Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 16-12-08, 19:13   #1
Life4SpeeD

Stage 2
 
Life4SpeeD's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 23
Default Acte masina

Salut !

Vreau sa-mi iau o masina second-hand si vroiam sa ma informez depre actele nesesare.
Cand cumpar o masina din romania, de ce acte am nevoie pentru inscriere si tot tacamul.
Taxa aia care s-a triplat e doar pentru masinile de import?
Scuzati intrebarea dar chiar nu ma pricep la acte...

Va rog lamuriti-ma !

Last edited by Life4SpeeD; 16-12-08 at 20:23.
Life4SpeeD is offline   Reply With Quote
Old 16-12-08, 22:10   #2
Life4SpeeD

Stage 2
 
Life4SpeeD's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 23
Default Re: Acte masina

am gasit asta


Crezi ca e simplu sa cumperi o masina? Te inseli! Iata de ce:

Pasul 1: contractul de vanzare cumparare
Impreuna cu fostul proprietar:
- redactarea unui contract de vanzare-cumparare de catre o persoana competenta. 3 exemplare incusiv cu certificate de radiere in josul paginii.
Acte necesare:
- buletinul vanzatorului
- buletinul cumparatorului
- cartea de identitate a masinii
Nota: din acest moment avem la dispozitie 30 zile pentru inmatriculare; altfel platim amenda 50 ron la primarie (vezi Pasul 6)

Pasul 2: identificare RAR. Obtinerea certificatului de Autenticitate (valabil 60 zile)
- programare la RAR pentru identificare.

- prezentarea auto pentru identificare
Acte necesare:
- carte de identitate
- buletinul de identitate al cumparatorului (deja proprietar conform contractului de Vanzare-Cumparare)
- contractul de Vanzare-Cumparare (e necesar la ridicare Certificatului de Autentificare deoarece in cartea de identitate a masinii figureaza fostul proprietar)
Nota: ridicarea actelor se face de obicei a doua zi.

Pasul 3: optional: verificarea tehnica (doar daca este expirata)
Acte necesare:
- buletin
- cartea de identitate a masinii
- talonul masinii
- eventual contract de Vanzare-Cumparare ca sa dovedesti ca e auto tau

Pasul 4: intocmirea fisei de inmatriculare
- procurare fisa de inmatriculare de la o firma de intermediari auto
- dactilografierea fisei de inmatriculare. Acte necesare: buletinul cumparatorului, carte de identitate a masinii
- semnatura vanzatorului pe cartea de identitate
- stampilla de la primaria vanzatorului cum ca impozitul este platit pe auto in cauza
- stampila de la primaria cumparatorului ca dovada a impunerii auto (va fi pusa la Pasul 6)

Pasul 5: certificatul fiscal al vanzatorului (e valabil 10 zile)
- vanzatorul trebuie sa obtina de la primaria lui un “Certificat Fiscal” conform caruia nu are datorii la organul financiar care il are in evidenta.
Nota: daca are restante la alte impozite si taxe (casa, teren, alta masina, etc) trebuie achitate de catre el.

Pasul 6: depunerea dosarului pentru impunere la primarie. Are ca rezultat amplasare unei stampile pe fisa de inmatriculare.
- dosar plic
- declaratie de impunere completata cu mana (declaratie tip primita de pe hol 0 ron) (”Declaratie fiscala / Decizie de impunere”). Nota: Prin asta soliciti la primarie sa fi luat in evidenta si cu noua achizitie auto.
- contract de Vanzare - Cumparare original
- certificat fiscal al vanzatorului (valabil 10 zile) (vezi Pasul 5)
- fisa de inmatriculare completata conform Pasul 3
- copie xerox dupa buletin
- copie xerox dupa cartea de identitate a masinii
- OPTIONAL: amenda 50 ron daca ai intarziat dupa 30 zile de la data intocmirii contractului de Vanzare - Cumparare .
Nota: ridicarea fisei de inmatriculare se face de obicei a doua zi de la primarie (de verificat stampila pusa)

Pasul 7: transcrierea la Politie
Acte necesare:
- fisa de inmatriculare (vezi Pasul 4)
- contract de vanzare-cumparare
- chitanta CEC 30 ron
- carte de identitate in original
- talonul vechi. Nota: Pe talon trebuie sa fie scris pe spate “Instrainat catre la data …”
- certificat de autenticitate RAR (e valabil 60 zile)
- chitanta 52 ron la primarie (taxa de inamtriculare)
- asigurare de raspundere civila. Nota: trebuie sa fie valabila pe minim 6 luni
- chitanta 49 ron numere inmatriculare (se palteste la ghiseu la politie la depunerea acestor acte)
- copie xerox contract de Vanzare-Cumparare
- copie xerox buletin
- copie xerox asigurare
- copie xerox carte de identitate a vehiculului
- numere de inmatriculare vechi (daca vrei sa le schimbi)


Mai e ceva ? Asta e valabil doar daca masina este din romania?
Life4SpeeD is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 14:08   #3
Life4SpeeD

Stage 2
 
Life4SpeeD's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 23
Default Re: Acte masina

in fine cu actele cred ca m-am lamurit cat de cat...mai am o intrebare; daca o masina are numere rosii asta inseamna ca tot treb sa platesc taxa aia tripla ?
Life4SpeeD is offline   Reply With Quote
Old 22-12-08, 20:52   #4
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Acte masina

Daca masina SH care vrei sa o cumperi are numere rosii si a fost adusa din afara DA trebuie sa platesti taxa de prima inmatriculare.
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 20:08   #5
calibrazor
Opel Driver

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 845
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Acte masina

eu tre sa cumpar o masina si are nr rosii...omul zice ca taxa e platita...si ca are chitanta...daca are RAR pe numele lui ....si ar fi taxa platita eu pot sa o inscriu pe numele meu??
calibrazor is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -