Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 15-03-09, 12:11   #61
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Poliţia rutieră va verifica din 15 martie fiecare permis de conducere

ar trebui sa dau copy si paste la ce am scris mai inainte e vorba pur si simplu de REDUCEREA ACCIDENTELOR , poate se va gasi cate un prost de 25 de ani cu liniute in cap sau mai stiu eu ce, dar probabilitatea e mult mai mica. se elimina niste riscuri. unele raman, caci nimic nu poate fii perfect.
iar in privinta masini parintilor de oricare capacitate, sa poata sa conduca, dar cu parintii alaturi
vor fi situatii si situatii, poate unele vor parea aberante, dar importanta e siguranta! mai important e dreptul FIECARUIA sa iasa pe strada si sa se stie in SIGURANTA. dreptul meu, dreptul tau dolb, dreptul fiecaruia. ce preferati, dreptul sa muriti la 200km/h sau dreptul de a-ti putea duce prietena/familia/copii in siguranta acasa?
la noi mor sute de oameni pe sosele in fiecare an. in alte tari nu e asa, pentru ca exista legi mai aspre, iar omul e construit de asa natura incat sa se supuna doar legilor , nu BUNULUI SIMT, din pacate. ceva trebuie facut, si asta e un pas inainte. sper sa se realizeze.
__________________
ProCeed 1.6 126hp
Golf 5 1.9TDI DSG

Last edited by Lecca; 15-03-09 at 12:15.
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 12:22   #62
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Poliţia rutieră va verifica din 15 martie fiecare permis de conducere

Lecca..in germania nu sunt legi asa stupide! In germania, ai depasit viteza peste limita legala... amenda de te ustura si'n fund ! 1000 euro.. si continua! Daca n-ai vigneta(rovigneta de la ei ) amenda 3000 euro si se poate lasa si cu confiscarea masinii. Si mai e o chestie! acolo lumea are BUNSIMT RESPECT ! in romania nu exista asa ceva! daca trec pe langa unu ca eu am 70 si el are 50... pai se face al dracu si prinde 100. Chiar ieri am patit...treceam pe langa un logan, eu avand 120... e..pana n-a prins el 160 nu s-a lasat sa imi dea flashuri si tot tacamul ! Si era om in toata firea nu copil ca tine , ca mine sau ca majoritatea de aici ! Era un om de 30 de ani pe putin. TREBUIE SA SE LUCREZE LA MENTALITATE ! nu la interzicere. E ca si cum s-ar da lege sa nu bei alcool decat dupa 30 de ani, ca pana atunci esti teribilism si nu gusti alcoolul doar ca pe o placere... faci prostii si tot asa! Este o tampenie ce se intampla.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 12:27   #63
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Poliţia rutieră va verifica din 15 martie fiecare permis de conducere

prin legi de genul asta schimbi mentalitatea. face parte din scop. lumea nu are bunul simt al traficului aici. acolo isi permit in puii mei sa aiba sosele fara limita de viteza, la nivelul asta s-a ajuns. am mers de 3 ori in dusseldorf si crede-ma, ai semnalizat, cel din spate incetineste sa te lase, indiferent de caz. nu tu claxoane , nu tu nimic, toata lumea lasa pe toata lumea si toala lumea ajunge la timp la destinatie. si nu se merge moseste, se merge alert chiar.
baga cativa baieti smecheri de pe aici pe strazile berlinului sa vezi cum incurca toata circulatia

educatia se face prin legi dure, e singura solutie momentan.
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 12:27   #64
gabitza121

Stage 5
 
gabitza121's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 501
Member of:
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: Poliţia rutieră va verifica din 15 martie fiecare permis de conducere

Quote:
Originally Posted by ct77pia View Post
eu as rezolva problema cu soferii de tir in felul urmator ....te-am prins in localitate cu mai mul de 50 ..papa permis....astia au masinile limitate la 90 km/h si asa merg tot timpil indiferent de localitate, curbe,conditii de drum mi se par cei mai periculosi la 90km/h sa ai un impact cu o masina de 60 tone nu mai ramine nimic din tine
auzi cate accidente ai vazut tu cu soferi adevarati de tir,accidente in care se incadreaza la nedaptarea vitezei la conditiile de drum si alte chestii de genul si cate accidente ai auzit de dobitoci care depasesc in curba si se intalnesc cu BAUBAU nenea tiristu care omul merge cu 90
si apropo cand vb si scri gandesti? aratami si mie tir care cantareste 60 de tone prin romania asta si mai merge si cu 90 ca il mananc tot
__________________
eu sunt genul de om parazitul tu deschizi usa eu darm zidul

CU ASTA NE VOM LAUDA IN CURAND
POSESOR DE BICICLETA CU TOATE PIESELE SHIMANO
gabitza121 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 12:30   #65
gabitza121

Stage 5
 
gabitza121's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 501
Member of:
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: Poliţia rutieră va verifica din 15 martie fiecare permis de conducere

Quote:
Originally Posted by Lecca View Post
prin legi de genul asta schimbi mentalitatea. face parte din scop. lumea nu are bunul simt al traficului aici. acolo isi permit in puii mei sa aiba sosele fara limita de viteza, la nivelul asta s-a ajuns. am mers de 3 ori in dusseldorf si crede-ma, ai semnalizat, cel din spate incetineste sa te lase, indiferent de caz. nu tu claxoane , nu tu nimic, toata lumea lasa pe toata lumea si toala lumea ajunge la timp la destinatie. si nu se merge moseste, se merge alert chiar.
baga cativa baieti smecheri de pe aici pe strazile berlinului sa vezi cum incurca toata circulatia

educatia se face prin legi dure, e singura solutie momentan.
ma aicea ajung si eu cu tine sa fiu de acord mentalitatea e gen JIJI adik toate oile inaite la noi fata de dincolo,insa mai avem si noi cateva paine de manca sa fim ca ei acuma
gabitza121 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 14:10   #66
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Poliţia rutieră va verifica din 15 martie fiecare permis de conducere

Proiectul, in cazul in care ar exista, ar fi o tampenie si pentru ca ar trebui introduse mai multe categorii, sau "sparta" categoria B in mai multe subcategorii, fiecare cu un examen separat (nu introducerea unei categorii care nu se incadreaza in definitie, cum s-a facut cu B1). In prezent definitia categoriei B nu face diferente de cilindree, putere maxima etc. Trecerea prin Parlament a unui astfel de proiect de lege ar fi chiar o performanta

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 15-03-09, 23:09   #67
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Poliţia rutieră va verifica din 15 martie fiecare permis de conducere

Quote:
Originally Posted by cca_golf View Post
o prostie adevărata ce legi stupide o sa mai inventeze ?
Quote:
Originally Posted by maxmitzu View Post
chiar o prostie faza cu interzisul conducerii masinilor cu peste 1800cc soferilor pana la 23ani... daca tinerii vor sa conduca masini puternice isi vor lua o masina cu motor de 1.8T si politia nu are ce sa le faca... ce-a mai mare prostie...
Romania "te iubesc"
Quote:
Originally Posted by ROBERT_88ROB View Post
legea cu 23 de ani ii o porcarie,vine unu de 30 de ani face scoala de soferi si el are voie sa conduca masini cu motoare mai mare 1,8l experientza 0 si altu care are de 2-3 ani nu are voie traim in romania..tara tuturor posibilitatilor in ce tara mai exista o astfel de lege?
Presupunand ca ar exista aceasta lege sau dispozitie...
Eu sunt de acord cu ea.
De ce? Sunt prea multi "reisari" si mocofani care au impresia ca daca au 180 de cai putere sub cur sunt regii soselelor. Uitati-va naibii cati imbecili sunt care ies cu BMW-uri de 300+ cp si sfarsesc pe DN-uri, DJ-uri, autostrazi, sfartecati de-a dreptul. Motivul? Viteza excesiva + lipsa de experienta...
Mai gasesti in oras lamaiari cu BMW M6 care iti taie fata din scurt si te rogi la Dumnezeu ca frana sa iti fie suficient de buna sa nu il pupi in spate pe posesorul de bolid.
Inainte sa ganditi cu sufletul (pentru ca va doriti masini puternice - si eu la fel imi doresc), ganditi rational, cu mintea... Sunt deja prea multi retardati in trafic care, pe langa faptul ca se "sinucid", mai omoara si oameni nevinovati pentru ca au masini puternice si se baga in depasiri riscante... intrand in cei care circula regulamentar.

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Proiectul, in cazul in care ar exista, ar fi o tampenie si pentru ca ar trebui introduse mai multe categorii, sau "sparta" categoria B in mai multe subcategorii, fiecare cu un examen separat (nu introducerea unei categorii care nu se incadreaza in definitie, cum s-a facut cu B1). In prezent definitia categoriei B nu face diferente de cilindree, putere maxima etc. Trecerea prin Parlament a unui astfel de proiect de lege ar fi chiar o performanta

~Nautilus
Ascultati-l pe omul asta ce spune de lege... ca e mai bine informat.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 00:19   #68
Andrei-HAM

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 42
Unhappy Re: Poliţia rutieră va verifica din 15 martie fiecare permis de conducere

Eu nu vad de ce nu s-ar face. Au construit unii avioane, altii au ajuns pe Luna si noi suntem culmea impotentei ?! E simplu...ai 18 ani ai permis pt masini cu putere de X KW. Te prinde nenea, infractiune...conducere fara permis, exact ca si cu alte categorii de permis. Peste doi ani, cu un cazier rutier, te duci la ghiseu si daca-i ok lasa-l pe om pana la...sa zicem 180 Cp. Nu-i ok cazierul, mai stai un an sau da un examen in plus. Dupa un an nu se potoleste...inseamna ca-i nebun. Daca vrei peste 180/200 si de cai...fa tata scoala de pilotaj ca instructori s-ar gasi ei...masinile alea sunt altceva fata de banalu' Logan sau Cielo 16 V. Asta cu o limita de varsta de 24-25 de ani te scuteste sa vezi nebuni, pe youtube, la Adjud ce merg cu Bentley cu 300 la ora (cautati si veti gasi). In plus cu fiecare categorie de permis, introduci, gradat amenzi, pedepse mai rele...te crezi mai bun ca ceilalti...bine esti, dar fii si mai responsabil...Masinile alea sunt pt toti care si le permit, dar nu toti care-si permit sunt pentru masinile alea. Asa vad eu lucrurile, nu perfect, dar o armata de oameni ce fac o lege, sigur ar putea sa gaseasca ceva bun...Problema ar fi alta si-i legata de dreptu international...cum ii aplici la unu' din afara legea, cand el are dreptu' de circulatie la el in Germania si intra cu Cayennu' prin Romania ?! Acolo ori faci o discriminare fata de proprii cetateni, ori interzici traficul strain prin tara

Last edited by Andrei-HAM; 18-03-09 at 10:39.
Andrei-HAM is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 01:23   #69
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Poliţia rutieră va verifica din 15 martie fiecare permis de conducere

Quote:
Originally Posted by Lecca View Post
prin legi de genul asta schimbi mentalitatea. face parte din scop. lumea nu are bunul simt al traficului aici. acolo isi permit in puii mei sa aiba sosele fara limita de viteza, la nivelul asta s-a ajuns. am mers de 3 ori in dusseldorf si crede-ma, ai semnalizat, cel din spate incetineste sa te lase, indiferent de caz. nu tu claxoane , nu tu nimic, toata lumea lasa pe toata lumea si toala lumea ajunge la timp la destinatie. si nu se merge moseste, se merge alert chiar.
baga cativa baieti smecheri de pe aici pe strazile berlinului sa vezi cum incurca toata circulatia

educatia se face prin legi dure, e singura solutie momentan.
chiar luna trecuta am vazut un roman cu un x5 nou cu numere de Bucuresti. Erau 3 benzi pe sensul de mers, limita 120, toti circulam frumos, civilizat, el facea jaloane, n-avea treaba, toti ne feream de el..... a trecut cu 150-160 pe langa mine....cand ma uit, numere de Bucuresti ) mda....pai se putea?

personal sunt de acord cu niste legi mai aspre, dar nu de genul 5 ani nu ai voie sa conduci decat masini pana la capacitatea x....ca daca esti nebun poti sa mori oricum si cu un 1.0 - 1.2 - 1.4....totul pleaca de la mentalitate!
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 02:44   #70
gabitza121

Stage 5
 
gabitza121's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 501
Member of:
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: Poliţia rutieră va verifica din 15 martie fiecare permis de conducere

Quote:
Originally Posted by ~ EWN ~ View Post
chiar luna trecuta am vazut un roman cu un x5 nou cu numere de Bucuresti. Erau 3 benzi pe sensul de mers, limita 120, toti circulam frumos, civilizat, el facea jaloane, n-avea treaba, toti ne feream de el..... a trecut cu 150-160 pe langa mine....cand ma uit, numere de Bucuresti ) mda....pai se putea?

personal sunt de acord cu niste legi mai aspre, dar nu de genul 5 ani nu ai voie sa conduci decat masini pana la capacitatea x....ca daca esti nebun poti sa mori oricum si cu un 1.0 - 1.2 - 1.4....totul pleaca de la mentalitate!
ai perfecta dreptate,ca se moare cu matizul si are un motor mic,plus ca romanul e inventiv eu de exemplu daca se face legea asta ma duc in spania si imi fac acte de spania si imi iau si un motor de 3litri sa le fac la restul in ciuda,dupa cum am mai zis eu am un amarat de a4 cu motor de 1.9 tdi de 116 cai si consider arhisuficienti,eu sunt multumit si nu imi trebuie putere ptr liniute dar cand merg la bucuresti cu 4 pers in masina si cu bagaje nu vreau sa ma rog de masina sa urc predealul sau sa fac vreo depasire,daca e vrunul inteligent din ce care a fost cu idea legii asteia sa faca ceva de gunul pana la anumiti kw .si dupa cum am mai zis pe subiectul asta sunt foarte multe de discutat si idea e ca sunt masini cu motor mare si nu au kw multi au cuplu ptr putere de tractare,asa ca sa il felicitam toti pe idiotul care a inventata si legea asta
gabitza121 is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 10:02   #71
Andrei-HAM

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 42
Default Re: Poliţia rutieră va verifica din 15 martie fiecare permis de conducere

Quote:
Originally Posted by gabitza121 View Post
ai perfecta dreptate,ca se moare cu matizul si are un motor mic,plus ca romanul e inventiv eu de exemplu daca se face legea asta ma duc in spania si imi fac acte de spania si imi iau si un motor de 3litri sa le fac la restul in ciuda,dupa cum am mai zis eu am un amarat de a4 cu motor de 1.9 tdi de 116 cai si consider arhisuficienti,eu sunt multumit si nu imi trebuie putere ptr liniute dar cand merg la bucuresti cu 4 pers in masina si cu bagaje nu vreau sa ma rog de masina sa urc predealul sau sa fac vreo depasire,daca e vrunul inteligent din ce care a fost cu idea legii asteia sa faca ceva de gunul pana la anumiti kw .si dupa cum am mai zis pe subiectul asta sunt foarte multe de discutat si idea e ca sunt masini cu motor mare si nu au kw multi au cuplu ptr putere de tractare,asa ca sa il felicitam toti pe idiotul care a inventata si legea asta
Mosule, n-a inventat nimeni nici o lege, inca. Daca tu ai 20 de ani, nu spune nimeni ca ti se taie dreptu' de a circula pe drumurile publice, poate ai fi unu' care ar trece examenele suplimentare cu brio...mai stie lumea ce sofer bun esti?! Eu nu ma refer la amaratele de 19 atotprezente...Intrebarea mea e : Ti se pare normal ca la 18 ani (sau la cat iei permisu'), cu 30 de ore de condus la scoala de soferi (atat cat e obligatoriu), sa ai acces la o masina de 200, 250...300, 450 de cai ? Mie nu mie se pare normal, si nu consider ca lucrurile trebuie lasate asa...Cat despre partea cu Spania...tati, esti pe teritoriul Romaniei, respecti regulile de aici, nu-ti comvine...ia trenu'. Crezi ca daca te duci in Austria cu permis de Germania, te lasa aia fara limita de viteza ?! NU!
Andrei-HAM is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 10:33   #72
BRAVO

Stage 5
 
BRAVO's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 304
Member of:
[Fiat]
Default Re: Poliţia rutieră va verifica din 15 martie fiecare permis de conducere

sincer nu vad legatura.este bine sa te verifice dca tot te opreste,dar care este legatura intre verificare si ce fac unii la volan de plictiseala????sunt putin confuz...
__________________
KEEP THE SPIRIT !!![SIGPIC]
BRAVO is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 01:02   #73
gabitza121

Stage 5
 
gabitza121's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 501
Member of:
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: Poliţia rutieră va verifica din 15 martie fiecare permis de conducere

Quote:
Originally Posted by Andrei-HAM View Post
Mosule, n-a inventat nimeni nici o lege, inca. Daca tu ai 20 de ani, nu spune nimeni ca ti se taie dreptu' de a circula pe drumurile publice, poate ai fi unu' care ar trece examenele suplimentare cu brio...mai stie lumea ce sofer bun esti?! Eu nu ma refer la amaratele de 19 atotprezente...Intrebarea mea e : Ti se pare normal ca la 18 ani (sau la cat iei permisu'), cu 30 de ore de condus la scoala de soferi (atat cat e obligatoriu), sa ai acces la o masina de 200, 250...300, 450 de cai ? Mie nu mie se pare normal, si nu consider ca lucrurile trebuie lasate asa...Cat despre partea cu Spania...tati, esti pe teritoriul Romaniei, respecti regulile de aici, nu-ti comvine...ia trenu'. Crezi ca daca te duci in Austria cu permis de Germania, te lasa aia fara limita de viteza ?! NU!
auzi in primul rand gresesti iterpretand idea mea,eu am zis asa ca nu mi se pare corect ca pana la 23 de ani sa nu ai voie cu masina mai mare de 1800 ca poti sa faci un 1800 de o gasca de caluti,eu am zis ca mai calumea ar fi sa zica in primul an ai voie pana la anumiti kw(cai) la doi ani vechime pana la anumiti kw adica ceva de genul asta.si in al doilea rand exemplu tau la adresa faptului ca imi fac permis de spania e cu mult pe langa,adica sa zicem ca de maine se aplica aceasta lege care nu v-a exista decat cand imi voi vedea eu ceafa,si eu sa fiu cetatean spaniol si sa am 21 de ani cand ajung la vama cu un a4 cu motor de 1.9 imi va zice ca imi ofera sofer din partea statului ca nu am voie sa conduc?cred ca glumesti.va rog eu cand mai faceti o afirmatie citit cu atentie contextul unei fraze si nu mai comentati tot felul de porcarii
gabitza121 is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 01:21   #74
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Poliţia rutieră va verifica din 15 martie fiecare permis de conducere

Quote:
Originally Posted by Andrei-HAM View Post
Mosule, n-a inventat nimeni nici o lege, inca. Daca tu ai 20 de ani, nu spune nimeni ca ti se taie dreptu' de a circula pe drumurile publice, poate ai fi unu' care ar trece examenele suplimentare cu brio...mai stie lumea ce sofer bun esti?! Eu nu ma refer la amaratele de 19 atotprezente...Intrebarea mea e : Ti se pare normal ca la 18 ani (sau la cat iei permisu'), cu 30 de ore de condus la scoala de soferi (atat cat e obligatoriu), sa ai acces la o masina de 200, 250...300, 450 de cai ? Mie nu mie se pare normal, si nu consider ca lucrurile trebuie lasate asa...Cat despre partea cu Spania...tati, esti pe teritoriul Romaniei, respecti regulile de aici, nu-ti comvine...ia trenu'. Crezi ca daca te duci in Austria cu permis de Germania, te lasa aia fara limita de viteza ?! NU!
asta cu esti pe teritoriul Romaniei, respecti regulile de aici e pentru creduli as zice, uite-te de exemplu la romanii cu masini din America, nici macar nu au numar in fata si nu patesc nimica, pai e corect? stiu ca la ei nu e obligatoriu dar aici trebuiau sa aibe si in fata ca doar sunt in Romania si sunt alte legi nu?....acuma incearca tu sa mergi fara numar in fata sa vedem ce se intampla....si exemple ar mai fii dar o dam in diverse....oricum romanul e inventiv, solutii se gasesc si pentru legea asta daca s-ar pune in aplicare....cel mai bine ar fi sa puna o limita de viteza timp de un an pentru incepatori cum se procedeaza in tarile civilizate.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 10:07   #75
david_makaidj

Stage 5
 
david_makaidj's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 323
Default Re: Poliţia rutieră va verifica din 15 martie fiecare permis de conducere

pentru ce si asa o sa fie permisuri cumparate de aceea sunt multe accidente nu pentru ca ii viteza mare,in germania de ce nu vezi atatea accidente si aia ii dau nu ca si noi
david_makaidj is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -