Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 19-11-08, 10:36   #1
Dannyromdan

Stage 5
 
Dannyromdan's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 632
Member of:
[DACIA]
Default Mecanic ...

E vrun mecanic , pe forumu asta ... ca as vrea sa ma fac mecanic , cand cresc .... si ai mei nu prea sunt de acord .... da mie imi place mult mecanica , masinile .... si as vrea sa stiu cat se castiga , de la cel mai neexperimentat la al mai bun ... mecanici ajgajati de ofirma cat castiga ?? Sau datimi pm :-"
__________________
Niciodata Infrant, Niciodata Plangand, Mereu Optimist, Todeauna Stelist !!!
62 Ne Vrem Clubul Inapoi !!!

http://www.fcsteaua.ro/index/section...s/article/6640
Dannyromdan is offline   Reply With Quote
Old 19-11-08, 17:25   #2
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Mecanic ...

Decat sa vrei sa ajungi mecanic, faci o facultate de mecanica specializarea autovehicule rutiere sau ingineria transporturilor si vei avea un salariu mai mare decat al unui mecanic. Atunci vei impaca si capra si varza: parintii tai vor fi de acord sa faci o facultate,iar tu vei invata ceva folositor si eu garantez ca iti va placea.
__________________
I rise and u FALL!!!
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 19-11-08, 18:57   #3
zang

Stage 1
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 16
Default Re: Mecanic ...

Intocmai cum zice dexter, asta in cazul in care vrei sa te lovesti zilnic de mecanica. Dar in nici un caz mecanic de zi cu zi pt ca ai mereu mainile belite, negre, imbatranite inainte de vreme. E vai de curu' tau iarna cand ai de lucru intr-o hala fara incalzire si iti mai scapa cheia, te jupoi pe maini, injuri, chiar si pe tine ca ai ales o asa meserie. De castigat nu e cine stie ce, in schimb ai o deosebita satisfactie atunci cand faci un lucru si mai si merge bine. Atunci uiti de toate. Eu, printre altele, sunt electro-mecanic naval, dar tot imi place.
Orienteaza-te catre altceva, iar din mers, cu rabdare si pasiune vei fi si un bun mecanic.
Succes!!!
zang is offline   Reply With Quote
Old 19-11-08, 20:47   #4
cleric72

Stage 2
 
cleric72's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 76
Default Re: Mecanic ...

si eu am avut aceasi problema prin septembrie ... fiind in ultimu an de liceu leam zis parintilor mei ce vreau sa fac ... domeniul auto, mai intai am vrut si eu ca mecanic dar e foarte greu, stiu asta pt ca tatal meu e mecanic si abia dupa aproape 30 de ani in domeniul asta are un salar cat de cat rezonabil ... asa ca am ales ingineria
ca mecanic eu zic ca nu prea merita ... dar ca inginer ... da
in brasov este o facultate foarte buna
cleric72 is offline   Reply With Quote
Old 19-11-08, 23:54   #5
Dannyromdan

Stage 5
 
Dannyromdan's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 632
Member of:
[DACIA]
Default Re: Mecanic ...

Pai vreau sa fac facultate de masini si toate cele , da nu stiu ce pot deveni din ea ... ca apoi daca nu o sa ma fac mecanic ... raman si cu facultate facuta si fara servici . Servicile astea de inginer sunt cam rare .... da mecanici sunt peste tot . Am dat ceva PM pe forum , si am aflat ca in jur de 15 milioane ia un mcanic cu atelier propriu (imi sunt destui mie) .... da nu stiu cat ia un macanic angajat .....
Dannyromdan is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 16:02   #6
attila

Stage 3
 
attila's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 165
Default Re: Mecanic ...

poti sa te angajezi inginer la service-uri,reprezentante,salarile variaza de la un loc la altu.Ideea e sa fi foarte priceput sa prinzi un loc bun
attila is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 21:42   #7
Dannyromdan

Stage 5
 
Dannyromdan's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 632
Member of:
[DACIA]
Default Re: Mecanic ...

Pai da daca fac facultate de inginer de serviceuri ... apoi daca nu imi reuseste , mai pot sa ma fac mecanic ??

PS:Surt si la obiect cat castiga un mecanic angajat??
Dannyromdan is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 22:53   #8
cleric72

Stage 2
 
cleric72's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 76
Default Re: Mecanic ...

salariile la un mecanic angajat variaza intre 2-300 Ron pana la 14-1500 asta in cazurile fericite (ceea ce mie mi se pare foarte putin la munca pe care o faci, intotdeauna julit pe maini, intotdeauna puti a ulei, motorina, benzina ... etc)

in legatura cu inginerul ... daca te pui serios pe treaba nu ai cum sa nu rusesti ... si facultatea se poate intrerupe oricand, nu mai esti obligat ... te poti transfera oricand la o alta facultate(singura problema fiind ca tre sa incepi de la anu intai)

a si inca ceva ... daca vrei neaparat ca mecanic trebuia sa te duci la o scoala profesionala inca din clasa a 9-a unde faci 5 ani daca nu ma insel (nu imi sariti in cap daca nu e asa si eu o stiu din auzite....)
cleric72 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 23:32   #9
Razvan-CT

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 631
Default Re: Mecanic ...

hai ca incerc eu sa-ti explic care este faza... ca vad ca nu prea intelegi.. inginer de service-uri??nu exista asa ceva.. cam confunzi lucrurile..

deci baietii incercau sa-ti spuna.. ca poti sa faci o facultate cum ar fi politehnica din bucuresti.. facultatea de transporturi sectia automobile rutiere mai exact.. iar dupa ce o termini vei deveni inginer.. apropo nu sunt foarte multi care au dimploma de inginer auto in romania .. si dupa aceea te vei putea angaja in cadrul unu service auto.. sau de ce nu la service-ul unei reprezentante auto(dacia-renault.. cardinal motors.. bavaria etc etc).. unde se castiga foarte foarte bine.. sau daca te pricepi poti incerca o specializare afara.. deoarece diploma universitatii politehnice bucuresti este recunoscuta si in strinatate deci iti va fi mai usor.. sa poti sa te angajezi si in afara...

sper ca ai inteles ce am scris aici!!numai bine
Razvan-CT is offline   Reply With Quote
Old 21-11-08, 00:17   #10
Dannyromdan

Stage 5
 
Dannyromdan's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 632
Member of:
[DACIA]
Default Re: Mecanic ...

In strainatate nu ma duc in ruptul capului .... sa le fac alora bani , NICIODATA !!! Si Inginer auto ... nu prea imi place , de fapt nici nu stiu ce face un inginer auto , imi plac masinile , vreau sa invatz sa lucrez la ele , sa le fac motoarele , tablaria si toate celee .... nu vreau sa invatz sa fiu sef
Dannyromdan is offline   Reply With Quote
Old 21-11-08, 01:40   #11
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Mecanic ...

Fa o facultate si ai sa vezi ce bine e. Eu sunt in an terminal la Ingineria Transporturilor in Brasov si sunt mai mult decat multumit de perspectiva de angajare. Te poti angaja la RAR, ARR, orice reprezentanta auto, orice service,firma de transporturi, etc. Cu putin noroc iti deschizi propriul tau service si ai rezolvat problema: te si murdaresti pe maini, ai si salariu frumos.Daca tu te multumesti sa iei toata viata ordine de la altii, te lasi de liceu, te inscrii la o scoala profesionala, urmezi profilul care trebuie(in speta mecanic auto) si gata.
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 21-11-08, 13:28   #12
Dannyromdan

Stage 5
 
Dannyromdan's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 632
Member of:
[DACIA]
Default Re: Mecanic ...

Da chiar nu e nici un mecanic pe forumu asta ... sa imi zisa si mie daca ii place , daca se castiga bine ca salariat , sau cu ateler propriu , ce facultate sa fac alea alea ...
Dannyromdan is offline   Reply With Quote
Old 22-11-08, 01:38   #13
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: Mecanic ...

Taica-miu e inginer auto si mi-a zis o chestie foarte desteapta cand eram mai mic : "fac ce fac si mecanicii, dar mie imi zice lumea domnu' inginer, lor le zice lumea ba". Ca inginer auto vei stii mult mai multe chestii teoretice decat vor stii majoritatea mecanicilor vreodata, si vei putea avea pretentii mai mari la salariu, dar inainte sa te apuci de facultatea asta e bine sa te apuci de citit singur ca sa stii chestiile generale, ce face un arbore cotit, o supapa, etc, si sa bagi si tu nasul pe la mecanici, pt ca fara practica si fara sa ai idee cum arata in realitate, teoria o sa para o poveste ciudata si cam atat.
Pana la urma trebuie sa-ti placa si sa ai talent la asa ceva, iar apoi sa aflii cat mai multe, pt ca degeaba esti un mecanic mediocru, n-o sa castigi niciodata destul, pe cand un mecanic priceput n-o s-o duca niciodata rau. Daca esti sigur ca vrei sa urmezi drumul asta, mana pe scule, BURTA PE CARTE, si daca ai si inclinatie spre asa ceva, o sa reusesti.
__________________

2001 Nocturnoblau Astra G Coupe Z20LET
TzuTzu77 is offline   Reply With Quote
Old 22-11-08, 01:42   #14
Dannyromdan

Stage 5
 
Dannyromdan's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 632
Member of:
[DACIA]
Default Re: Mecanic ...

Ms mult pentru incurajari ... am auzit ca la facultatea de inginerie auto se face si practica , stiu chesti generale la o masina ... da nu stiu practic nimica , da abia am 16 ani ... o sa ma pun cu burta pe invatzat mate si fizica , si cam atata .... ms mult , mi-ai dat multa incredere , ms !!
Dannyromdan is offline   Reply With Quote
Old 22-11-08, 16:53   #15
Razvan-CT

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 631
Default Re: Mecanic ...

Quote:
Originally Posted by Dannyromdan View Post
In strainatate nu ma duc in ruptul capului .... sa le fac alora bani , NICIODATA !!! Si Inginer auto ... nu prea imi place , de fapt nici nu stiu ce face un inginer auto , imi plac masinile , vreau sa invatz sa lucrez la ele , sa le fac motoarele , tablaria si toate celee .... nu vreau sa invatz sa fiu sef

vad ca tot nu ai inteles ce am vrut sa spun.. m-am referit din perspectiva angajarii si al salariului ca te poti duce afara.. sau macar pentru a face specializarea dupa care te poti intoarce in tara..

Un inginer auto(ceea ce as vrea sa ajung si eu la un moment dat).. pur si simplu"da ordine" mecanicilor.. defapt ii indruma.. si plus ca si el se baga la lucrari ample.. oricum depinde unde vei lucra.. daca vei avea noroc si bani si iti vei deschide propriul tau atelier.. atunci vei putea face ce vrei tu

daca vrei sa faci tablaria unei masini lasa liceu.. si fa o scoala profesionala.. si vei ajunge tinichigiu.. dar iti garantez ca nu vrei asta.. si in plus cine in ziua de azi..vrea sa faca ceva care nu-i aduce un venit cat de cat bun si sa stea toata ziua in praf.. sa frece la chit.. sa sudeze etc etc???

in primul rand tu hotaraste-te ce vrei sa faci .. si lasa deoparte nfs-ul si alte jocui de astea(banuiesc ca de aici ti-a venit ideea cu tablaria.. credema.. nu-i deloc usor.. dar mai bine dute intr-un atelier de tinichigerie.. si ai sa te convingi singur)

numai bine!!
Razvan-CT is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -