Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Hunedoara / Deva

Reply
 
Thread Tools
Old 14-02-08, 14:00   #16
craso

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 34
Default Re: putin ajutor va rog

Mutumesc pentru oferta Marius dar nu dispun de bugetul necesar asa repede.
Prima data vreau sa vorbesc cu cine ma va ajuta sa vedem ce materiale trebuie sa cumpar, cat ma costa manopera si alte amanunte. Nu pot sa fac o singura data tot ce mi-am propus ca nu am buget asa mare(o sa fie pe bucatele: 2 usi luna asta, 2 luna viitoare , haionul a treia luna cam asa ceva).
Deci ar fi binevenit un nr. de telefon de-al lui dadi , gym sau al tau Marius pentru a putea stabili o intalnire pentru discutii.
Daca vreti sa-mi trimiteti mesaje o puteti face la craso_g@yahoo.com
Va multumesc.
craso is offline   Reply With Quote
Old 14-02-08, 14:02   #17
Marius3k
Ford Driver

Stage 5
 
Marius3k's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,226
Member of:
[FORD]
Default Re: putin ajutor va rog

Quote:
Originally Posted by craso View Post
Deci ar fi binevenit un nr. de telefon
Ai mesaj privat - PM!
Marius3k is offline   Reply With Quote
Old 14-02-08, 14:39   #18
craso

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 34
Default Re: putin ajutor va rog

Ok Marius am primit pm-ul tau. Daca nu plec din oras o sa te sun in weekend.
craso is offline   Reply With Quote
Old 14-02-08, 22:55   #19
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: putin ajutor va rog

Salut, pentru antifonat incearca Dynamat sau Standartplast ( STP ). Teoretic ai nevoie de niste inele de MDF, ceva degresant, un strat de insonorizant pe tabla, unul pe scheletul metalic si "pasta" pe fatza de plastic a usii. Eventual si un pistol cu aer cald sa incalzesti putin "atmosfera". Mergi pe Dynamat Xtreme sau STP Vibroplast M1 in functie de buget, aluminiul face multe. Eu nu am timp si nici garaj sa te pot ajuta.
Nu te grabi si sa nu uiti sa pui niste poze sa vedem si noi cum ti-a iesit
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 15-02-08, 19:55   #20
craso

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 34
Default Re: putin ajutor va rog

Dadi vrei sa spui ca pentru a iesi ceva de calitate trebuie sa pun si pasta si folie?
Si inelele de MDF la ce sa le folosesc ca boxele pe fata sunt montate iar pe spate daca trebui iau suporturi de le repezentanta Citroen .
craso is offline   Reply With Quote
Old 15-02-08, 20:16   #21
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: putin ajutor va rog

Pasta o pui pe interior la fata de usa, cea din plastic. Suportul pentru difuzoare trebuie sa fie cat mai rigid, depinde si ce difuzoare o sa-ti pui in usi.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 17-02-08, 14:13   #22
craso

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 34
Default Re: putin ajutor va rog

Pai in usile sin fata am montate deja Hertz Dieci (13 cm) si pe spate ma gandeam sa pun tot Hertz dar coaxiale de 10 cm ca mai mari nu intra, iar pe viitor daca e cu noroc si un subwoofer activ in portbagaj ( cam 150-200 W ).
craso is offline   Reply With Quote
Old 17-02-08, 14:33   #23
F.R.Sonic


Stage 5
 
F.R.Sonic's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,074
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[4Tuning International]
[Opel]
[SUBARU]
Default Re: putin ajutor va rog

Pt herz dieci nu cred ca ai nevoie neaparat de inele pt difuzoare nu sunt chiar asa puternice sa-ti deranjeze calitatea sunetului.
Viziteaza si zona Asta!! poate gasesti ceva folositor
Bafta !
__________________


Last edited by F.R.Sonic; 18-02-08 at 10:24.
F.R.Sonic is offline   Reply With Quote
Old 17-02-08, 21:47   #24
shumyfi

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 258
Default Re: putin ajutor va rog

mai crasco daca iti iei subwoffer lasa antifonarea pe fata balta si iati niste filtre de sunet pt boxele din fata din cele din spate sau daca nu niste condensatori sii legi in paralel cu difurile cred ca stiu aia de la magazin ce sati dea daca le spui despre ce este vorba si cred ca iesi mai ieftin asa si poate iti iei si subwoffer ,filtre de medii si inalte sper sa te fi ajutat cu ceva informatiile astea
shumyfi is offline   Reply With Quote
Old 18-02-08, 08:08   #25
craso

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 34
Default Re: putin ajutor va rog

Nu pot sa renunt la antifonare nici pe fata nici pe spate. Am masina de aproape 2 ani si la volum mai mare a inceput sa vibreze ceva prin usile din fata, iar cele din spate au greierasi chiar daca nu am boxe in ele si haionul la fel. Boxele pe fata sunt sistem Hertz Dieci (16 am in usi + tweeter-ele in bord) cum spuneam mai sus si sunt multumit de ele. Nu urmaresc neaparat sa am multi decibeli in masina, prioritatea mea este sa scap de zgomotele nedorite din usi si haion si pe aceasta cale vreau sa mai imbunatatesc si sunetul. In prima faza izolarea usilor si montarea unor coaxiale pe spate e suficient, iar daca se mai poate si un subwoofer activ, asa mai micut, ar fi excelent pentru mine.
craso is offline   Reply With Quote
Old 18-02-08, 16:51   #26
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: putin ajutor va rog

Dupa antifonare, o sa scapi de greierasii din usile din fata, o sa poti da putin mai tare la volum fara sa distorsioneze. Diferenta o sa simti si la drum cand creste viteza si nu trebuie sa dai mai tare la mp3 din cauza zgomotului de afara.
La haion, vezi poate ti s-au slabit tampoanele ( niste chestii de cauciuc care se insurubeaza, ),daca ai asa ceva.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 18-02-08, 21:22   #27
shumyfi

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 258
Default Re: putin ajutor va rog

aha pai atunci nu intreaba pe aici, intreaba si tu pe la un service ca mecanici se stiu intre ei

Last edited by F.R.Sonic; 18-02-08 at 23:34. Reason: data viitoare scrie sa intelegem si noi....mersi!!
shumyfi is offline   Reply With Quote
Old 19-02-08, 06:59   #28
craso

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 34
Default Re: putin ajutor va rog

Dadi, haionul stiu din ce cauza vibreaza dar vreau sa-l antifonez in spereanta ca-mi voi pune un subwoofer.
O intrebare : cam pe cand se preconizeaza o intalnire a membrilor 4tuning din Hunedoara/Deva ca poate ajung si eu sa vad ce modificari ati facut la sistemele audio, sa le ascult putin si poate ma mai ajutati cu ceva informatii.
craso is offline   Reply With Quote
Old 19-02-08, 08:51   #29
Marius3k
Ford Driver

Stage 5
 
Marius3k's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,226
Member of:
[FORD]
Default Re: putin ajutor va rog

De obicei le tinem sambata/duminica. Vezi pe topicul asta.
Marius3k is offline   Reply With Quote
Old 10-04-08, 10:47   #30
craso

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 34
Default Re: putin ajutor va rog

Revin cu inca o cerere de ajutor din partea voastra: va rog sa-mi spuneti de unde pot cumpara niste placi de MDF sa-mi fac o incinta si cam cat costa acest MDF?
Multumesc.
craso is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -