Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 10-08-09, 16:44   #31
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
proasta e toata europa civilizata care isi cumpara masini noi in leasing , si voi astia care le cumparati toate bijuteriile cu "clime bizonice" sunteti baieti destepti .
scuze ca te intrerup...dar...ce conditii de munca au aia din vest, ce salarii au,cate avantaje au,cat ii ajuta statul pe iei??????dar noi...ce sa facem(romanii)chiar crezi ca nu le-ar convenii la toti sa cumpere masini nou full???asa de mila de sila tot a reusit sa mai stranga ceva bani si s-a dus omu sa-si ia si el un opel astra( examplu)decat sa isi ia un logan nou in leasing la aceeasi bani.Acum depinde si de felul de gandire al fiecaruia dar sunt sigur ca mai sunt care gandeasc ca mine.Numai bine
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 10-08-09, 17:02   #32
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

cand vei considera masina o necesitate si nu un moft , iti vei da seama ca o masina mai noua (Logan) fata de un opel astra sh la acelasi pret ,are un cost de intretinere mai mic decat opelu . si exemplu tau cu opel astra e unul modest , stim cu totii ca romanu aspira la bmw e36, e34-bizonic s a m d

eu am preferat un 407 cumparat de nou in locu unui BMW E60 sh , normal in ochii multora nu am facut o alegere buna .

din partea mea pt tine si a celor care mai sunt ca tine va doresc multa bafta cu genu asta de masini , da macar sa nu va mai plangeti pe forumuri ca va cad turbine , cutii , motoare si costa mult intretinerea si nu aveti bani
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 10-08-09, 22:35   #33
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Altcineva care merge pe premiza, decat sa conduc o dacie, mai bine imping un bmw.

P.S. Si tata Ileana era superba acum 40 de ani cu un corp tras printr-un inel si super dotata. Ai alege-o pe ea sau o fetiscana de 20 de ani mai putin dotata acum?
Uite de ce platim taxe de inmatriculare, impozite, rovignete,cetateni onesti, supusi docili si creduli:

https://forum.4tuning.ro/27-discutii-...-000-euro.html

Dacia Logan, masina suprema, excelenta pentru politie care are nevoie de masini rapide si fiabile, rahaturi de Dacii la preturi de M5.

Eu as refuza sa imi cumpar dacie/citroen/renault din principiu ca stiu ale cui sunt firmele care le produc/importa/distribuie, aka rahatii de la guvernare care ne *** cu taxe prohibitive la sh de import ca sa le cumparam masinile din afacerile proprii, ma scarbeste tara asta si mai ales oamenii care pun botu' la vrajeala guvernamentala, ne meritam soarta frate.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 02:11   #34
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Uite de ce platim taxe de inmatriculare, impozite, rovignete,cetateni onesti, supusi docili si creduli:

https://forum.4tuning.ro/27-discutii-...-000-euro.html

Dacia Logan, masina suprema, excelenta pentru politie care are nevoie de masini rapide si fiabile, rahaturi de Dacii la preturi de M5.

Eu as refuza sa imi cumpar dacie/citroen/renault din principiu ca stiu ale cui sunt firmele care le produc/importa/distribuie, aka rahatii de la guvernare care ne *** cu taxe prohibitive la sh de import ca sa le cumparam masinile din afacerile proprii, ma scarbeste tara asta si mai ales oamenii care pun botu' la vrajeala guvernamentala, ne meritam soarta frate.
Nu vad legatura intre a cumpara un logan si cum au vrut sefii politiei sa-si umple buzunarele din comisianele ce le reveneau daca se cumpara acel lot de masini.

Nimeni nu te obliga sa cumperi dacie/citroen/renault .sunt atatea alte marci de masini in afara de cele enumerate de tine. dar in mentalitatea ta e exact ca si cum ar zice un arab ca nu mai cumpara coca cola ca propietarul e evreu, sau americanii sa inceapa sa mearga pe bicicleta numai sa nu cumpere petrolul arab deoarece cu acei bani obtinuti din petrol vor fii finantati teroristii sau ma rog ce-or fi ei.

Fara suparare colegul, dar cand vei ajunge la o anumita maturitate iti vei da seama de ce oamenii mai maturi ca ani si gandire se orienteaza spre masini noi, indiferent de marca lor, si nu sar precum unii pusti pe primul BMW bizonic, ca doar e bmw.Crede-ma, anii isi pun amprenta pe orice masina, si indiferent de marca ei...uzura va aparea si atunci sa vezi cum faci coada la dezmembrari. Inca la noi , masina e un moft sau un stil de viata. Ma uit in vest unde rar vezi o masina de lux sau un suv pe strazi. Oare oamenii sunt mai saraci in Germania, Italia sau ma rog, oricare alt stat european?Nu cred ca si la ei, unii au masini mai scumpe decat casa in care locuiesc.

Last edited by 300zxtt; 11-08-09 at 02:21.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 02:57   #35
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Legatura este ca statul roman care mi-a pus prima data taxe de viol si jeapca in forma taxei de prima inmatriculare(care chipurile protejeaza industria autohtona producatoare de masini aka O FIRMA PRIVATA + alte afaceri cum ar fi concesionari citroen gen tariceanu care vai, a fost prim ministrul si intemeietorul respectivei taxe, mi se pare cam cusuta cu ata alba toata situatia asta dar oi fi paranoic) imi mai trage o data la muie, ma mai fura odata cu loganuri de 70 de mii prin reprezentantii lui din MAI si MI unde se duc banii mei din taxe si impozite, nu mi se pare deloc normal ce se intampla, daca tie situatia asta ti se pare ok inseamna ca te-ai maturizat in termeni de otet, nu de vin. Taxa aia a fost pusa de niste oameni cu interese personale foarte clare care beneficiaza de ea, nu a fost pusa pentru binele "populatiei", asta e demagogie care prinde la batrani si la cei prea naivi sau saraci cu duhul, cum preferi.

In alta ordine de idei, dupa logica ta deformata de ce e anormal sa iti poti cumpara o masina mai ieftina la mana a doua din germania(neavand bani de una noua evident) in loc de una noua mult mai scumpa de aici?

Iarasi,de ce sa nu iti iei o masina sh rulata in germania si intretinuta in germania, nu hingherita in romania care e paris dakkar fata de autobahn si cu cei mai prosti si iresponsabili mecanici, cel mai prost combustibil?De ce ti se pare normal sa fie mult mai scump un vw de 5 ani cumparat din Germania fata de aceeasi masina cu aceeasi vechime cumparata din Romania?

Logica ta functioneaza se pare numai la germanii pe care i-ai vazut cu masini normale, romanii mai saraci nu au dreptul sa isi ia masini mai ieftine si mai bune second hand(cred ca esti de acord ca un sh de 5 ani din germania nu are nici o legatura cu un sh de 5 ani rulat numai in romania)) pentru ca asa decretezi tu, toti isi cumpara masini mai scumpe decat apartamentele/casele in care locuiesc, pai scuza-ma dar traim in realitati diferite sau o arzi prea mult prin campinguri sau printre boschetari .

Nissan 300zx care btw e o masina veche si performanta, un cazan cum spui tu pe care totusi il admiri si probabil ti-l doresti dar nu poti sa ti-l iei pentru ca e taxa de inmatriculare 14 000 de euro printre altele nu te face sa te gandesti ca poate nu e chiar totul asa roz cum zugravesti tu si poate esti putin ipocrit?

Last edited by a3ds; 11-08-09 at 03:25.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 06:39   #36
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Hai sa facem putina istorie ....

Prima restrictie la inmatriculare dupa anii 90 a fost treaba cu "mai veche de 8 ani nu se inscrie" .... in perioada aia au inceput timid dar sigur sa apara repatrieri, fundatii non profit, asociatii de revolutionari .... etc etc .. Toata lumea milita pentru cate o cauza mai mult sau mai putin nobila si deschidea cate o fundatie sa mai ajute cate o categorie defavorizata

Apoi inexplicabil au aparut alte doua ciudatenii .... foarte multe masini cu 12B se umpluse de cetateni straini rezidenti pe aici ...numai mercedesuri si BMW uri aveau ... ce vremuri .... si nu in ultimul rand toata lumea care se respecta avea o masina de piese in curte care culmea era de 3 ori mai daramata ca aia cu care se circula si de obicei era si aceiasi culoare si cat mai apropiata ca an de fabricatie .... de ce ???? cine stie .....

Stiu seturi de acte care au ajuns sa ingroape si 3-4 caroserii .....

Evident vremurile au evoluat si anii in care celebrul Soare facea dosare penale la baieti prin Bucuresti au trecut ....

Cand a aparut schema cu Euro3 ul prin anii 2000 au inceput sa rasara ici colo numere straine care de care mai valabile ... si de aici pana la inmatricularea pe BG sau numere "valabile" in masa nu a mai fost decat un pas foarte mic ...

Asa ca morala e simpla ... cine a vrut sa-i aduca / puna in curculatie o masina foarte ieftin / gratis a gasit solutia ... Sunt convins ca romanii vor gasi mereu solutii sa se descurce si clasicele pisicutze 316i de spania nu vor disparea din peisaj .... defapt daca stau bine sa ma gandesc au cam inceput sa dispara ... dar asta pentru ca vine tare din urma e46-le 316i cu numere de Lichtenstein !!!
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 19:32   #37
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
tariceanu imi mai trage o data la muie, ma mai fura odata cu loganuri de 70 de mii de euro


Din postul tau nu reiese nimic constructiv, ci doar ai afisat imaginea unei persoane frustrate sau cu alte declinatii sexuale fata de oamenii normali.Sincer, nu ma intereseaza viata ta sexuala cu Tariceanu.


Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
In alta ordine de idei, dupa logica ta deformata de ce e anormal sa iti poti cumpara o masina mai ieftina la mana a doua din germania(neavand bani de una noua evident) in loc de una noua mult mai scumpa de aici?

Pt ca eu totusi am mai multa experienta in asa ceva si stiu ca mos craciun si masini ieftine si bune nu exista, iara cine vinde o masina, nu o vinde de buna si doar vrea sa scape de ea fiind de multe ori o epava. Daca ai fi trecut macar odata granita ai fi observat asta,pt ca, o masina buna in Germania costa chiar mai mult decat una inmatriculata in Romania.Dar universul tau se limiteaza doar la E36 pe care-l preferi sa-l impingi si sa cauti placute second pe la dezmembrari decat sa te gandesti la ceva mai nou si mai sigur.


Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Nissan 300zx care btw e o masina veche si performanta, un cazan cum spui tu pe care totusi il admiri si probabil ti-l doresti dar nu poti sa ti-l iei pentru ca e taxa de inmatriculare 14 000 de euro printre altele nu te face sa te gandesti ca poate nu e chiar totul asa roz cum zugravesti tu si poate esti putin ipocrit?

Il admir si chiar detin trei exemplare inmatriculate.Dar totusi, e o masina veche si uzata moral si tehnic. Apropos, taxa e de 8400e.

Last edited by 300zxtt; 11-08-09 at 19:35.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 21:20   #38
Alex_cristocea

Stage 5
 
Alex_cristocea's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 671
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
nu. mai bine strangi bani si iti iei pe leasing ceva nou, decat un cazan de golf 3 care lasa norul de fum in urma. ma deranjeaza ca la tot pasul ma umple de fum cate un rahat de masina luata din germania pe principiul "frate e bmw sau e golf". chiar e, dar multe dintre ele sunt CAZANE.
decat sa dai 5000 de euro pe o masina de spalat pe care scrie bmw si dupa inca 30.000 km pica toata, mai bine bagi 4000 avans spre exemplu la un suzuki swift si dupaia platesti pe luna o rata de 130 eur 4 ani.
desigur sunt si unii care au grija de masinile lor... si exista bmw-uri din '89 care sunt ca noi, dar marea majoritate nu stiu sa si le ingrijeasca si ajungem sa avem toate rablele europei pe strazi.
E usor sa generalizezi sa sa spui ca toate masinile vechi sunt rablele europei. Insa sa stiu ca sunt masini "vechi" care isi merita bani si nu sunt chiar cazane cum iti place tie sa spui. La vremea cand loganu cu aer si abs era 7000e eu am ales sa dau bani astia pe un porsche de 21 de ani, inmatriculat ce e drept si ghici ce in 4 ani nu am ramas nu m-a lasat pe drum niciodata. Am mai schimbat una alta in 4 ani avand in vedere ca e singura masina si merg numai cu ea dar la orice masina mai pica piese in 4 ani. Si acum ma uit inapoi si ma bucur pentru ca nu am muncit pentru banci si casco si revizi la dealer ( care sunt un fel de "taxe de protectie") in ani astia si daca vand maine masina iau tot 7000 pe ea. Tu cand o sa-ti termini ratele la swift si o sa tragi linie o sa vezi ca daca vrei sa o vinzi nu mai iei nici jumatate din cat ai dat pe ea. Nu o spun cu rautate dar astea sunt preturile si conditile actuale. Din asta exista taxa de imatriculare - ca sa te constranga sa iti iei o masina noua.Un prieten de-al meu avea o vorba - " Decat 50 de ani cioara mai bine 10 vultur" .
__________________
87' 944 Turbo
Alex_cristocea is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 21:39   #39
addicted2trance

Stage 5
 
addicted2trance's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 313
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Taxa de inmatriculare este o aberatie si banii se recupereaza in instanta desi dureaza si e dureros. Cei care va plangeti de "Cazane" poluante aduse de dincolo, nu uitati ca circula mii de cazane inmatriculate in romania de zeci de ani bine mersi, nu mai zic autobuze, camioane antice care rup alveola in plaman.

Masinile aduse de afara in stare tehnica precara ca si cele autohtone in aceeasi stare ar trebui oprite cu RAR/ITP, iarasi, daca aleg o masina din 90 non euro de ce nu am optiunea sa mi-o fac euro 4 si sa fiu considerat la fel de poluant ca o masina de fabricatie mai recenta? RAR-ul nostru din evul mediu nu recunoaste TUV-ul nemtilor, la nemti poti sa ti faci upgrade de euro fara nici o problema, de ex. d2-e4.

Iar ca sa fiu ontopic, adevarul e ca cei care si-au adus masini inainte de dublari si triplari si au ajuns sa nu isi mai permita sa inmatriculeze masinile au recurs la solutii disperate gen fals in acte etc. Traim in ultima tara cu ultimii oameni.
punct ochit, punct lovit! daca ar exista aceasta optiune cu siguranta multi si-ar face masinile euro4, dar cum la noi nu conteaza daca faci un bine, ci conteaza sa fii jecmanit in toate institutiile publice in care calci, cu siguranta vor mai dura ani buni pana sa apara si la noi optiunea asta... e problema mea daca de mic am vrut urs sau cine stie ce golf 1 2 3, si asta vreau sa conduc...
addicted2trance is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 23:29   #40
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Partea proasta e ca sunt oameni care pun botu' la vrajeala guvernamentala, oameni relativ tineri ca la bosorogi nu am sperante, oameni carora li se pare normal ce se intampla in tara asta uitata de Dumnezeu, viitorul nu suna bine deloc.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 23:42   #41
ME.Beast

Stage 5
 
ME.Beast's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 587
Member of:
[Moderators]
[LANCIA]
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
nu. mai bine strangi bani si iti iei pe leasing ceva nou, decat un cazan de golf 3 care lasa norul de fum in urma. ma deranjeaza ca la tot pasul ma umple de fum cate un rahat de masina luata din germania pe principiul "frate e bmw sau e golf". chiar e, dar multe dintre ele sunt CAZANE.
decat sa dai 5000 de euro pe o masina de spalat pe care scrie bmw si dupa inca 30.000 km pica toata, mai bine bagi 4000 avans spre exemplu la un suzuki swift si dupaia platesti pe luna o rata de 130 eur 4 ani.
desigur sunt si unii care au grija de masinile lor... si exista bmw-uri din '89 care sunt ca noi, dar marea majoritate nu stiu sa si le ingrijeasca si ajungem sa avem toate rablele europei pe strazi.

Da?! Uite, hai să-ţi zic o fază. Un prieten de-al tatălui şi-a luat maşina pe banii băncii, a plătit aproximativ 500 de milioane din datoria care a facut-o la bancă...şi ..cu 3 magazine(nu pot specifica unde) a dat faliment. I-au ridicat maşina, şi cu ce s-a ales!? 500 de milioane zburaţi aiurea şi fără maşina. DECI, concluzia este că?!
Mai bine o māna 2-a din Germania sau..ce se iveşte..cunoscătorii de maşinii ştiu că īncă se pot găsii maşini bune la māna 2-a..la nişte scoruri ..acceptabile.
ME.Beast is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 01:18   #42
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Logica elementara spune ca cei care isi cumpara masini vechi si ieftine nu au bani de astea noi si scumpe, problema e discriminarea, prin taxele astea de rahat la seconduri din afara esti obligat sa iti iei 1)o masina noua si proasta din Romania aka Dacia Logan&comp sau un sh forjat facut praf tot din romania deci back to punctul 1.

Desigur asta e parerea mea si nu trebuie sa fie nimeni de acord cu ea, anume ca Logan e CRAP, ca si Clio, Megane, C3 C4, 307 407, in general minunile industriei frantuzesti producatoare de automobile care, ca o intamplare ce spune multe despre respectivul concern, lipseste cu DESAVARSIRE de pe cea mai concurentiala piata auto din lume, aceea a statelor unite. Si iar, ca din intamplare, respectivele firme au concesionari prin guvernele Romaniei, sefi de partide politice, etc.

Repet, e doar parerea mea, poate sunt eu nebun dar ar trebui ca si nebunii din Romania sa aiba aceleasi drepturi cu ceilalti nebuni din alte tari anume sa isi cumpere masini de unde vor ei FARA DISCRIMINARE.

Last edited by a3ds; 12-08-09 at 01:20.
a3ds is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -