Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc.

FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc. Colectia de filme

View Poll Results: Care este preferatul tău?
Audi R8 V10 98 47.80%
Porsche 911 Turbo 107 52.20%
Voters: 205. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 02-07-09, 12:29   #46
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Audi R8 V10 versus Porsche 911 Turbo

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Nu mi se pare prea relevanta comparatia intre o masina facuta sa fie folosita zilnic, cu tot confortul si una care a mai ramas doar cu volan si pedale...slick-uri si toate cele . SI un RS4 chelit este mult mai rapid decat de obicei. Oricum nu prea are legatura cu topic-ul. Exemplul ala era dat la comparatia aia aberanta cu M3 vs S5. In cazul de fata este cam invers, R8-ul V10 fiind #1 in comparatia asta.

PS: IN comparatia aia CSL vs RS4 (aberanta) normal ca CSL castiga...se da startul din mers adica te .... pe tot avantajul Quattro care dupaia devine dezavantaj. Daca erau conditii normale (start de pe loc) poate altul era rezultatul. Sau daca tot se gandeau sa avantajeze pe cineva, de ce nu au avantajat Audi, si se se dea pe ploaie ? .
ps:da dar oricum 360 cai de "rasa" fata de 420 "martoage" !ps: https://www.youtube.com/watch?v=axb19DwhqUk&feature=fvw (de asta ce zici? e corect sau nu? spunene tu .... https://www.youtube.com/watch?v=OdHRA...eature=channel
__________________
"On a given day, a given circumstance, you think you have a limit. And you then go for this limit and you touch this limit, and you think, 'Okay, this is the limit'. As soon you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high." - Ayrton Senna "

Last edited by YGD-sef; 02-07-09 at 12:50.
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 02-07-09, 12:47   #47
roax

Stage 2
 
roax's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 33
Default Re: Audi R8 V10 versus Porsche 911 Turbo

PS: Audi e o marca relativ noua ? Cred ca traim in alte lumi, ia vezi cand s-a infiintat Audi si cand s-a infiintat Porsche. Macar m-ai facut sa zambesc cu o marca net inferioara alteia [/QUOTE]

Lamureste-ma si pe mine ce legatura exista intre Auto Union(horsch) si AUDI!
roax is offline   Reply With Quote
Old 02-07-09, 13:04   #48
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Audi R8 V10 versus Porsche 911 Turbo

Quote:
Originally Posted by roax View Post
PS: Audi e o marca relativ noua ? Cred ca traim in alte lumi, ia vezi cand s-a infiintat Audi si cand s-a infiintat Porsche. Macar m-ai facut sa zambesc cu o marca net inferioara alteia
Lamureste-ma si pe mine ce legatura exista intre Auto Union(horsch) si AUDI![/QUOTE]

uite ce legatura are Audi cu Auto Union! .. http://www.corporatenews.ro/articol/...00-de-ani.html (acum sti?)Audi din Auto Union sa tras !
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 20:25   #49
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Audi R8 V10 versus Porsche 911 Turbo

Audi sarbatoreste 100 ani acum. Ce zici, cam noua nu ? Referitor la M3 ala vs RS4 la ce sa ma uit ? La o cursa 400m din mers ? Adica sa avantajeze BMW si practic tot avantajul Quattro sa fie anulat ? Ce parere aveai daca se dadeau pe ploaie ? Mai era corect ?

Atata timp cat cursa nu este cu start de pe loc (unde Quattro isi joaca rolul) este fix pix.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 23:46   #50
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Audi R8 V10 versus Porsche 911 Turbo

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Audi sarbatoreste 100 ani acum. Ce zici, cam noua nu ? Referitor la M3 ala vs RS4 la ce sa ma uit ? La o cursa 400m din mers ? Adica sa avantajeze BMW si practic tot avantajul Quattro sa fie anulat ? Ce parere aveai daca se dadeau pe ploaie ? Mai era corect ?

Atata timp cat cursa nu este cu start de pe loc (unde Quattro isi joaca rolul) este fix pix.
in primul filmulet se pleaca si de la 50 km/h si de pe loc ! si BMW face audi !aceiasi putere ,cuplu mai mic ,greutate aproximativ la fel,plus ca audi are 4x4 !dar ti-am mai repetat :conteaza si din cine se trege un motor!(nu ca se numeste BMW sau AUDI) !si daca vrei iti arat filmulet in care face si Audi R8 V8 ! (amandoua standard) ! si plus ca M3 era manual(nu DKT)iar R8 automat !sa fim seriosi ! https://www.youtube.com/watch?v=cap_EcnnZT0

Last edited by YGD-sef; 03-07-09 at 23:54.
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 14:12   #51
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Audi R8 V10 versus Porsche 911 Turbo

Daca imi raspunzi care e legatura cu topic-ul iti dau o acadea. Plus ca R8 e in alta liga, nu se preteaza la o comparatie cu un em3. Ca sa nu vorbim ca e tot din mers, si cum se face ca toate victoriile astea le gasesti pe MBoard/M5board si asa mai departe ? .
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 09-07-09, 23:40   #52
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Audi R8 V10 versus Porsche 911 Turbo

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Daca imi raspunzi care e legatura cu topic-ul iti dau o acadea. Plus ca R8 e in alta liga, nu se preteaza la o comparatie cu un em3. Ca sa nu vorbim ca e tot din mers, si cum se face ca toate victoriile astea le gasesti pe MBoard/M5board si asa mai departe ? .
Mai bate si RS4 si R8 la aceeasi putere ?ce mai conteaza ca e din mers ?conteaza ca bate Audi si la 4x4 si la 2x4 !(RS4 si R8 )asta e tot si scuze off-topic!
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 09-09-09, 23:41   #53
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Audi R8 V10 versus Porsche 911 Turbo

Quote:
Originally Posted by Marius_mym89 View Post
Porsche ... pt ca dintr-un 3,6 scot 480CP iar celor de la audii le-au trebuit 5,2 si V10 sa scoata 525 CP...
Te-a gandit mult pana ai scris aberatia asta ? Pai tu compari un motor normal aspirat cu un motor supraalimentat ?? Normal ca asa si dintr-un motor de 2 litri poti sa scoti lejer 400 de cai daca-i pui doua turbine, dar asta nu inseamna ca poti sa il compari cu un motor de M3, si sa spui ca vai M3-ul e varza ca are nevoie de 4 litri sa scoata aceiasi putere. De obicei firmele care n-au bani sa investeasca in motoare aspirate de performanta (adica de turatie) recurg la solutia asta care evident e mult mai ieftina. Nu spun ca porsche e una dintre ele, pentru ca nu e, dar in general asa sta treaba. N-o sa vezi lamborghini sau ferrari suparalimentat, in afara de F40 care insa era motor de turatie, avand redline-ul undeva pe la 8000 daca nu ma insel.

Quote:
la acceleratii tot porsche castiga deci... unde e tehnologie mai multa ? ... plus ca orice a-ti zice voi designul masinilor porsche mi se pare fascinant, mai ales faptul cum a supravietuit in timp fara modificari majore.
Porsche-ul fiind supraalimentat are cuplu mare de la turatii joase deci e normal sa accelereze mai repede de la 0-100 ! Asta nu inseamna ca are "tehnologie mai multa" sau ce aberatii mai scrii tu pe-acolo. In plus, daca compari timpii de la 0 la 200, o sa vezi ca sunt cam la egalitate...


Si ca sa fiu on-topic, aleg R8 V10 clar. In primul rand ca arata de 10 ori mai bine, porsche-ul din fata aratand cu un beetle turtit dupa cum a remarcat si Jeremy Clarkson. Pur si simplu e un design invechit, si lumea s-a cam plictisit de el. Dupa aia R8-ul are un soundtrack de zile mari, foarte asemanator cu al lui Gallardo, pe cand turbo e un mare FAS la acest capitol. Nu mai vorbesc de interior ca iar porsche se face de ras. In rest, accelereaza cam la fel, si in general, ambele se tin destul de bine in curbe, deci nu prea poti sa le diferentiez dpdv al performantelor. Tot pe acolo sunt. Diferenta o face imaginea, senzatia de exclusivitate, zgomotul motorului, etc ori Audi e clar superior la acest capitol. Unii ar spune ca si modul in care se comporta pe sosea e superior, Audi-ul avand o distributie mai buna a maselor si o suspensie ajustabila extrem de eficienta, dar cum nu le-am condus nu pot sa ma pronunt :P

Oricum eu unul prefer oricand un GT3 in locul unui Turbo, care sincer mi se pare o masina destul de plictisitoare chiar si fara sa o fi condus.

PS: nu cumva topicul asta trebuia sa fie la "versus" ???

A si ce v-a venit sa puneti filmuletele alea in lb. germana ? Doar nu cumva va inchiputi ca toti membrii 4tuning cunosc aceasta limba...eu cred ca nici 10% n-o cunosc.

Last edited by C63 AMG; 10-09-09 at 00:10.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -