Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > 4Tuning International

Reply
 
Thread Tools
Old 14-01-07, 04:51   #1
alex_g
Guest
 
Posts: n/a
Default Ne intoarcem acasa?

Cati dintre noi se gandesc sa se intoarca acasa la 'batraneti' sau mai devreme?Eu unul sunt plecat de 3 ani si am de gand sa mai stau vreo 6-7 maxim si dupa sa ma retrag acasa.Orice as face sau oricate as avea aici tot mai bine ma simt acasa,acolo ma simt in largul meu,e locul unde ma simt cu adevarat acasa.Desi m-am integrat bine si nu mai am probleme simt ca imi lipseste ceva...acel ceva il regasesc acasa dar din pacate nu stau mai mult de 2 luni pe an.

Astept pareri pro si contra din partea voastra.


ps:il rog pe sebi sa aibe grije de topic
  Reply With Quote
Old 14-01-07, 19:14   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Ne intoarcem acasa?

Dupa 10 ani de lipsa din locurile natale, devi un dezradacinat.
Ca o paranteza ,mi-a ramas in minte o afirmatie a lui Denis Quaid la un interviu,care a avut o perioada de retragere din activitatea actoriceasca : "nu cobori din autobuz".Adica sa nu iesi niciodata "din carti" deoarece revenirea este foarte anevoioasa.
Dupa zece ani o generatie s-a schimbat.Locurile s-au schimbat.Fetitele care ieri jucau shotron si le intrau chilotzeii in c**,acum sint ditamai domnisoarele aratoase care te imping involuntar la ginduri necurate.
Un alt aspect: 10 ani printre straini,vrind-nevrind ti-a schimbat accentul limbajului care va parea "dubios" pentru unii.
O tagma de "stranieri" ,au plecat si nu mai vor sa auda de Romania (chiar si vizitele le fac rar si in graba) ,in timp ce altii sint doar la gindul intoarcerii.
Discutia este foarte larga si complexa,iar personalitatile umane multiple.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 14-01-07, 21:33   #3
nea' turbina

 
Join Date: Jul 2004
Posts: 46
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Ne intoarcem acasa?

Eu agreez cu Turbo Jack. Dupa ani si ani "afara", noi ne schimbam un pic fata de cei ramasi acolo. Poate ca nu e exact o schimbare al stilului de viata, dar o schimbare datorata faptului ca imbatranim (sau mai bine zis inaintam in varsta) intr-o societate diferita, in timp ce cei ramasi acasa imbatranesc acolo. Asta poate fi unul din motivele pt care prietenii de catarama de odata nu-ti vor mai fi niciodata ceva mai mult decat banale cunostinte, si nu vei mai avea aceleasi subiecte de discutii ca alta data si asa mai departe.

Eu refuz sa compar viata pe care o duci in timpul unei vizite in Romania cu traiul de zi cu zi de acolo.
nea' turbina is offline   Reply With Quote
Old 14-01-07, 23:17   #4
alex_g
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: Ne intoarcem acasa?

Puteti spune de cat timp sunteti plecati?

Tocmai asta vreau eu sa evit,sa nu stau prea mult pe aici si dupa sa nu ma mai pot readapta in Romania.
  Reply With Quote
Old 15-01-07, 03:19   #5
///V8///


Stage 5
 
///V8///'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 319
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Ne intoarcem acasa?

in cateva zile fac 2 ani de canada
am ajuns in quebec dar dupaia m-am mutat in toronto si nu mi-a placut de loc stilul de viata american... acum m-am mutat inapoi in quebec! imi place la nebunie aici, nu stiu sigur daca m-as intoarce in RO.
cum a zis nea turbina e una sa mergi in vizita si e una sa traiesti acolo... daca viata de zi cu zi ar fi mai buna probabil ca m-as duce
///V8/// is offline   Reply With Quote
Old 15-01-07, 08:10   #6
georges14


Stage 5
 
georges14's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 673
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[SEAT]
Default Re: Ne intoarcem acasa?

Eu sunt de 7 ani in Franta. In cei 7 ani nu am fost deloc in Ro. Cum bine a zis nea'turbina, prietenii care iti erau prieteni de catarama, nu vor mai fi ca innainte. Acasa as vrea sa merg dar in vacanta, maxim o luna, sa vad si eu ce sa mai schimbat, sa vad o parte din familie si sa-mi prezint baietelu de 2 ani nascut aici strabunicilor lui.
georges14 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-07, 19:17   #7
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Ne intoarcem acasa?

cum am scris si dincolo Alex

eu unul nu cred ca ma voi intoarce vreodata sa locuiesc permanent in Ro. Nici in vacanta nu prea dar ma rog, o sa ma mai duc fortat de imprejurari.

Daca m-as muta as faceo undeva unde e misto climatul (caraibe ceva)ca in rest nu-mi lipseste absolut nimic unde sunt insa in Ro imi lipsesc multe lucruri de aici. Imi place la nebunie in Montreal ce sa zic.

Cel putin in sitiuatia de fata. Acum, cum se va schimba Romania in 10-20-30 de ani, nu se stie deci nu pot sa zic ca sigur 100% nu voi reveni sa locuiesc acolo. Eu in general sunt flexibil si n-o sa scot Romania de pe lista unei eventuale mutari. ma voi muta (sau poate nu) oriunde unde cred ca-mi va fi bine (mie si eventualei sotii si copii) si imi va place mie personal, fie ca e Romania, Tenerife sau Congo.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 16-01-07, 03:27   #8
f1anatic

Stage 3
 
f1anatic's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 132
Default Re: Ne intoarcem acasa?

Nu sint Tudor Gheorghe sa cint "Acolo este tara mea...acolo eu as vrea sa mor". Nu doresc sa insult pe nimeni. Sint de aproape 11 ani in America; nu am mai fost in Romania de cind am venit aici. Cind am plecat, mai aveam putin si faceam 18 ani; am terminat liceul acolo. Deci nu poti spune ca nu am plecat de prea mic. INSA - America este tara mea. Aici ma simt in largul meu. De ce nu am mai fost in Romania ? Nu stiu...sint cetatean american; am venit aici cu loteria deci nu au existat motive de viza chestii. Banii...nu au fost nici ei o problema. Cu siguranta in 11 ani gaseam banii sa vin macar o data in RO. Pur si simplu nu m-a atras ideea. Si apoi m-am schimbat...vorba lui Turbojack. Am citiva prieteni romani - vorbim in Engleza intre noi. Curios nu ? Eu unul nu doresc sa ma intorc nici acum nici peste 10 ani nici la batrinete. In vizita - cred ca in vara asta cu ocazia unei nunti in familie. Si voi mai vizita. Dar ca sa ma intorc acolo permanent - niciodata.
__________________
Schumi drive it like you stole it !
Think.Feel.Drive.
f1anatic is offline   Reply With Quote
Old 16-01-07, 09:42   #9
BogdanNZ
Toyota Driver


Stage 5
 
BogdanNZ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: Ne intoarcem acasa?

Nici eu nu ma voi mai intoarce definitiv in romania, dar imi voi pastra cetatenia si totodata nu voi uita niciodata de unde am plecat.Nu am mai fost in tara de 2 ani si nu preconizez ca voi mai merge dar tin legatura cu prietenii si familia de-acolo.In schimb nu mai este nimik care sa ma atraga acolo, iar lumea asta e plina de locuri si de oameni interesanti care trebuie descoperiti...n-are rost sa bat aceleasi poteci deja stiute...eventual peste ani si ani voi mai merge intr-un pelegrinaj doar pt a retrai cateva amintiri frumoase...
__________________
"I drift not because it is a quicker way around a corner, but it is the most exciting way"
Keiichi Tsuchiya (土屋圭市, Tsuchiya Kei'ichi) Dori-Kin (DRIFT KING)
BogdanNZ is offline   Reply With Quote
Old 21-01-07, 04:44   #10
AlexXx-4ti


Stage 5
 
AlexXx-4ti's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 606
Member of:
[4Tuning International]
[Fiat]
Default Re: Ne intoarcem acasa?

Am 5 ani si sincer acasä mä intorc de fiecare datä cu pläcere cel putin o datä pe an ,doar acasä gäsesc ceea ce aici printre sträini nu gäsesc -prietenii adevärati care la rindul lor si ei se intorc din alte täri sträine pe unde si-au cäutat norocul.
Lumea si locurile se schimbä este adevärat ,dar cei dragi apropiati si prietenii adevärati nu si meritä atunci cind ne intilnim sä chefuim in stil romänesc si sä stäm si la un pahar de vorbä cum era si inainte.
Egal de cite cetätenii ati avea, in ochii celorlalti ve-ti fi asa cum ii priviti si voi ca pe (Niste Sträini)gindul ästa mä va aduce la bätrinete din nou acasä.
__________________
AlexXx-4ti is offline   Reply With Quote
Old 21-01-07, 05:07   #11
alex_g
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: Ne intoarcem acasa?

Quote:
Originally Posted by AlexXx-25 View Post
Am 5 ani si sincer acasä mä intorc de fiecare datä cu pläcere cel putin o datä pe an ,doar acasä gäsesc ceea ce aici printre sträini nu gäsesc -prietenii adevärati care la rindul lor si ei se intorc din alte täri sträine pe unde si-au cäutat norocul.
Lumea si locurile se schimbä este adevärat ,dar cei dragi apropiati si prietenii adevärati nu si meritä atunci cind ne intilnim sä chefuim in stil romänesc si sä stäm si la un pahar de vorbä cum era si inainte.
Egal de cite cetätenii ati avea, in ochii celorlalti ve-ti fi asa cum ii priviti si voi ca pe (Niste Sträini)gindul ästa mä va aduce la bätrinete din nou acasä.
Imi place postul tau cum e scris si gandit.
  Reply With Quote
Old 21-01-07, 05:50   #12
AlexXx-4ti


Stage 5
 
AlexXx-4ti's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 606
Member of:
[4Tuning International]
[Fiat]
Default Re: Ne intoarcem acasa?

Eu am scris sincer ceea ce am in suf.poate alti au alte päreri dar poate au si motive nu mai au pe nimeni in tarä rude, prieteni si normal cä atunci apare acel de ce sä mä intorc in tarä.
Alt mod de a vedea si träi viata nu poate insträina pe nimeni de locul natal.
Fie piinea cit de rea ,tot mai bunä-n tara ta cä-i sarmaua lingä ea.
AlexXx-4ti is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 17:02   #13
3SGE


Stage 5
 
3SGE's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,077
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Ne intoarcem acasa?

Sunt perfect de acord cu tine! Si eu sunt satul dar asta este. Dupa aproape 4 ani de italia, 2 de franta si acum in Uk m-am cam saturat. inca un mic sacrificiu si apoi....acasa in romania! Cred ca sunt pe ultima 100 de metri!
__________________
3SGE is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 17:15   #14
AlexXx-4ti


Stage 5
 
AlexXx-4ti's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 606
Member of:
[4Tuning International]
[Fiat]
Default Re: Ne intoarcem acasa?

Pentru cei cu dorul de casä cum vä pute-ti potoli sufletul:
www.chefdechef.de
Optati muzicä
AlexXx-4ti is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 00:46   #15
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Ne intoarcem acasa?

Quote:
Originally Posted by 3SGE View Post
Sunt perfect de acord cu tine! Si eu sunt satul dar asta este. Dupa aproape 4 ani de italia, 2 de franta si acum in Uk m-am cam saturat. inca un mic sacrificiu si apoi....acasa in romania! Cred ca sunt pe ultima 100 de metri!
3SGE esti invitatul meu sa te prezinti noua tuturor (ca vad ca esti in UK - o aruncatura de batz de mine si de DAN )

si cat despre intorsul acasa ... !
nu cred ca am plecat toti din Ro convinsi ca nu o sa ne intoarcem NICIODATA (cu mici exceptii)!
Sincer eu ma gandeam sa nu stai pe afara decat 1 an 2 si uite ca acuma sunt in al 3-lea an deja ..
Lucrurile si oamenii se schimba! totul depinde de multe chestii acum ! Imi place sa cred ca V-oi imbatranii undeva linistit la casa mea in Ro ! dar sunt atatea variante si posibilitati incat doar timpul poate sa spuna ce o sa se intample!
respecte
__________________

Fresh Touring Origination
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -