![]() |
Ciclistii pe strazi
Am deschis acest topic deoarece prin Italia/Franta/Germania/Austria/Elvetia etc... sunt multi pasionati de ciclism care incurca foarte mult traficul si sunt foarte periculosi ! De exemplu aici pe strazi de munte ei se cred ca le ei acasa, intra in curbe ca rachetele pe contrasens...te trezesti cu ei in fata si in 70% din cazuri nu se poate evita accidentul si-i vezi cum zboara in peste masina ajungand in spatele ei:D...apoi daca chiar sunt "norocosi" mai vine o masina care nu poate frana:-P:rolleyes2.....de obicei sunt in grupuri de vreo 30/40 de oameni pe centrul strazii...de unde atat tupeu?:-)
Pe mine personal nu m-ar deranja daca ar merge pe partea dreapta ca tot omu`, sa mergi cu bicicleta in loc de masina e frumos si respecti natura, dar regulamentar ...voi aveti asemnea probleme ca aici?:D |
Re: Ciclistii pe strazi
Fabian si eu stau in zona de munte, si sunt la fel de multi pasionati de ciclism si aici.
Intr-o zi coboram de la munte, si ma depasesete unu cu peste 80km/h si deodata imi taie calea: l-am atins, dar a scapat cu rani usoare P.S: A vrut sa ma si bata :lol:. |
Re: Ciclistii pe strazi
Nu stiu cum e in Italia... dar aici in Berlin - Germania sunt piste speciale pentru biciclete in tot orasul... trotuarele au 3 m din care 1 m este marcat special pentru biciclisti, au semafoare suplimentare la intersectii; in cazul in care, esti in intersectie si vrei sa faci dreapta iar ambele semafoare - auto/velo se schimba in verde, trebuie sa dai prioritate biciclistilor (acum 3 ani nu eram familiarizat cu regula asta si era sa agat vreo 2 baieti cu Semi-cursiere :D ).
In concluzie... nu vezi biciclisti pe strada iar chiar daca vezi nu te incurca in trafic.;) Servus. |
Re: Ciclistii pe strazi
Si aici sunt, dar f. putine (cel putin unde stau eu).
Aici e zona de munte, si multi se antreneaza urcand in fiecare zi. Se pot vedea f. multi fosti sau actuali campioni antrenanduse zi de zi. Iti dai seama totusi e ceva sa largesti cu inca un metru pe ambele parti a soselei pt ciclisti. Succes! |
Re: Ciclistii pe strazi
si in spania e la fel e belea mare cu biciclistii astia mai ales cand sunt mai multi la un loc cred ca toata strada e a lor
|
Re: Ciclistii pe strazi
n-am nimic cu ei atata timp cat circula pe benzile destinate lor dar ma scot din sarite cand ii vad ca nu opresc la semafoare si stopuri. cand circla pe aceeasi banda cu noi ar trebui sa fie atenti si sa ne acorde prioritate tot timpul ... ca la urma urmei noi platim o taxa de drum care ne da dreptul sa circulam... ei nu. cand sunt in aceeasi banda cu noi ar trebui sa stie ca sunt la noi acasa
|
Re: Ciclistii pe strazi
Eu nu mă bag pentru că sunt pasionat de ciclism şi am şi o semi-cursieră.
În partea aia am şi participat la concursuri pentru juniori, dar aici la noi..mai nimic. Şi în Craiova m-a prins radarul cu 67km/h.. doar m-a avertizat să o las mai moale. Eu unul nu sunt distrus să mă bag în faţa maşinilor că ştiu şi eu unele reguli, mă asigur întotdeauna, dar pe unde pot merge tare, merg. Mai sunt unii care sunt vai de capul lor şi trebuie să ai grijă la ei. |
| All times are GMT +2. The time now is 20:49. |
- Copyright 2026 4Tuning