![]() |
Acte masina
Salut !
Vreau sa-mi iau o masina second-hand si vroiam sa ma informez depre actele nesesare. Cand cumpar o masina din romania, de ce acte am nevoie pentru inscriere si tot tacamul. Taxa aia care s-a triplat e doar pentru masinile de import? Scuzati intrebarea dar chiar nu ma pricep la acte... Va rog lamuriti-ma ! |
Re: Acte masina
am gasit asta
Crezi ca e simplu sa cumperi o masina? Te inseli! Iata de ce: Pasul 1: contractul de vanzare cumparare Impreuna cu fostul proprietar: - redactarea unui contract de vanzare-cumparare de catre o persoana competenta. 3 exemplare incusiv cu certificate de radiere in josul paginii. Acte necesare: - buletinul vanzatorului - buletinul cumparatorului - cartea de identitate a masinii Nota: din acest moment avem la dispozitie 30 zile pentru inmatriculare; altfel platim amenda 50 ron la primarie (vezi Pasul 6) Pasul 2: identificare RAR. Obtinerea certificatului de Autenticitate (valabil 60 zile) - programare la RAR pentru identificare. - prezentarea auto pentru identificare Acte necesare: - carte de identitate - buletinul de identitate al cumparatorului (deja proprietar conform contractului de Vanzare-Cumparare) - contractul de Vanzare-Cumparare (e necesar la ridicare Certificatului de Autentificare deoarece in cartea de identitate a masinii figureaza fostul proprietar) Nota: ridicarea actelor se face de obicei a doua zi. Pasul 3: optional: verificarea tehnica (doar daca este expirata) Acte necesare: - buletin - cartea de identitate a masinii - talonul masinii - eventual contract de Vanzare-Cumparare ca sa dovedesti ca e auto tau Pasul 4: intocmirea fisei de inmatriculare - procurare fisa de inmatriculare de la o firma de intermediari auto - dactilografierea fisei de inmatriculare. Acte necesare: buletinul cumparatorului, carte de identitate a masinii - semnatura vanzatorului pe cartea de identitate - stampilla de la primaria vanzatorului cum ca impozitul este platit pe auto in cauza - stampila de la primaria cumparatorului ca dovada a impunerii auto (va fi pusa la Pasul 6) Pasul 5: certificatul fiscal al vanzatorului (e valabil 10 zile) - vanzatorul trebuie sa obtina de la primaria lui un “Certificat Fiscal” conform caruia nu are datorii la organul financiar care il are in evidenta. Nota: daca are restante la alte impozite si taxe (casa, teren, alta masina, etc) trebuie achitate de catre el. Pasul 6: depunerea dosarului pentru impunere la primarie. Are ca rezultat amplasare unei stampile pe fisa de inmatriculare. - dosar plic - declaratie de impunere completata cu mana (declaratie tip primita de pe hol 0 ron) (”Declaratie fiscala / Decizie de impunere”). Nota: Prin asta soliciti la primarie sa fi luat in evidenta si cu noua achizitie auto. - contract de Vanzare - Cumparare original - certificat fiscal al vanzatorului (valabil 10 zile) (vezi Pasul 5) - fisa de inmatriculare completata conform Pasul 3 - copie xerox dupa buletin - copie xerox dupa cartea de identitate a masinii - OPTIONAL: amenda 50 ron daca ai intarziat dupa 30 zile de la data intocmirii contractului de Vanzare - Cumparare . Nota: ridicarea fisei de inmatriculare se face de obicei a doua zi de la primarie (de verificat stampila pusa) Pasul 7: transcrierea la Politie Acte necesare: - fisa de inmatriculare (vezi Pasul 4) - contract de vanzare-cumparare - chitanta CEC 30 ron - carte de identitate in original - talonul vechi. Nota: Pe talon trebuie sa fie scris pe spate “Instrainat catre <noul proprietar> la data …” - certificat de autenticitate RAR (e valabil 60 zile) - chitanta 52 ron la primarie (taxa de inamtriculare) - asigurare de raspundere civila. Nota: trebuie sa fie valabila pe minim 6 luni - chitanta 49 ron numere inmatriculare (se palteste la ghiseu la politie la depunerea acestor acte) - copie xerox contract de Vanzare-Cumparare - copie xerox buletin - copie xerox asigurare - copie xerox carte de identitate a vehiculului - numere de inmatriculare vechi (daca vrei sa le schimbi) Mai e ceva ? Asta e valabil doar daca masina este din romania? |
Re: Acte masina
in fine cu actele cred ca m-am lamurit cat de cat...mai am o intrebare; daca o masina are numere rosii asta inseamna ca tot treb sa platesc taxa aia tripla ?
|
Re: Acte masina
Daca masina SH care vrei sa o cumperi are numere rosii si a fost adusa din afara DA trebuie sa platesti taxa de prima inmatriculare.
|
Re: Acte masina
eu tre sa cumpar o masina si are nr rosii...omul zice ca taxa e platita...si ca are chitanta...daca are RAR pe numele lui ....si ar fi taxa platita eu pot sa o inscriu pe numele meu??
|
| All times are GMT +2. The time now is 21:15. |
- Copyright 2026 4Tuning