Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 21-07-09, 14:01   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal


Nu ai bani sa platesti imensa taxa de inmatriculare auto impusa de guvern? Unii dintre noi au gasit rezolvarea: falsifica chitantele cerute ca dovada a platii taxei. Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV) a intuit ca ar putea fi inselata si, verificand 165.000 de chitante, a descoperit, in perioada 15 mai - 15 iulie, 385 de falsuri.

Astfel, în 322 de situaţii s-a deschis dosar penal şi a fost anulată înmatricularea, iar alte 58 de cazuri sunt, încă, în faza de cercetare, anunta institutia de profil.

DRPCIV avertizeaza ca cercetarile vor continua şi în perioada următoare.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	taxa-auto-de-prima-inmatriculare.jpg
Views:	178
Size:	10.9 KB
ID:	1015317  
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 14:08   #2
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Mi se pare ceva tipic romanesc. Cine nu are bani de taxa ar trebui sa se orienteze spre o masina mai ieftina...
Bong is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 14:12   #3
Mune

Stage 1
 
Join Date: May 2008
Posts: 18
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
Mi se pare ceva tipic romanesc. Cine nu are bani de taxa ar trebui sa se orienteze spre o masina mai ieftina...

masinile ieftine au taxele cele mai mari ..
Mune is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 14:16   #4
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Quote:
Originally Posted by Mune View Post
masinile ieftine au taxele cele mai mari ..
m-am exprimat aiurea. am vrut sa zic...cine nu are bani de taxa sa nu-si mai cumpere masina din afara, sau sa nu-si mai cumpere deloc.
Bong is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 14:19   #5
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
m-am exprimat aiurea. am vrut sa zic...cine nu are bani de taxa sa nu-si mai cumpere masina din afara, sau sa nu-si mai cumpere deloc.
si ce vrei acuma prietenul meu "pro taxa" sa ne cumparat trotinere?
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 14:45   #6
tigermotorsport
Cluj Street Racing Member

Stage 5
 
tigermotorsport's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 567
Member of:
[Opel]
[CSR]
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
Mi se pare ceva tipic romanesc. Cine nu are bani de taxa ar trebui sa se orienteze spre o masina mai ieftina...
Nu ai bani sa platesti taxa unui golf 3 euro 2 cu consum mic iei o dacie non euro cu constm mare... Mi se pare logic.
tigermotorsport is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 14:46   #7
DyZ
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
DyZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,520
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
Mi se pare ceva tipic romanesc. Cine nu are bani de taxa ar trebui sa se orienteze spre o masina mai ieftina...
Tu vezi problema ca fiind : "oameni vor masini ... de ce ? nu le trebuie !" in loc sa vezi ca taxa asta este cea mai mare prostie de cand exista democratie ... + ca Ro e membra UE
__________________
xox
DyZ is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 14:50   #8
ClaudyuNSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
ClaudyuNSL's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,391
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

si cu verificarile astea tot se fac manevre si inamtriculari pe blat...pentru ca tot ei fac aceste manevre asa ca niciodata nu o sa dispara fenomenul de falsificare si spaga
__________________

A.C.S NO SPEED LIMIT ROMANIA
ClaudyuNSL is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 15:25   #9
Cipa

Stage 3
 
Cipa's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 76
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Traiasca Bulgarica... prefer sa umblu cu nr d eBG decat sa le dau mii de euro la hotii astia!
Cipa is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 16:08   #10
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Quote:
Originally Posted by G0rdy View Post
si ce vrei acuma prietenul meu "pro taxa" sa ne cumparat trotinere?
nu. mai bine strangi bani si iti iei pe leasing ceva nou, decat un cazan de golf 3 care lasa norul de fum in urma. ma deranjeaza ca la tot pasul ma umple de fum cate un rahat de masina luata din germania pe principiul "frate e bmw sau e golf". chiar e, dar multe dintre ele sunt CAZANE.
decat sa dai 5000 de euro pe o masina de spalat pe care scrie bmw si dupa inca 30.000 km pica toata, mai bine bagi 4000 avans spre exemplu la un suzuki swift si dupaia platesti pe luna o rata de 130 eur 4 ani.
desigur sunt si unii care au grija de masinile lor... si exista bmw-uri din '89 care sunt ca noi, dar marea majoritate nu stiu sa si le ingrijeasca si ajungem sa avem toate rablele europei pe strazi.
Bong is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 16:52   #11
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
nu. mai bine strangi bani si iti iei pe leasing ceva nou, decat un cazan de golf 3 care lasa norul de fum in urma. ma deranjeaza ca la tot pasul ma umple de fum cate un rahat de masina luata din germania pe principiul "frate e bmw sau e golf". chiar e, dar multe dintre ele sunt CAZANE.
decat sa dai 5000 de euro pe o masina de spalat pe care scrie bmw si dupa inca 30.000 km pica toata, mai bine bagi 4000 avans spre exemplu la un suzuki swift si dupaia platesti pe luna o rata de 130 eur 4 ani.
desigur sunt si unii care au grija de masinile lor... si exista bmw-uri din '89 care sunt ca noi, dar marea majoritate nu stiu sa si le ingrijeasca si ajungem sa avem toate rablele europei pe strazi.
Intr-adevar in ziua de azi ai siguranta platii a 130 de euro vreme de 4 ani sau mai bine 48 de luni. Si bagi avans 4000 de euro??? Usor de zis. Totusi tu adaugi taxe, impozite, revizii, asigurare samd in chestiile astea? Mi se pare cel putin ciudata viziunea ta. Intr-adevar masinile nu ar trebui sa aiba asemenea taxe(nu suntem norvegieni nici ca mentalitate si nici ca bani), dar nici in extrema "Hai frate ca nu e greu sa imi iau o masina noua". In plus, sunt unii oameni care nu vor sa isi ia un suzuki swift 1.3gx care e o masina anosta, lipsita de feeling si goala(la fel ca dacia logan, chevrolet aveo, renault symbol & comp.) Sunt masini cu care iti faci treaba dar cam atat. Or, daca esti pasionat, cu siguranta vei vrea mai mult, ok? Nu sari sa judeci orbeste chestii pe care nu le intelegi in amplitudinea lor. Taxa ar trebui redusa pentru ca nu este normal sa platesti de 3 ori valoarea masinii prin taxa. Ar trebui sa exista un catalog cu valoarea masinii(national valabil) si sa platesti un procent din cotatia masinii(care sa creasca progresiv in functie de cilindree si poluare)... Asta ar fi o solutie in opinia mea..
__________________
Life's just a blast... Movin' really fast..

Last edited by Undying_Renault; 21-07-09 at 17:00.
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 17:08   #12
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

uite ca avut "norocul" sa si platesc vro 192 milioane taxa de poluare + de asta si leasing care ma rupe-n 5 deorece la fiecare luna platesc si mai mult.Si leasing-ul e o mareee teapa. Acum sunt si restul care nu vor sa auda de leasing si rate si acel om a strans niste bani(fiecare dupa putere) ca sa isi ia si el o masina. Tu zici usor " aaa da de ce nu a strans bani de chiu7"?Gandeste ca sunt care au familii de intretinut.CAnd o sa te vezi in asemena situatie BONG o sa vezi ca nu e chiar asa usor cum zici deci in concluzie...JOS TAXA. Numai bine
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 17:56   #13
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

m-ati inteles gresit. nici eu nu sunt de acord cu aceasta taxa. dar nici cu toate gioarsele care sunt aduse la noi. alalteieri sau ceva de genu eram la semafor, si in fata mea un golf 4. cand a plecat a lasat un nor imens de fum, care instant mi-a intors stomacul pe dos (ma refer la miros). si nu mi se pare ok sa existe asa ceva, si sa se aduca in continuare. nu am nimic cu masinile vechi, dar sa si le ingrijeasca si sa le bage un catalizator. si eu as vrea un bmw e30 pt ca mi se pare cea mai frumoasa masina facuta vreodata, dar prima chestie i-as trage o evacuare noua cu catalizator macar sa o fac euro 3 ca sa nu-mi rup in primul rand mie plamanii, pe langa ai altora.
Bong is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 18:53   #14
Twin16

Stage 3
 
Twin16's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 102
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Mi se pare firesc ca atunci cand furi cetateanul de mii de euro, sa anticipezi ca si el va incerca sa te fure pe tine. Sunt hoti si printre romanii de rand, dar statul e hot cu experienta.

@Bong: gioarsele aduse in tara sunt de fapt alegerea celui care cumpara. cu alte cuvinte ROMANUL aduce gioarsa aia. in strainatate gasesti masini in stare foarte buna, dar si cazane, daca asta cauti. daca vezi la stop un golf care da fum, inseamna ca romanul a optat pentru ea si asta-i libertatea lui de a alege. nu ai ce sa-i faci. in nici un caz sa-i chinui pe toti cu taxa doar ca sa-i ingradesti aluia dreptul de a alege (ceea ce e de asemenea "neconstitutional").

Last edited by Twin16; 21-07-09 at 19:08.
Twin16 is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 18:59   #15
albatros

Stage 5
 
albatros's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 559
Member of:
[VW]
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

[QUOTE=tigermotorsport;2501741]Nu ai bani sa platesti taxa unui golf 3 euro 2 cu consum mic iei o dacie non euro cu constm mare... Mi se pare logic.[/QUOT


nu mise pare corect cum gandesti .....si ma gandesc ca esti unu dintre multii care gandesc la fel in privintza taxei de inmatriculare dc sa bage lume troci in tzara nui asa??? te rog contrazima daca gresesc . dar ori cum un GOLF 3 benzina e mai mult mult mai bn decat o dacie .deci nu judeca lume noi trebe sa ne gandim ca ori cine cine are nevoie de o masina ...sa poata sasi permita una ...nu sa aibe N piedici si sa fie pieton ......dar poate tu esti patriot si conduci dacie ..cel mai probail logan ..si atunci nu te judec ..dar gandesti gresit ...ori ce om ar trebui sa poata sasi ia o masina ..secan sau new ... ......sper sa nu tre inervezi pe mine dar eu nam nik cu tine ..iti zic duar asa ..AMICAL...ne vedm in trafic ....sal ...
albatros is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -