon

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 1
Question Re: Motor Segmentat!

Salut baieti,am si eu o problema si va rog sa ma ajutati cu sfaturi.Locuiesc in Anglia si am un vw caddy din 2005,motor 2.0 sdi.de la o vreme consuma tot mai mult ulei,mult tare si nu constant,chiar un litru la 100 km.Am fost la mecanic si a zis ca e motorul dus si trebuie schimbat,ca asa e aici,nu desface nimeni motoare,le schimba si costa minim 850 de lire.Sint curios cat costa in romania,daca e sa il schimb.
Masina merge bine,trage bine,nu consuma motorina multa,normal si scoate un fum alb,intepator,doar cand o calc mai tare.Ulei nu am vazut sa curga,motorul pare curat,dar poate nu am vazut eu,multumesc anticipat.
charnabon is offline   Reply With Quote
Old 19-12-14, 16:54   #13
oakeBMW

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 5
Default Re: Motor Segmentat!

Salut, vreau sa secmentez si eu un 525 tds din 97' imi scuipa tot uleiul pe la o mica gaurica de la joja de subpresiune.....knd accelerez tare il da pe tot afara...Cam cat m ar duce cu totul ...tot ce trebuie schimbat prin el...chiar daca nu e stricat tot...mai mult sau mai putin.
oakeBMW is offline   Reply With Quote
Old 25-01-15, 12:27   #14
bogdan.bmw

Stock
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 3
Default Re: Motor Segmentat!

Quote:
Originally Posted by oakeBMW View Post
Salut, vreau sa secmentez si eu un 525 tds din 97' imi scuipa tot uleiul pe la o mica gaurica de la joja de subpresiune.....knd accelerez tare il da pe tot afara...Cam cat m ar duce cu totul ...tot ce trebuie schimbat prin el...chiar daca nu e stricat tot...mai mult sau mai putin.
Prima data du chiuloasa la verificat, sigur e ovalizata si iti sufla in baie ,de aia arunca ulei pe langa joja
bogdan.bmw is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -