Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > 4Tuning International

Reply
 
Thread Tools
Old 11-06-08, 09:56   #1
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Ciclistii pe strazi

Am deschis acest topic deoarece prin Italia/Franta/Germania/Austria/Elvetia etc... sunt multi pasionati de ciclism care incurca foarte mult traficul si sunt foarte periculosi ! De exemplu aici pe strazi de munte ei se cred ca le ei acasa, intra in curbe ca rachetele pe contrasens...te trezesti cu ei in fata si in 70% din cazuri nu se poate evita accidentul si-i vezi cum zboara in peste masina ajungand in spatele ei...apoi daca chiar sunt "norocosi" mai vine o masina care nu poate frana.....de obicei sunt in grupuri de vreo 30/40 de oameni pe centrul strazii...de unde atat tupeu?
Pe mine personal nu m-ar deranja daca ar merge pe partea dreapta ca tot omu`, sa mergi cu bicicleta in loc de masina e frumos si respecti natura, dar regulamentar ...voi aveti asemnea probleme ca aici?
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 21:19   #2
°SFC°

Stage 4
 
°SFC°'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 179
Default Re: Ciclistii pe strazi

Fabian si eu stau in zona de munte, si sunt la fel de multi pasionati de ciclism si aici.

Intr-o zi coboram de la munte, si ma depasesete unu cu peste 80km/h si deodata imi taie calea: l-am atins, dar a scapat cu rani usoare

P.S: A vrut sa ma si bata .
__________________
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 20V 200CP Q-Tronic
°SFC° is offline   Reply With Quote
Old 15-06-08, 14:33   #3
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Ciclistii pe strazi

Nu stiu cum e in Italia... dar aici in Berlin - Germania sunt piste speciale pentru biciclete in tot orasul... trotuarele au 3 m din care 1 m este marcat special pentru biciclisti, au semafoare suplimentare la intersectii; in cazul in care, esti in intersectie si vrei sa faci dreapta iar ambele semafoare - auto/velo se schimba in verde, trebuie sa dai prioritate biciclistilor (acum 3 ani nu eram familiarizat cu regula asta si era sa agat vreo 2 baieti cu Semi-cursiere ).
In concluzie... nu vezi biciclisti pe strada iar chiar daca vezi nu te incurca in trafic.

Servus.
Marson is offline   Reply With Quote
Old 15-06-08, 20:07   #4
°SFC°

Stage 4
 
°SFC°'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 179
Default Re: Ciclistii pe strazi

Si aici sunt, dar f. putine (cel putin unde stau eu).

Aici e zona de munte, si multi se antreneaza urcand in fiecare zi. Se pot vedea f. multi fosti sau actuali campioni antrenanduse zi de zi. Iti dai seama totusi e ceva sa largesti cu inca un metru pe ambele parti a soselei pt ciclisti.

Succes!
°SFC° is offline   Reply With Quote
Old 16-06-08, 21:50   #5
madicioco


Stage 5
 
madicioco's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[Fiat]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Re: Ciclistii pe strazi

si in spania e la fel e belea mare cu biciclistii astia mai ales cand sunt mai multi la un loc cred ca toata strada e a lor
madicioco is offline   Reply With Quote
Old 29-06-08, 00:50   #6
///V8///


Stage 5
 
///V8///'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 319
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Ciclistii pe strazi

n-am nimic cu ei atata timp cat circula pe benzile destinate lor dar ma scot din sarite cand ii vad ca nu opresc la semafoare si stopuri. cand circla pe aceeasi banda cu noi ar trebui sa fie atenti si sa ne acorde prioritate tot timpul ... ca la urma urmei noi platim o taxa de drum care ne da dreptul sa circulam... ei nu. cand sunt in aceeasi banda cu noi ar trebui sa stie ca sunt la noi acasa
///V8/// is offline   Reply With Quote
Old 27-06-09, 21:22   #7
D.Y ¬

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,490
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Ciclistii pe strazi

Eu nu mă bag pentru că sunt pasionat de ciclism şi am şi o semi-cursieră.

În partea aia am şi participat la concursuri pentru juniori, dar aici la noi..mai nimic.

Şi în Craiova m-a prins radarul cu 67km/h.. doar m-a avertizat să o las mai moale.

Eu unul nu sunt distrus să mă bag în faţa maşinilor că ştiu şi eu unele reguli, mă asigur întotdeauna, dar pe unde pot merge tare, merg. Mai sunt unii care sunt vai de capul lor şi trebuie să ai grijă la ei.
D.Y ¬ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -