Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-06, 22:32   #16
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default

Exista un acord de la sfarsitul anilor '80 intre producatorii germani (DaimlerChrysler, VAG, BMW) sa limiteze masinile produse intr-un anumit numar de exemplare anual la 250 km/h, ceea ce aduce mai multe foloase:

- masinile sunt teoretic mai sigure (nu fiindca n-ai muri si la 250 la ora in caz de accident, dar ff putine pneuri moderne suporta peste 250 un timp indelungat, iar discurile de frana nu rezista nici ele la multe franari peste 250)
- se limiteaza uzura motoarelor
- se limiteaza primele de asigurare, care la occidentali sunt o adevarata plaga

Evident, pentru cine nu-i multumit, mai exista si chiptuningul...

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 24-02-06, 14:57   #17
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default

poti sa ii scoti limitarea, dar iti vei pierde garantia.
Limitarea mi se pare o chestie buna.
Lor nu le convine ca masinile facute de ei sa aiba accidente la peste 250km/h
__________________
<a href="http://copycenter.alfasoft.ro">Copy Center Cluj</a>
GabiByte is offline   Reply With Quote
Old 01-03-06, 19:37   #18
Marinica

Stage 3
 
Marinica's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 87
Default

are rost si limitarea asta...motorul nu mai e asa fortat. Pana la urma...(cel putin in cazul meu) acceleratia conteaza nu viteza maxima... de ce crezi ca la raliu rar ..foarte rar se depaseste 200?!
Marinica is offline   Reply With Quote
Old 01-03-06, 23:54   #19
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Marinica\"
are rost si limitarea asta...motorul nu mai e asa fortat. Pana la urma...(cel putin in cazul meu) acceleratia conteaza nu viteza maxima... de ce crezi ca la raliu rar ..foarte rar se depaseste 200?!
LOL .... da tu te crezii la raliu ???

eu vb de viteza nu de acceleratie
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 03-03-06, 11:59   #20
shaid-kid

Stage 5
 
shaid-kid's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 882
Default

Frate daca ai norok traesti si la 300(ati vazut enzo ala ) asa ca nu cred ca e pusa de siguranta 250 pt ca oricum e o viteza prea mare la care daca intri in ceva oricum totul se rezuma la norok.Parerea mea nu-si are rostul daca vrei consum mai mic nu dai in ea nene mergi cu 120....dar daca vrei viteaza apoi sa-i dai nen cat te tine masina....
shaid-kid is offline   Reply With Quote
Old 06-03-06, 11:47   #21
n0K1a

Stage 1
 
n0K1a's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 20
Default Re: Limitare (electronica) de viteza

mie mi se pare un lucru bun limitarea asta...cat despre pretul de 2400 de euro pt a o scoate,cel care are bani sa-si ia un m6 ,poate sa dea si 2400 dak vrea sa testeze masina la maxim
n0K1a is offline   Reply With Quote
Old 06-03-06, 12:57   #22
haristeas51

Stage 5
 
haristeas51's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,481
Member of:
[4 Speed Squad]
Default

Eu unul nu pot sa inteleg ceva, germani astia fac masini cu motoare mari cu o gramada de cai putere si limiteaza viteza al 250Km/h.
Care e faza cand masina poate sa atinga chiar 290 sau 300km/h. Si culmea masinilor ''SPORT'' este ca pe casul de la chilometraj sunt inscriptionate viteze de peste 300km/h si masina e limitata la 250km/h !! Eu cred ca asta este o chiestie de imagine buna in care se doreste posesorul masini !!!
haristeas51 is offline   Reply With Quote
Old 26-04-06, 23:23   #23
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Post Limitare (electronica) de viteza

mda... fac masini puternice cu motoare mari si pe deasupra si economice.. (exp: bmw serie 7) care functioneaza pe gaz!! motoarele lor sunt construite pentru combustibil cu cifra octanica de 130!!
demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-06, 00:29   #24
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Limitare (electronica) de viteza

Quote:
Originally Posted by haristeas51
Eu unul nu pot sa inteleg ceva, germani astia fac masini cu motoare mari cu o gramada de cai putere si limiteaza viteza al 250Km/h.
Care e faza cand masina poate sa atinga chiar 290 sau 300km/h. Si culmea masinilor ''SPORT'' este ca pe casul de la chilometraj sunt inscriptionate viteze de peste 300km/h si masina e limitata la 250km/h !! Eu cred ca asta este o chiestie de imagine buna in care se doreste posesorul masini !!!

Si mie mi se pare absurda limitarea la 250 km/h.
Insa faptul ca ai bani sa-ti cumperi o masina puternica nu inseamna si faptul ca esti un sofer bun.
Cine a depasit pragul celor 250 km/h la volanul unei masini ,stiu ce zic.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 30-04-06, 19:24   #25
Vyk

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 631
Member of:
[FOTO]
Default Re: Limitare (electronica) de viteza

Pentru noi romanii, la ce drumuri avem in tara, nu vad nici o problema in limitarea de 250Kmph. E adevarat, mai sunt cele 2 autostrazi insa sa te duci pe autostrada doar ca sa-i dai la blana...hmmm. Ar mai fi si partea cu iesitul in afara dar nu vad pe multi care s-ar duce in vacanta si ar fi dispusi sa se riste la peste 250la ora (pana la urma vor sa ajunga la distractie nu la morga..). Pe de alta parte e un pic funny limitarea...cel putin pt o masina puternica. Funny pt cei care ne le detin. Frustrant pt cei care le au..
__________________
Enjoying: EOS 7D Mark II & 16-32 F4 IS (L).
Vyk is offline   Reply With Quote
Old 30-04-06, 19:37   #26
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Limitare (electronica) de viteza

Quote:
Originally Posted by Vyk
Pentru noi romanii, la ce drumuri avem in tara, nu vad nici o problema in limitarea de 250Kmph. E adevarat, mai sunt cele 2 autostrazi insa sa te duci pe autostrada doar ca sa-i dai la blana...hmmm. Ar mai fi si partea cu iesitul in afara dar nu vad pe multi care s-ar duce in vacanta si ar fi dispusi sa se riste la peste 250la ora (pana la urma vor sa ajunga la distractie nu la morga..). Pe de alta parte e un pic funny limitarea...cel putin pt o masina puternica. Funny pt cei care ne le detin. Frustrant pt cei care le au..
limitarea este peste tot, nu numai in ro! si ori cum tre sa fi rau de tot cu capu sa ii dai peste 250 la noi in tara
asa si limitare este si la motociclete(la 300 parca,numai haiabusa merge peste deoarece ea a aparut inaintea conventiei) si este gandita pentru a se evita accidentele, adica s-a convenit ca aceasta viteza sa fie cea mai buna luand in considerare siguranta/adrenalina oferita adica in sensul ca nu multi pot sa iti mentina masina pe drum la viteze mai mari de 250... sunt multi care nici pana colo nu stiu da nah si porshce nu a intrat in conventie deoarece era stupid sa limitezi o masina sport!
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 31-12-06, 18:28   #27
ediflorianus

Stage 3
 
ediflorianus's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 121
Default Re: Limitare (electronica) de viteza

Concluzie

Mercedes 6.9 W116 rulz in Europa &
Dodge Charger Daytona 500 cu Hemi Rulz in USA

Torqe e baza
si in plus masinile de mai sus sunt facute din metal gros si le poti tuna de la 0 cum vor muschii tai... e pure power fara under hood tuning (fara eletronice turbouri si alte calculatoare ca si acuma)
ediflorianus is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -