Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc.

FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc. Colectia de filme

Reply
 
Thread Tools
Old 14-10-07, 13:15   #16
crististreulea

Stage 3
 
crististreulea's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 129
Default Re: unu care se lauda cu loganu !

laudarosul cere sfaturi si sugestii.
adevarat ca ma bazez strict pe ceasul de pe bord. daca are sau nu vre-o eroare, n-am de unde sa stiu. am mers in paralel cu un scenic si aveam amindoi excat 100km/h, asta e tot ce pot sa zic.
daca fac testul cu un cronometru linga ceas e mai ok?
nechipuit am scos 13 secunde si la filmare si cu cronometrul de la telefon, de retinut, tot dupa ceasul de bord.
cum sa-mi verific exact viteza reala?
__________________
Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

Last edited by crististreulea; 14-10-07 at 13:18.
crististreulea is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 13:33   #17
sonykel
Dacia Driver

Stage 5
 
sonykel's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 738
Member of:
[DACIA]
Default Re: unu care se lauda cu loganu !

ofticate ca ai opel si el are logan... hai ma ce dracu topic facut de plictiseala...
sonykel is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 13:35   #18
Pmc78

Stage 3
 
Pmc78's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 108
Default Re: unu care se lauda cu loganu !

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
fara unghi de fuga facut, fara geometrie, fara echilibrare, cu pneuri diferite si jante ( aluminiu ) un pic cam prea second hand ( ca sa zic asa )
Dupa cate stiu daca ai pneurile si gentile schimbate te cam fura. si cred ca majoritatea au pneurile schimbate asa ca nu va mai luati de pe kilometraj ca nu este real
__________________
LS
Pmc78 is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 13:35   #19
sonykel
Dacia Driver

Stage 5
 
sonykel's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 738
Member of:
[DACIA]
Default Re: unu care se lauda cu loganu !

Quote:
Originally Posted by fuzzy View Post
voi cand credeti in acea valoare de 100km/h in acele cateva secunde, pe ce va bazati de fapt? va scapa din vedere eroarea kilometrajului... el se bazeaza DOAR pe acul de pe bord, nimic altceva cand de fapt avea pe la 90km/h mai mult sau mai putin... daca se tine cont de asta intr-adevar scoate un timp mai bun dar nu cu mult... si NU se compara cu acele 10.17 secunde... de fapt se ajunge pe la 12-13 secunde cred...
auzi si producatoru cand masoara timpi 0-100km ce crezi ca masuara cu radaru? se ia tot dupa kilometraj
sonykel is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 15:08   #20
crististreulea

Stage 3
 
crististreulea's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 129
Default Re: unu care se lauda cu loganu !

in caz ca unii nu si-au dat inca seama, acest thread este despre mine si masina mea .
@Pmc78: da, am alte roti decit cele originale. jante 16"x7J de pe renault scenic 2006, good year eagle F1 205/55/16.
multam sonykel de sustinere!
crististreulea is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 16:00   #21
CT-82-PWR

Stage 5
 
CT-82-PWR's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 438
Member of:
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: unu care se lauda cu loganu !

Quote:
Originally Posted by Swat-Cat View Post
nu exista dubii...loganu cipuit la 85cai rupe...scoate suta ~11s
total de acord
CT-82-PWR is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 16:04   #22
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: unu care se lauda cu loganu !

Quote:
Originally Posted by sonykel View Post
auzi si producatoru cand masoara timpi 0-100km ce crezi ca masuara cu radaru? se ia tot dupa kilometraj
amice, aici ai zis o bomba mai mare ca aia din 11 septembrie... NU se ia dupa vitezometrul masinii... ia mergi tu frumos la RAR sa vezi acolo cum se masoara aceste performante ale masinii... in nici un caz dupa kilometraj... sunt aparate speciale care sunt facute pentru a masura viteza. in plus, tu nu stii de media facuta intre doua curse? mai exact, pe o linie dreapta, un pilot de teste parcurge o anumita distanta de 2 ori si se calculeaza media pentru a reiesi acceleratia... IN NICI UN CAZ NU SE IAU DUPA KILOMETRAJ!!!
__________________
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 17:45   #23
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: unu care se lauda cu loganu !

cu riscul de a ma repeta o sa spun ca loganul tau nu prinde 0-100 in 11 sec.
din pacate.
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 18:14   #24
jasson

Stage 4
 
jasson's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 206
Default Re: unu care se lauda cu loganu !

Aceiasi masuratoare am facuto la octavia 1 tdi 90 cp ..cu cronometrul telefonuli...dar l-am oprit la 105 km/h pe kilometrajul masiniisi a iesit cu juma de secunda sub specificatiile fabricii...respectiv 12,5 ... masuratoarea mea ...13 sec. da fabrica..dc il opream la 100 km/h sigur aveam 12...in fine bafta la toti
jasson is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 21:00   #25
crististreulea

Stage 3
 
crististreulea's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 129
Default Re: unu care se lauda cu loganu !

Quote:
Originally Posted by shadowro View Post
cu riscul de a ma repeta o sa spun ca loganul tau nu prinde 0-100 in 11 sec.
din pacate.
cred ca nu te-ai uitat la filmulet barbate, 10,17 secunde am scos cu un logan 1.5dci 65 cai chipuit .
oricum, interesant e ca nu am promovat "uite ce timp de timp am scos", eu am vrut sa evidentiez diferenta de la un calculator stock la un calculator chipuit, e chiar asa de neinteles pentru unii?
ps: sint foarte constient ca nu e reala viteza afisata pe bord, dar mi se rupe, imi place cum se oftica unu altu ca nu se poate
crististreulea is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 22:13   #26
Cristi_XP

Stage 5
 
Cristi_XP's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,393
Member of:
[Moderators]
[DACIA]
Default Re: unu care se lauda cu loganu !

9.3 secunde am scos eu cu un logan 1.6 16 v chipuit pe cronometru 2 pers in masina,dacia da 10.2 parca...deci diferenta intre un calculator stock si unu chipuit a fost de 1 s ,la un benzinar aspirat,la un diesel unde se obtine ceva mai multa putere din calculator modificat diferenta poate sa fie mai mare...Sunt stupide oricum comparatiile de genul cu skoda cu motor nu stiu de care am scos nu stiu ce timp...sunt deja prea multe variabile ,unde cea mai importanta ar fi greutatea masinii
__________________


Last edited by Cristi_XP; 14-10-07 at 22:15.
Cristi_XP is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 22:17   #27
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: unu care se lauda cu loganu !

Quote:
Originally Posted by crististreulea View Post
cred ca nu te-ai uitat la filmulet barbate, 10,17 secunde am scos cu un logan 1.5dci 65 cai chipuit .
oricum, interesant e ca nu am promovat "uite ce timp de timp am scos", eu am vrut sa evidentiez diferenta de la un calculator stock la un calculator chipuit, e chiar asa de neinteles pentru unii?
ps: sint foarte constient ca nu e reala viteza afisata pe bord, dar mi se rupe, imi place cum se oftica unu altu ca nu se poate
f bine. sa o stapanesti sanatos.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 22:40   #28
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: unu care se lauda cu loganu !

Quote:
Originally Posted by Pmc78 View Post
Dupa cate stiu daca ai pneurile si gentile schimbate te cam fura. si cred ca majoritatea au pneurile schimbate asa ca nu va mai luati de pe kilometraj ca nu este real
da, si eu am sustinut ideea ta! aveam pe dn 1 .. pe bord cu pneuri si jante schimbate si aiurea, fara geometrie fara nimic, .. 110 ( pe bord ) - 104 ( pe gps ) mentionez ca viteza era CONSTANTA pt k am tempomat,


PS: timpul care l-am zis ca il scot eu cu masina mea este de atunci cand ea era "sanatoasa" si avea toate cele 4 pneuri intregi, geometria si echilibrat perfect, iar unghiul de fuga nu avea nimic ( Ca atunci era intacta, tocmai am lovit-o acu 2 sapt si d'aia face figuri )
iar acel timp a fost masurat cu mai multe cronometre, unul la mine in masina, unul afara !
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 22:43   #29
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: unu care se lauda cu loganu !

Quote:
Originally Posted by Cristi_XP View Post
9.3 secunde am scos eu cu un logan 1.6 16 v chipuit pe cronometru 2 pers in masina,dacia da 10.2 parca...deci diferenta intre un calculator stock si unu chipuit a fost de 1 s ,la un benzinar aspirat,la un diesel unde se obtine ceva mai multa putere din calculator modificat diferenta poate sa fie mai mare...Sunt stupide oricum comparatiile de genul cu skoda cu motor nu stiu de care am scos nu stiu ce timp...sunt deja prea multe variabile ,unde cea mai importanta ar fi greutatea masinii
logan 1.6 , 16 valve ( stock 105 cp ) chipuit approx 116 cai putere! ok?
9.3 secunde pt un logan BENZINA 116 CP
10.1 secunde pt un logan ( atentie aceeasi greutate ) DIESEL 85 cp

ti se par datele astea posibile? ( si nu ma refer la a ta, ci la a lui )

loganul 1.6 , 16 valve chipuit fara indoiala scoate timpul de 9.3 - 9.5 secunde ! ( asta tinand cont ca fara chip , stock, cu datele din fabrica scoate undeva la 10.2 secunde repet STOCK )
dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 22:46   #30
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: unu care se lauda cu loganu !

Quote:
Originally Posted by sonykel View Post
ofticate ca ai opel si el are logan... hai ma ce dracu topic facut de plictiseala...
dc sa ma oftic? nu ma oftic, pt ca stiu ce face masina mea, nu e vorba ca m-ar face sau ca am bagat bani in ea si ca ar veni unu sa ma faca cu un logan, nu e vb de nimic din toate astea!

topicul l-am facut in special ca sa li se deschida multora ochii in privinta multor DATE si GRESELI care le fac! mai era unu care zicea ca tico al lui scoate suta in 12 secunde ( precizez cu "octane booster" si toba cu "sita" )
dolb is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -