Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale masini (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini.html)
-   -   Motor Segmentat! (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini/20048-motor-segmentat.html)

DyZ 06-07-06 23:26

Motor Segmentat!
 
Salut! am facut acest topic pt ca doresc sa aflu ce inseamna asta ... nu am prins inca noitunea de motor segmentat... daca e cineva care se pricepe si reuseste sa imi explice si mie :D

turbojack 07-07-06 00:27

Re: Motor Segmentat!
 
Quote:

Originally Posted by DyZ
Salut! am facut acest topic pt ca doresc sa aflu ce inseamna asta ... nu am prins inca noitunea de motor segmentat...


Segmentii sint inelele metalice de pe pistoane.Segmentarea inseamna schimbarea lor .Asta presupune demontarea chiulasei,a baii de ulei si in final al ansamblului biela-bolt-piston-segmenti.
Segmantarea nu este intotdeauna o alegere fericita.Pt. ca aceasta operatiune sa aiba succes trebuie masurata uzura cilindrului (si implicit a pistonului) pt. a se incadra intre anumite tolerante.
La solutia segmentarii se ajunge in cazul masurarii compresiei si aceasta nu este corespunzatoare.Insa segmentii nu sint singura cauza a compresiei diminuate ci si supapele care nu inchid bine.De aceea cine face doar segmentare este un cirpaci.Pt. rezultate optime trebuiesc rectificate supapele,schimbate simeringurile lor,de cele mai multe ori trebuiesc schimbati si cuzinetii si chiar boltul pistonului,daca nu chiar intregul ansamblu piston-bolt-piston.La demontarea motorului trebuie masurate cu grija fiecare piese si in functie de asta se hotareste sa se repare,ce anume sa se schimbe ,uneori chiar motorul integral.

DyZ 07-07-06 20:22

Re: Motor Segmentat!
 
ms turbojack ... :) de mult eram in enigma asta

mae 11-07-06 08:22

Re: Motor Segmentat!
 
si daca mai masori un pic sar putea sa schimbi masina cu totul :)) :))

nervoss 12-07-06 09:34

Re: Motor Segmentat!
 
Quote:

Originally Posted by mae
si daca mai masori un pic sar putea sa schimbi masina cu totul :)) :))

penal de tare!!! dar cum zice romanu` : las`o bah, ca merge asa! :lol:
o fi segmentat`o si el la vre`un nene in garaj!

vandomankan 06-03-09 12:07

Re: Motor Segmentat!
 
nu mai fiti mey asa rai....a intrebat si omu'...
chiar si eu sunt interesat de cateva detalii...adica ma intereseaza rezultatul: ce efecte negative vor aprarea dupa un segmentat?(in cazul in care s-a facut treaba buna)

turbojack 07-06-09 10:37

Re: Motor Segmentat!
 
Garnitura chiulasa,segmenti (preturi gasesti la orice magazin de piese),rectificat plan chiulasa ,chiar supapele ,la care mai adaugi manopera ce poate fi de la cateva beri la 5-6oo RON.

FIGHET 08-06-09 00:37

Re: Motor Segmentat!
 
segmentarea se face in mod special la o masina cu grad de uzura mare si asta numai daca doresti s a o vinzi ..... dar sa o ti pt tine spun si eu acelasi lucru nu merita pt ca ce faci acolo este o cirpeala care nu o s a tina prea mult ....
o masina segmentata nu trebuie cumparata .

cipri4n 17-06-09 09:17

Re: Motor Segmentat!
 
Quote:

Originally Posted by FIGHET (Post 2389098)
segmentarea se face in mod special la o masina cu grad de uzura mare si asta numai daca doresti s a o vinzi ..... dar sa o ti pt tine spun si eu acelasi lucru nu merita pt ca ce faci acolo este o cirpeala care nu o s a tina prea mult ....
o masina segmentata nu trebuie cumparata .

explica te rog dc nu o sa tina ca nici eu nu stiu prea multe despre subiectul asta.
multumesc.

nikoas 23-06-09 07:33

Re: Motor Segmentat!
 
Hmmm, ciudat totusi...sa inteleg ca daca pica segmenti la un motor sa nu o segmentez?!!...si care ar fi solutia!!-fier vechi?!!- :))

XoRRo 23-06-09 08:09

Re: Motor Segmentat!
 
de obicei pui segmenti pe un motor cand o da pe ulei si incepe sa dea fum... pt ca ajunge uleiul in camera de ardere...

la o reparatie de motor schimb automat garnituri (chiulasa, evacuare, admisie si ce mai are pe acolo), de multe ori schimbi si pistoane, bolturi, eventual de reparatie 1 sau chiar mai mult, schimbi cuzineti de biela, tot asa R1 daca e nevoie, poate chiar axe came, supape, cu ghiduri, cu simeringuri, schimbi distributie

daca piesele sunt de calitate o sa tina motorul chiar tot atatia km cat are pana atunci

charnabon 29-08-12 23:57

Re: Motor Segmentat!
 
Salut baieti,am si eu o problema si va rog sa ma ajutati cu sfaturi.Locuiesc in Anglia si am un vw caddy din 2005,motor 2.0 sdi.de la o vreme consuma tot mai mult ulei,mult tare si nu constant,chiar un litru la 100 km.Am fost la mecanic si a zis ca e motorul dus si trebuie schimbat,ca asa e aici,nu desface nimeni motoare,le schimba si costa minim 850 de lire.Sint curios cat costa in romania,daca e sa il schimb.
Masina merge bine,trage bine,nu consuma motorina multa,normal si scoate un fum alb,intepator,doar cand o calc mai tare.Ulei nu am vazut sa curga,motorul pare curat,dar poate nu am vazut eu,multumesc anticipat.

oakeBMW 19-12-14 16:54

Re: Motor Segmentat!
 
Salut, vreau sa secmentez si eu un 525 tds din 97' imi scuipa tot uleiul pe la o mica gaurica de la joja de subpresiune.....knd accelerez tare il da pe tot afara...Cam cat m ar duce cu totul ...tot ce trebuie schimbat prin el...chiar daca nu e stricat tot...mai mult sau mai putin.

bogdan.bmw 25-01-15 12:27

Re: Motor Segmentat!
 
Quote:

Originally Posted by oakeBMW (Post 5767201)
Salut, vreau sa secmentez si eu un 525 tds din 97' imi scuipa tot uleiul pe la o mica gaurica de la joja de subpresiune.....knd accelerez tare il da pe tot afara...Cam cat m ar duce cu totul ...tot ce trebuie schimbat prin el...chiar daca nu e stricat tot...mai mult sau mai putin.

Prima data du chiuloasa la verificat, sigur e ovalizata si iti sufla in baie ,de aia arunca ulei pe langa joja ;)


All times are GMT +2. The time now is 04:43.

- Copyright 2026 4Tuning