Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 10-11-11, 08:56   #3226
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Si in canistra de 10L au intrat 20 de L si a iesit un minus de 300 de ml..
Din cate imi aduc aminte de la protestele din ianuarie cei de la OMV au fost cei mai ofensati cand a fost vorba sa facem poze in statie si la pompe dar poate unele din ele sunt FN si de aici apare comportamentul sefiilor de statie!!
Aseara am urmarit emisiunea lui Moise Guran si a spus ceva inteligent ca ar trebui sa scumpeasca benzina la 1.5 euro/l de la pragul asta nu mai au cum sa scumpeasca ca depasesc preturile din restul Europei totusi noi avem salarii de cacao si tot noi suferim de lacomia lor!!!
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 10-11-11, 09:27   #3227
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Irelevant. În iarna trecută, depăşiseră preţul mediu la staţiile din Ungaria şi Austria, iar la ultima scumpire din timpul verii benzina de 95 era peste preţul minim din Elveţia, dar numai cu puţin (adică, dacă ai fi alimentat de la unguri, ai fi câştigat cel mult 30-50 de lei la un rezervor. Nu merita efortul).

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 10-11-11, 09:34   #3228
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Irelevant. În iarna trecută, depăşiseră preţul mediu la staţiile din Ungaria şi Austria, iar la ultima scumpire din timpul verii benzina de 95 era peste preţul minim din Elveţia, dar numai cu puţin (adică, dacă ai fi alimentat de la unguri, ai fi câştigat cel mult 30-50 de lei la un rezervor. Nu merita efortul).

~Nautilus
La 1.5 euro mai ales motorina mai multe firme de transport vor alimenta numai de afara (calitatea superioara a combustibilului) Exporturile de produse petroliere au crescut cu 25% in luna septembrie sa nu mai vorbim de titeiul extras de la noi!!
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 10-11-11, 10:58   #3229
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post

Din film se vede cât se poate de bine despre ce companie e vorba. Una al cărei nume începe cu P, se termină cu M şi are la mijloc ETRO, şi care împarte şpăgi grase jurnaliştilor şi bloggerilor ca să discrediteze pe oricine are ceva întrebări cu privire la modul în care fac ei afaceri.

(Bineînţeles, prin magica putere a plicului şi a sponsorizării, şi modul în care motorul merge neregulat şi "fornăie" după ce alimentezi cu combustibilul pentru pocnitori omologat Top 99+ este o iluzie datorată etnobotanicelor. Şi la fel de natural, orice comentariu cu privire la faptul că ei cu firma-mamă OMV la un loc sunt o companie de căcat, care pune apă în motorină şi ai căror angajaţi sunt nişte cretini veniţi de la prăşitul porumbului prin comunele de pe lângă Bucureşti şi îmbrăcaţi în uniforme de clown cu veste roşii ca să le dea o figură mai comercială e doar o formă de exprimare a invidiei, fiindcă noi suntem cocalari care protestează cu monede şi nu înţeleg stilul şi moda de la Viena )

~Nautilus
Eu nu am mai bagat de la petrom de prin vara, cand au avut o ieftinire mai serioasa, si intamplarea face ca sa nu fi fost w-end, pt ca tot mai bine luam de la Luk pt ca le si cunosc la pompa respectiva aparatele, cat despre povestile cu Top-premium-super-mega-101-99 si alte rahaturi, sincer sunt doar pt fraieri, pt ca e doar ca si cealalta benzina(la statii nu se aduce decat benzina si motorina) doar mai are niste aditivi(se adauga cand vine cisterna cam 10l de aditiv special cica care intr-adevar costa aprox 8-10 mil)....mult mai mult conteaza cum ai norocul decat ce scrie pe aparatele lor!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 10-11-11, 11:50   #3230
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

1. Eu n-am mai pus niciun fel de carburant de la OMV sau Petrom de pe 18 decembrie 2010 şi nu mai cumpăr niciodată nimic de la ei, nici măcar o sticlă de apă.

2. Toţi rafinatorii produc 2 tipuri de carburant, de RON 95 şi de RON 98 (şi MON 86-88 ) cu până la 10% etanol (are CO mult mai mare ca benzina obişnuită), şi pe site-ul fiecăruia se poate vedea un PDF cu caracteristicile acestor 2 tipuri de carburant, cu standardele pe care le îndeplineşte şi cu omologarea pe care a luat-o. Cifrele octanice de 99-100 se obţin prin aditivarea combustibilului la distribuitori (şi pe fiecare pompă scrie mic de tot şi ce aditivi se folosesc şi în ce procent). Calitatea combustibilului, care e altceva decât CO, mai depinde şi de procentul de apă din el şi de curăţarea regulată a rezervoarelor.

3. Asta nu înseamnă că la OMV nu te poţi trezi cu apă în motorina Euro 5 şi nici că nu ar fi o firmă de tot căcatul, cu tot cu piţifelnicii lor cu aere şi cu uniformele lor de clowni.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 10-11-11, 20:17   #3231
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
1. Eu n-am mai pus niciun fel de carburant de la OMV sau Petrom de pe 18 decembrie 2010 şi nu mai cumpăr niciodată nimic de la ei, nici măcar o sticlă de apă.

2. Toţi rafinatorii produc 2 tipuri de carburant, de RON 95 şi de RON 98 (şi MON 86-88 ) cu până la 10% etanol (are CO mult mai mare ca benzina obişnuită), şi pe site-ul fiecăruia se poate vedea un PDF cu caracteristicile acestor 2 tipuri de carburant, cu standardele pe care le îndeplineşte şi cu omologarea pe care a luat-o. Cifrele octanice de 99-100 se obţin prin aditivarea combustibilului la distribuitori (şi pe fiecare pompă scrie mic de tot şi ce aditivi se folosesc şi în ce procent). Calitatea combustibilului, care e altceva decât CO, mai depinde şi de procentul de apă din el şi de curăţarea regulată a rezervoarelor.

3. Asta nu înseamnă că la OMV nu te poţi trezi cu apă în motorina Euro 5 şi nici că nu ar fi o firmă de tot căcatul, cu tot cu piţifelnicii lor cu aere şi cu uniformele lor de clowni.

~Nautilus

1. Vezi ca mai exista si MOL in grupul ala vesel....eu de la astia cred ca n-am pus decat de 2-3 ori, o data cand mi-am si spalat masina plina de mazga cu mopul de parbrize de la ei de era sa ma cert cu-n preazelos de angajat. In plus eu nu bag nici de la Rompetrol pt ca zici ca e etanol benzina lor, sau de 75 de imi mergea asa rau masina cand am luat o data de la ei(singura data anul asta).....numai puscaturi in toba pana se incalzea motorul!!!

2.Vezi....deci "same shit"

3.Mai nou numai la statiile fantoma mai poti patii asa ceva, dar au ei alti "aditivi" mai ieftini, crede-ma!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 10-11-11, 22:35   #3232
kristi_is

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 35
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

De la protestul cel mare de anu asta ( ianuarie-februarie, nu mai stiu exact cand) eu n-am mai alimentat de la Petrom / OMV.
In schimb, in 90% din cazuri am pus de la Rompetrol si nu am avut nici cea mai mica problema...cred ca depinde si de statie...daca ai "norocul" sa pui ce este pe fundul pompei...
kristi_is is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 09:26   #3233
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Petrom, capul răutăţilor în cartelul benzinei

http://www.adevarul.ro/actualitate/P...l?source=yahoo
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 09:35   #3234
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by kristi_is View Post
De la protestul cel mare de anu asta ( ianuarie-februarie, nu mai stiu exact cand) eu n-am mai alimentat de la Petrom / OMV.
In schimb, in 90% din cazuri am pus de la Rompetrol si nu am avut nici cea mai mica problema...cred ca depinde si de statie...daca ai "norocul" sa pui ce este pe fundul pompei...
Nu o sa va inteleg in veci de ce dati 15-20bani in plus pt acelasi rahat facut de Rompetrol in luc sa luati mai ieftin de la Luk....sau in cazul meu calitate vesnic inferioara!!!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 22:08   #3235
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Nu am mai intrat de mult timp in discutiile acestui subiect. Vreau atat sa mentionez: sambata 12.11.2011 am alimentat de la MOL cu 5.51 RON/L benzina CO95. In Ungaria, in aceeasi zi, mergand in Ungaria, am vazut litrul de benzina CO95 la 397 Ft (la un oemve), la un curs de 141 ROL/FT reiese 55.977 ROL, denominat rezulta 5.60 RON/L.
Daci is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 17:55   #3236
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Nu o sa va inteleg in veci de ce dati 15-20bani in plus pt acelasi rahat facut de Rompetrol in loc sa luati mai ieftin de la Luk....sau in cazul meu calitate vesnic inferioara!!!
Sa nu se inteleaga gresit, vb de acelasi tip de sortiment comparativ intre Luk si Romp.....culmea mai bun deci la Luk si chiar mai ieftin bine(10-20bani)
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 19:44   #3237
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Carburantul Rompetrol in general are calitate buna. Eu de obicei de la ei bag si nu am avut niciodata probleme. Plus ca diferenta de pret este de ~ 0.1 lei / litru, adica 5-10 lei la un plin, iti dai seama ce pierdere. Oricum parerea mea este ca Rompetrol este peste medie.

Cat despre benzinele de 95-100, nu stiu cum iti imaginai tu dar bineinteles ca diferenta consta in aditivi, benzina la baza fiind ~ aceeasi. Daca merita sau nu, depinde de masina, merita la cele cu raport de compresie mare, eventual modificate. La cele banale efectul este ~ insesizabil dar pretul este semnificativ mai mare.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 20:44   #3238
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Carburantul Rompetrol in general are calitate buna. Eu de obicei de la ei bag si nu am avut niciodata probleme. Plus ca diferenta de pret este de ~ 0.1 lei / litru, adica 5-10 lei la un plin, iti dai seama ce pierdere. Oricum parerea mea este ca Rompetrol este peste medie.

Cat despre benzinele de 95-100, nu stiu cum iti imaginai tu dar bineinteles ca diferenta consta in aditivi, benzina la baza fiind ~ aceeasi. Daca merita sau nu, depinde de masina, merita la cele cu raport de compresie mare, eventual modificate. La cele banale efectul este ~ insesizabil dar pretul este semnificativ mai mare.
Hai mai nu mai tot ridicati in slavi rrompetrolu' ca deja intrati in penibil....staia de langa mine are 8 pompe, da mai bine merg 3km pana la Luk unde chiar daca au numai 4 tot e mai ieftina si mai buna benzina lor.
Cu rompetrolu m0am fript cu motorina oi data si cu benzina de 2 ori, in sensul ca nu baiuri mari, dar diferenta de consum si randament, deci de la ei nu mai bag in veci, plus ca o vecina tot tare desteapta ce baga numa d-aia de 101 de tot de la astia si-a infundat 2 injectoare la C3-ul e de 1.4!

Asta ziceam si eu.....nu merita diferenta aia de cam 10% cat e intre cea regular si premium de la aceeasi statie!!!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 21:37   #3239
aalex691

Stage 4
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 218
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Gixer, stii ca era vorba aia. Cand iti zice unu ca esti beat...mai merge. Dar cand iti zic doi, sau mai multi, du-te si te culca
Tu esti singurul care pica in penibil, tragand cu dintii de LukOil-ul tau. Si eu tot de la rompetrol pun in majoritatea cazurilor, iar cand nu am unul in drum, pun de la Luk.
Chestia este subiectiva, si eu cunosc cazuri care si-au parlit masinile de la carburantii LukOil. Dar cunosc si cazuri care pun numai de la Luk de cand au masina si in 90.000 km nu au avut probleme. Idem si cu Rompetrolu. Este vorba de norocul care il ai.
Eu unul, simt ca merge altfel masina cu benzina de la Rompetrol, fata de Luk
Sanatate.
aalex691 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 23:36   #3240
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by aalex691 View Post
Gixer, stii ca era vorba aia. Cand iti zice unu ca esti beat...mai merge. Dar cand iti zic doi, sau mai multi, du-te si te culca
Tu esti singurul care pica in penibil, tragand cu dintii de LukOil-ul tau. Si eu tot de la rompetrol pun in majoritatea cazurilor, iar cand nu am unul in drum, pun de la Luk.
Chestia este subiectiva, si eu cunosc cazuri care si-au parlit masinile de la carburantii LukOil. Dar cunosc si cazuri care pun numai de la Luk de cand au masina si in 90.000 km nu au avut probleme. Idem si cu Rompetrolu. Este vorba de norocul care il ai.
Eu unul, simt ca merge altfel masina cu benzina de la Rompetrol, fata de Luk
Sanatate.
Decat sa mai pun vodata de la rompetrol ma bine si de la omv si petrom chiar cu constiinta impacata ca nu va stric voua socotelile(inca nu am auzit de vo statie petrom sa aiba probleme daramite sa se inchida)....
Si daca e vb de noroc de ce te agiti degeaba sa compari firmele astea 2?
REPET: NU AM AVUT NICI O PROBLEMA CU CALITATEA CARBURANTULUI DE LA LUKOIL INSA CU CEA DE LA ROMPETROL DA SI NUNUMAI EU CI SI CATIVA CUNOSCUTI!!! Intr-adevar, mai demult astia de la Luk, recte angajatii mai f.... meciu si bagau apa, ulei ars in benzina si motorina ca sa mai traga si ei ceva, dar de asta am auzit ca faceau si cei de la petrom si rompetrol atuncia....si acuma mai au niste jmekerii cu devansatul orei cand au reducere(la inceputul w-e).
PS: Chestie pe care nu cred ca o stiati: petrolul din romania e printre cele mai slabe din lume, e in clasa de calitate 3 din 4, mai rau fiind doar cel din Columbia si Venezuela, iar la polul opus e cel din tarile arabe(cat 2 si 1), si cel mai bun e cel rusesc si din marea nordului si baltica(cal 1)

Last edited by Gixer; 20-11-11 at 23:40.
Gixer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -