Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 05-08-10, 13:22   #46
fritz-sv

Stage 5
 
fritz-sv's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 4,210
Member of:
[SEAT]
Default Re: curse 402m si expo tuing la suceava (vatra dornei) pe 14-15 AUGUST

cei ce stiu ca sint puternici adica au cai peste grupa in care ar trebui sa fie simtit sa urce o grupa mai sus daca este simtit si are putin curaj sa lupte la puterea lui dara asta hotariri
fritz-sv is offline   Reply With Quote
Old 05-08-10, 13:22   #47
Red Celica

Stage 5
 
Red Celica's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,908
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: curse 402m si expo tuing la suceava (vatra dornei) pe 14-15 AUGUST

Imi cer scuze ca intervin...

dar care este scopul curselor de acceleratie???
sa ai o masina cu o anumita putere din fabrica pe care sa o dofici cat mai mult pentru a obtine o putere cat mai mare din acel motor. Cu aceasta masina super modificata te inscrii la grupa de putere a motorului din acte (de fabrica) si demonstrezi in concurs ca modificarile aduse masinii au adus un plus de putere.

daca cineva vrea sa vina la "liniute" cu o masina stock, nu cred ca are pretentia sa si castige ceva...

acesta este scopul liniutzelor......

Razvan LKN,
__________________
E36 M3 EVO TURBO 500+ CP- Razvan LKN -!!! LIVE LIFE SIDEWAYS !!!!!
Red Celica is offline   Reply With Quote
Old 05-08-10, 13:34   #48
TIGER Cupra/GTC

Stage 5
 
TIGER Cupra/GTC's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 487
Default Re: curse 402m si expo tuing la suceava (vatra dornei) pe 14-15 AUGUST

Quote:
Originally Posted by Red Celica View Post
Imi cer scuze ca intervin...

dar care este scopul curselor de acceleratie???
sa ai o masina cu o anumita putere din fabrica pe care sa o dofici cat mai mult pentru a obtine o putere cat mai mare din acel motor. Cu aceasta masina super modificata te inscrii la grupa de putere a motorului din acte (de fabrica) si demonstrezi in concurs ca modificarile aduse masinii au adus un plus de putere.

daca cineva vrea sa vina la "liniute" cu o masina stock, nu cred ca are pretentia sa si castige ceva...

acesta este scopul liniutzelor......

Razvan LKN,
CORECT,asta e scopul curselor.
TIGER Cupra/GTC is offline   Reply With Quote
Old 05-08-10, 14:31   #49
gaju

Stage 5
 
gaju's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,482
Member of:
[Nissan]
Default Re: curse 402m si expo tuing la suceava (vatra dornei) pe 14-15 AUGUST

de parca sambata nu ai avea timp sa te dai la libere..........................

ai rabdare o sa te dai si cu tfsi de 400 de cai si pe timp cu tot ce trebe.

a ajuns un cosmar pt tine,masinile alea?

la un start cu mana va fi cam irelevant castigatoru,fara sa iasa clasicele discutii ulterioare.

o sa vina si alea cu timpi.

Bafta la organizare si bravo pt metoda de a face un concurs fara surle si trambite,unde lumea sa se simta bine si sa se dea.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0716.JPG
Views:	141
Size:	106.2 KB
ID:	1597379   Click image for larger version

Name:	IMG_0717.JPG
Views:	150
Size:	161.9 KB
ID:	1597380  
__________________

The power is HERE
gaju is offline   Reply With Quote
Old 05-08-10, 15:25   #50
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: curse 402m si expo tuing la suceava (vatra dornei) pe 14-15 AUGUST

Mi se pare de bun simt sa pastrezi o marja..adica daca ai un 250, un 260 e ok sa te bagi la 200...Dar vi cu 380 si tu zici ca ai 209..Hai dao draq de treaba..
__________________
Peugeot 407 & Vw GTI & A4 B6
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 06-08-10, 11:18   #51
Low_Ridah

Stage 5
 
Low_Ridah's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,248
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: curse 402m si expo tuing la suceava (vatra dornei) pe 14-15 AUGUST

Tocmai de asta eu zic ca grupele de la Tulcea pe cilindree sunt cele mai ok .... Unde cei care nu au o masina bine pregatita si nemuncita sa nu fie avantajati ...
__________________
This here is Opel country ... On a quiet day you can almoast here de VW rusting and falling apart ...
Low_Ridah is offline   Reply With Quote
Old 06-08-10, 11:57   #52
Calin_UKU
Dacia Driver

Stage 5
 
Calin_UKU's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 972
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Racing Syndicate]
Default Re: curse 402m si expo tuing la suceava (vatra dornei) pe 14-15 AUGUST

Low_Ridah nu sunt in totalitate de acord cu tine, ambele tipuri de clasificare dezavantajaza pe uni si avantajeaza pe alti.
La inceput la noi au fost grupele LR multi care vroiau sa se deie si-au luat o masina si au facut-o pentru o anumita grupa, acuma cu grupele din ungaria is avantajate alte masini.
Cine merge la astfel de curse merge sa se simta bine si sa vad rodul munci sale.
Daca si castiga bravo lui, rasplata pentru munca depusa.
Calin_UKU is offline   Reply With Quote
Old 06-08-10, 19:06   #53
Calin_UKU
Dacia Driver

Stage 5
 
Calin_UKU's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 972
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Racing Syndicate]
Default Re: curse 402m si expo tuing la suceava (vatra dornei) pe 14-15 AUGUST

[QUOTE=barracuda;3563339]
Quote:
Originally Posted by Calin_UKU View Post
ma gandesc ca concursul o sa fie piramidal daca nu sunt fotocelule[/QUOT
te-ai hotarat pana la urma mergi?
In principiu merg, tu mai ai masinuta, cum merge ai mai lucrat la ea ?
Calin_UKU is offline   Reply With Quote
Old 06-08-10, 23:43   #54
bakal

Stage 5
 
bakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,682
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: curse 402m si expo tuing la suceava (vatra dornei) pe 14-15 AUGUST

oricum ar fi grupele... vor exista nemultumiti.... asa e romanu... nici mie nu prea imi convin grupele..., dar sunt multumit ca am unde sa ma dau, si vreau sa ma distrez,si daca se poate sa bat cat mai multe masini si pe soferii lor.

nu are rost acum sa vbm ca nu se declara puterea.. ca nus ce... pt prima data, insa nu mai e coeficientul de tractiune, decat pt 4x4, ceea ce face ca masinile sa stea in grupele lor de putere si le sa echilibreze cumva. toti plecam cu modificari de la puterea de baza, cu care ne incadram intr-o grupa sau alta...iar cine vine cu o masina stok, trebuie sa se obisnuiasca cu gandul ca fie vine sa vada cum sta langa alte masini, dar fara sa castige cu multe, fie vine doar de distractie, si atunci nu ami conteaza restul...

da, o masina turbo, in special diesel, e favorizata, ca cu un simplu soft, de 300 euro, o sa aibe un castig mult mai mare decat o masina aspirata, care intra la aceasi grupa dar cu modificari de 2000 euro obtinand o putere egala sau mai mica decat o resoftare...si aici putem avea un exemplu clar un diesel de 100 cp.. care softat poate trece de 150 cp, pe cand dintr-un aspirat de 100cp, greu scoti 150 cp, si munca si bani multi...dar nah... astea sunt conditiile, regulile, si toti trebuie sa le respectam...

noi nu trebuie sa uitam un singur lucru... mergem sa ne distram... si apoi sa castigam ceva...

p.s. bine, eu inca sper ca o sa termin masina la timp, macar partea mecanica...
__________________
got smoke, will travel
bakal is offline   Reply With Quote
Old 07-08-10, 02:14   #55
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: curse 402m si expo tuing la suceava (vatra dornei) pe 14-15 AUGUST

Quote:
Originally Posted by bakal View Post

noi nu trebuie sa uitam un singur lucru... mergem sa ne distram... si apoi sa castigam ceva...
Bakal, f intelept vorbit. Pacat e ca mult iau afirmatia ta invers, SA CASTIGAM si poate ne si distram. E pacat...mai nou tot omu merge sa castige grupa...iar cand nu se intampla asta "a fost naspa wa". Na...pnm, o sa fie bine, sper sa fie soare si vreme de cort
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 07-08-10, 09:25   #56
barracuda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
barracuda's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 315
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: curse 402m si expo tuing la suceava (vatra dornei) pe 14-15 AUGUST

[QUOTE=Calin_UKU;3568628]
Quote:
Originally Posted by barracuda View Post
In principiu merg, tu mai ai masinuta, cum merge ai mai lucrat la ea ?
sal,da mai am masinutza nu tare am mai lucrat la ea acuma recent k nu tare am avut timp,mi-ar face placere sa vi k sa clarifican situatia de la ultimul show de cand am paticipat amandoioricum mai mult pt distractie eu mai si glumesc sper k nu te-ai suparat,u cum esti merge masinuca?
__________________
barracuda is offline   Reply With Quote
Old 07-08-10, 10:55   #57
geti

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,121
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: curse 402m si expo tuing la suceava (vatra dornei) pe 14-15 AUGUST

Cristi 407, nu prea ai dreptate, stim probabil,multi dintre noi cata munca inseamna o masina de 402 m, multe modificari, nervi, certuri cu sotia, prietena ,concedii amanate si altele. Daca un om lucreaza de-i sar capacele sa scoata performanta, sa zicem plecand de la 200 si ajungand la 360 e meritul lui si sigur acesti cai sunt obtinuti din mult mai multe modificari decat un soft. Ce rost are sa vina un om care a investit fff multe elemente de ordin tehnic, sentimental s.a, sa se intreaca cu unul care a luat masina de-a gata la aceeasi putere la care a ajuns un om care si-a stors creerii, si-a fript mainile etc. In Romania se va gasi intotdeauna cineva nemultumit. Baietii din Crazy Drivers chiar au demonstrat ceva, au ceva la activ, aici ma refer la evenimentele organizate, acei oameni care se gasesc sa comenteze sa organizeze ei mai bine un astfel de eveniment.
geti is offline   Reply With Quote
Old 07-08-10, 11:01   #58
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: curse 402m si expo tuing la suceava (vatra dornei) pe 14-15 AUGUST

Nu ma deranjeaza ca are 40000 de cp..nu ma intereseaza cati bani a bagat, nu ma intereseaza persoana lui..Tot timpul la curse se gaseste cate unul sau 2 care cand ii intrebi cati cp au, iti spun ca 200 si defapt au 400..Si vine unul cu o masina de 200 de cp si o rupe in doua pt ca spera ca are sansa..in fine..e cum zici tu.. Ce stiu eu de curse.. Oricum am vb cu toti si Tfsi urile o sa intre sub 200 ca na..avem 198 cp..
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-10, 11:13   #59
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: curse 402m si expo tuing la suceava (vatra dornei) pe 14-15 AUGUST

Intr-o competitie sportiva trebuie sa existe fair play.. Unde e spiritul competitiv cand vi cu o masina de 400 cp si te dai cu una de 200?E ca si cum te-ai lua la intrecere(fuga) cu un pitic..Te-ai simti bine daca ai castiga dupa? De aia exista un juriu ca sa existe un pic de concurenta, de aia se fac niste departajari..Unde e farmecul dupa?Toata lumea spune acum ca vai eu vin sa ma dau de placere..Sa vad ce placere o sa aiba ei cand langa ei se afla o masina cu 200 de cp mai multi in aceasi grupa..
Nu zic ca nu e de apreciat, toata stima si respectul dar unde e placerea sa te dai??ca tot vorbiti de placere...Vin eu cu 20 de cupe de acasa si va dau la toti numai sa intrati fair play la grupele care credeti ca le meritati ca sa vada lumea un spectacol frumos si curse stranse..

Last edited by cristi_407; 07-08-10 at 11:16.
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-10, 11:45   #60
Radu A.K.A. G.R.M.

Stage 5
 
Radu A.K.A. G.R.M.'s Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 424
Default Re: curse 402m si expo tuing la suceava (vatra dornei) pe 14-15 AUGUST

ok, ne-o da, doar ce am de pierdut. ( Calin_UKU) (eram logat cu user-ul lui varumeu)

Last edited by Radu A.K.A. G.R.M.; 07-08-10 at 11:48.
Radu A.K.A. G.R.M. is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -